Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

STM32F407 projeleri

Başlatan bunalmis, 19 Ekim 2011, 01:44:04

taneryilmaz

Alıntı yapılan: katana - 19 Ekim 2011, 10:51:05
Speech recognition!

Bu projeji ben de düşünüyorum iki yık önce biraz aratırmamda  Speech recognition yapan devreler vardı ama onlar sadece  o işi yapıyordu.
birde denğe sağlamakla ilğili projeler düşünüyorum

ilhan_mkp

Speech recognition! bu devre ne işe yarar (google amcaya soracağım) biraz açabilirmiyiz acaba merak ettim adını bile duymadım

şimdi baktım donanımdan çok yazılım işi ses ile donanımı kontrol etmek desem yanlış olmaz heralde google resmen diyorki zor iş sen glcd ni kurcalamaya devam et

katana hocam yaparsaniz mükemmele yakın bişi olur

taneryilmaz

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 19 Ekim 2011, 22:40:59
Speech recognition! bu devre ne işe yarar (google amcaya soracağım) biraz açabilirmiyiz acaba merak ettim adını bile duymadım

kısaca ses tanıma önce kaydediyorsun bir sesi sonra o sesi tekrar tanırsa istediğini yaptırıyorsun. bu yapılırsa bu proje genişletilebilir ve bir çok alan da kullanılabilir diye düşünüyorum

gambit1244

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 19 Ekim 2011, 22:40:59

konuşma algılama sanırım
yani silecekler! dediğinizde
sizin sesinizi analiz edip
silecekler kelimesini anlayıp
silecekleri çalıştıran algoritma

ses algılama algoritması da denebilir
(bildiğim kadarıyla)
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

taneryilmaz

ilk başlarda speech recognition olayını  hm2007 http://www.imagesco.com/speech/speech-recognition-technology.html adında bir entegre ile yarım yamalak yapıyorladı. bu entegre sadece ses tanıma için tasarlanmış ama o bile yarım yamalak idi ama bu discovery kit i ile güzel sonuçlar elde edebiliriz diye düşünüyorm.

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: taneryilmaz - 19 Ekim 2011, 22:44:29
kısaca ses tanıma önce kaydediyorsun bir sesi sonra o sesi tekrar tanırsa istediğini yaptırıyorsun. bu yapılırsa bu proje genişletilebilir ve bir çok alan da kullanılabilir diye düşünüyorum

hocam kısa süren araştırmam sonunda yazdığınızın doğru olduğu gödüm.  hatta en beleşe yatılamayacak kod olur heralde. sanırım ülkemizde etkin kullanılmasını istiyorsak bir türkün bu konuda taşın altına elini koyması lazım
nasil desem kendi şivemiz göz önünde bulundurulsa  cep telefonlarında çoğumuz ahmet dediğizde hüseyin gibi alakasız bir aramayla karşılaşmışızdır

taneryilmaz

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 19 Ekim 2011, 23:10:02
hocam kısa süren araştırmam sonunda yazdığınızın doğru olduğu gödüm.  hatta en beleşe yatılamayacak kod olur heralde. sanırım ülkemizde etkin kullanılmasını istiyorsak bir türkün bu konuda taşın altına elini koyması lazım
nasil desem kendi şivemiz göz önünde bulundurulsa  cep telefonlarında çoğumuz ahmet dediğizde hüseyin gibi alakasız bir aramayla karşılaşmışızdır
bence türkçe ile alakalı değil sadece hassas bir konu .çok ince bir yazılım gerekiyor .

Veli B.

Tanımlama için çalışan algoritmalar sadece sinyal omurgasını taramıyor, belirli kalıplarla(yazılımcı tarafından gömülmüş olabilir, kullanıcı tanımlı olabilir..) verilen örneklerle, algılanan sinyalin imzasını karşılaştırıyor. T9 larda ki gibi kestirme yapmaya çalışabiliyor veya istemiş olduğunuz doğruluk bandı için, bütün kelimeyi/ tümceyi ardışık olarak, gramer de dahil olmak üzere kurallar zincirine uygulayabiliyor.
Bunlar büyük ölçüde yazılımcının maharetine kalıyor, elbette donanımın desteğine de.
Bu konuda yapılmış özellikle ASIC ve DSP tabanlı çalışmalar ve modeller mevcut.
TI bu konuda(embedded) tartışmasız lider.

teknikelektronikci

ben kart üzeirndeki dac yi kullanarak kulaklikdan sesler cikartmak istiyorum :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Seckin ALAN

ufak bir web server yapmak :)
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

computerboy

Dokunmatik TFT bağlayıp led yakıp söndürmek istiyorum. Sonrada microsd olayına geçmek istiyorum ama hepsi şimdilik bana çok zor gözüküyor. bunalmis hocam yardım et :) hocam bizlerden sıkılıp inşallah dersleri yarıda bırakmaz. aynı şey bizler içinde geçerli.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: computerboy - 21 Ekim 2011, 12:34:13
Dokunmatik TFT bağlayıp led yakıp söndürmek istiyorum. Sonrada microsd olayına geçmek istiyorum ama hepsi şimdilik bana çok zor gözüküyor. bunalmis hocam yardım et :) hocam bizlerden sıkılıp inşallah dersleri yarıda bırakmaz. aynı şey bizler içinde geçerli.

+1  :-X
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Drexel

Veri toplama ünitesi yapacağım. Veri toplama ünitesi çeşitli aletlerden, tezgahlardan ve fabrikadaki işçilerden veri toplayacak bu veriyi belirli aralıklarla bir hafızaya (sd kart, eeprom vs.) kaydedecek sonra bu alıcı kısmına gönderip ERP sistemlerinin databaselerine yazacak. Aklımdaki ünite alıcı ve verici olmak üzere iki kısımdan oluşacak.

Alıcıda : Rf Transceiver + STM32F407 'den oluşacak bu alıcı bilgisayarla USB üzerinden haberleşecek.

Verici: Rfid Kart Okuyucu + Rf Transceiver + 4x4 keypad + Grafik Lcd + Sd Kart veya Eeprom + USB Barkod Okuyucu

Bu projeyi ne kadar zamanda yaparım bilmiyorum, belki hiç o seviyeye gelemem ama kafaya koydum en azından uğraşacağım...

bybik

Kutuphane kullanarak yaptıklarımı register düzeyinde yapabilmek. ::)

Elektroemre

Şöyle birşey yapmak istiyorum;

192 KB RAM'imimiz var. Bunun 64KB+16KB'lık bir kısmını ayıracağız.
Bu 64KB'lık alana önceden hazılayıp SD karta attığımız özel ROM dosyalarını okuyup atacağız ve programcıklarımızı RAM'da koşturacağız,
diğer 16KB'lık kısmı ise RAM'de koşan programımızn kullanması için ayıracağız.

Böylece 4GB'lık hafıza kartına binlerce programcık atıp çalıştırabiliriz. Pratikte ticari olarak işe yarar mı?
Pek sanmam ama programcılık yeteneklerinin gelişmesini sağlayabilir bu tarz bir çalışma.