Hangi Multimetre?

Başlatan Erol YILMAZ, 19 Haziran 2004, 19:20:59

Erol YILMAZ

Arkadaslar iyi bir multimetre almak istiyorum.
Fazla secenek goremedim.
Brymen iyi gibi ama fiyati da yuksek gibi.
O kadar para ayiracaksam Fluke dusunurum :)
Bir karar veremedim.
Ozellikle Auto-Range istiyorum. Otekiler kesmiyor.
Tavsiyelerinizi beklerim...

byka

baba bence fazla düşünme ölçme ile dogacak endişelerini yasamak istemiyorsan fluke ......
Önder KAMAN - Satış Müdürü Türkiye - / -onderkaman@dwin.com.cn-/_https://www.youtube.com/channel/UCmKDZcSrVJvItC5U_1qOd7Q

NICHOLAS

Arkadaşım eğer profesyonel anlamda kullanacaksan Fluke ölçü aletlerinden şaşma derim.Bende 70 modeli var yıllardır taş gibi.Daha önceki çalıştığım işyerinde 189 modelini kullanıyordum.Mükemmel bir multimetreydi.Ama biraz fiyatı tuzluydu.Eğer para ayırabiliyorsan ne idüğü belirsiz çin malı multimetrelerden alma derim.Adamlar bu işi biliyor abi!Bence ne yap et gerekirse harcamalarını kısıtlayıp bir Fluke multimetre al.Benden sana bir dost tavsiyesi  ;) Eğer uygun olursa 179 modeline bir baksan iyi olur.Bir arkadaşım kullanıyor ve fazlasıyla memnun.
http://www.fluke.com/products/home.asp?SID=9&AGID=6&PID=26864
http://www.fluke.com/products/home.asp?PID=29983

Erol YILMAZ

Ne diyim. Bende Fluke kullaniyorum ama alternatifi yokmus meger meretin... Okulda 189 u inceledim. 50000 Count falan adamlar costurmus olayi. Daha once 77 kullaniyordum. Sanki teferruata sokmuslar olayi. Cok ayrinti var. Osiloskop gibi olmuş. o Zaman 177 bakalim biz en iyisi :)

Bir de Fluke ScopeMeter var. Dijital in avantajlari var ama Analog lar bence daha ayrintili gosteriyor sinyali...

DumrulBey

Merhaba,

Bence de Fluke marka en iyilerinden biri. Bugüne kadar orijinalini kullanmak nasip olmasa da gelen duyumlar aksini göstermiyor. Tabii parası olana tavsiye ederim. Paranız yoksa iyi kalite Japon malı Kyoritsu ölçü aletlerini iyi bir seçim olabilir. Geçen sene Eylül ayında bana şu modelin fiyat bilgileri gelmişti:

Alıntı yapılan: "Sahap Dereli"Model 1008 Multimetre fiyatımız 16.525.- JPY x 12.290.- TL= 203.000.000.- TL peşin iskontomuz % 20 dir (+ KDV).
Modeller özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için http://www.sanpaelektronik.com/multimetre.htm adresini ziyaret edebilirsin.

Arkadaşlar aslında var ya, şöyle elden düşme orta kalite bir cihazı biraz düzenleyip çok fonksiyonel bir ölçü aleti haline getirilebilir. Mesela bir PIC yerleştirseniz dalga şekline kadar her şeyi görebilirsiniz. Tamam, Fluke gibi hassas ölçmez ama işinizi görüyorsa neden olmasın. Hatta gözünüzde değeri bir başka olur. Boş bir vakitte uğraşmak lazım.

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

kesmez

fluke parasına HPS40 veya HPS10 el tipi osilaskop alınabilir...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

cozturk

Ben Menevşe Han'dan Fluke firmasının üretimi olduğu söylenen Meterman16XL aldım. 100$civarındaydı. Bu modelde 15MHz kademesi hariç AutoRange yok.Ancak Fluke 'un fonksiyon olarak aynı modellerini bu marka da da bulabilirsin. fiyat daha uygun tabi. 2yıl garanti vb.  Unutmadan alırken 20$ civarında tutan kancalı proplarını pazarlık ile belki ucuza getirebilirsin. AutoPower off olsun. probu yanlış yere takınca uyarmasa da olur.  RS232 den pcye bağlanıp veri aktaran modeller de var. Olmuşken skop halinde olsa daha iyi olurdu. son söz: kancalı prob, kancalı prob, kancalı prob...

Erol YILMAZ

Fluke ScopeMeter var lab'ta. Ama cok ta hos değil bence.
Hafiza lazim değilse normal osiloskobu tercih ederim.
Butun ozellikler birarada olsun diyorsaniz ona tamam.
Ama ben daha basit birsey ariyorum. Sadece Multimetre...
7107 ile yapilmamis olanlardan :)
@cozturk
@DumrulBey

Bu arada dediginiz aletleri inceleyecegim...

cozturk

5 milyon TL.: 7107nin LCD versiyonu olan 7106 nın muadili bir çip ile yapılmış sarı (mavi ve de siyah) multimetreler. Karaköyde bulabilirsin. fakat bunların bilyası kayıp plastiği aşınıp hamura dönüyor. 6 ay kullanabilirsin belki. tr filan da ölçer. bip sesi var. 500Hz karedalga üreten modeli bile var. Sound input gibi bişeyi test ederken lazım olabilir.  Ben şimdi bu plastiği dsl.eğew09tw utw4 olan cihazı Güç kaynağının içine koyayım diyorum. bir de arkadan led yansın.ayrıyeten 7107nin kiti de var. fakat bunlar ucuz olsun diye vrefi 7805ten filan almışlar. 10 dk sonra ortam ısının ca gösterge sapıtır. :D Test edildi. onaylanmadı

Erol YILMAZ

@Cozturk
16XL te autorange yok heralde.
Resimden gorebildigime gore...

cozturk


sezgin05

@EROL
   Basit,kaliteli ve autorange multimetre seçeneklerine Hung-Chang markasını da ekleyebilirsin.. ;)

mmengi

arkadaşlar ucuz, orta kalitede ve bir çok özelliği de olsun diyorsanız MASTECH marka MY-68 önerebilirim. Fakat dikkat etmeniz gereken piyasada MY-68 ismiyle geçen ve bütün özellikleri aynı olan cihazlar var onlarla bu markayı karıştırmayın derim ben her ikisinide dest ettim ölçümlerde bir sıkıntı yok fakat kullanılan malzemelerde kalite farkı var. Ben 2 senedir kullanıyor bir sıkıntı yaşamadım.


http://www.p-mastech.com/products/index02.htm

salim ALTIN

merhaba.
www.onurmuh.com.tr onur mühendisliğin adresi. mail attım fiyatları bekliyorum. 600 dolara analog - dijital osiloskop var dedi arkadaşlar fiyatlar gelsin bakıcaz. Multimetreler de ilginç gözüküyor. ama ah para vah para yani.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....