İlk Türk uydusu Rasat`tan ilk görüntüler gelmiş

Başlatan DEno_12, 20 Ekim 2011, 09:59:34

serdararikan

Kimse emeklemeden koşamaz.

her ne olursa olsun,ne kadar teknolojisi zayıf olursa olsun başlamak,azim etmek bu işi başarabileceğimizin,daha iyisini yapabileceğimizin bir göstergesidir.

emeği geçenlerin ellerine sağlık.allah yardımcıları olsun.....

gambit1244

Alıntı Yapuydu sabit kalacaksa, uydunun yorungedeki hizini hesaplamak icin dunyanin cevresini kullanamayiz. dunyanin cevresi 40000Km ise yuzeyin merkeze uzakligi 2.pi.r = 40000'den r = 6366 cikiyor. uydu dunya yuzeyinden h kadar uzaklikta yorungeye oturursa 2.pi.(6366+h) kadar yolu 24 saatte almalidir. yani dunyadan daha hizli hareket etmesi gerekir. tabi surtunmesiz ortamda hizi bir kere kazandiktan sonra hizini koruyacagindan ve dunyanin cekim kuvveti onu yorungede tutacagindan eneji harcamadan bu isi gerceklestirir.

hocam dogru fakat
senin dediginie gore..
uydu bikez türkiyeye ayarlandıgında sürekli türkiyeye sabit kalır

fakat bu boyle degilki italyayı amerikayı türkiyenin fotograflarını cekmiş burda bi hız farkı var
ayrıca dünyayın çevresinide 98 dakikada tamamlıyormuş işte
o kısımı anlamadım hocam
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

TA7R

Uyduların dünya ile aynı hızda dönmesi ve dolayısıyla yere göre sabit bir yörüngede olması tamamiyle fırlatıldıkları yükseklikle alakalı ,bir kısım uydular örneğin tv yayınlarını aktaran uydular dünya ile birlikte aynı hızda dönmeleri için o belirli yüksekliğe fırlatılıyor. Bu bölgede yer yok gibi , çoğu tv uyduları tarafından doldurulmuş sayılır. Ayrıca bu yüksekliğe uydu atmak ve orda tutmak diğerlerine göre daha maliyetli. Geri kalan bir çok uydu da değişik yüksekliklere bağlı değişik süratlerle dünyanın etrafında dünya ile aynı olmayan süratle dönüyor. Tubitak Rasat da böyle bir uydu ... Belli zaman dilimleri içinde Türkiye üstünden geçiyor.

muuzoo

Alıntı YapGünümüz teknolojisinde her türlü iletişim uydular yoluyla kurulabilmektedir. Ne var ki sağlıklı bir iletişim için uydunun Dünya'daki alıcı ve vericiye göre uzayda hep aynı noktada bulunması gerekir. Aksi takdirde alıcı ve vericinin uydunun gökyüzünde durmadan değişen konumunu izlemek için, sürekli olarak anten yönlendirmesi yapma zorunluluğu doğar. Bu sebepten alıcı ve vericileri sürekli anten ayarı ile meşgul etmeyecek bir uydu için yörüngenin şu koşullara uyması gerekir.

1.Yörünge enlemi 0 derecede, yani ekvator üzerinde olmalıdır. Bu uydunun kuzey güney salınımı yapmaması için zorunludur.

2.Uydu Dünya çevresini Dünya'nın kendi çevresini döndüğü sürede dönmelidir. Yani uydunun ortalama açısal hızı ile Dünya'nın kendi çevresindeki açısal hıza eşit olmalıdır. Bu da uydunun Dünya'ya göre doğu batı hareketi yapmaması için zorunludur.

3.Ayrıca uydu çembersel bir yörüngede dönmelidir. Yörüngenin eliptik olması halinde uydu gök yüzünde Dünya'ya göre periyodik olarak ileri geri salınımlar yapacaktır.

Yukarıdaki ilk iki koşula uyan yörüngelere jeosenkron, her üç koşula da uyan yörüngeye ise jeostatik yörünge denilir. İletişim için uydularının üçüncü koşula da uymaları gerekir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Jeostatik_y%C3%B6r%C3%BCnge
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

aslan_korhan

Bu uydu sabit bir nokta da durmuyor arkadaşların dediği gibi.
Örneğin ISS uzay araştırma istasyonu yaklaşık 350Km ( 300 - 400Km arası değişiyor ) kadar yükseklikte.
Sinyalini ancak 15dk kadar takip edebiliyorum.
Bizim uydu daha yüksekte olduğundan sanırım 25-30dk kadar takip etmek mümkün.
El telsizinin kendi üzerindeki anteni ile sinyal almak bile mümkün olabiliyor bazen. En azından ISS için geçerli bu.
İzmir'den bir amatör telsizci arkadaş ISS'nin bir astronotunla telsiz görüşmesi yapmıştı bir ara. Medya'da baya bir haberi çıkmıştı.
Kısacası bizim uydu buna benzer denemeler yapmak için fırlatıldı.
Askeri amaçlı görüntü alma, haberleşme yüksek çözünürlüklü görüntü alma gibi işler için değil.

Geçen hafta İzmir yakınlarında bir montaj yapıyorduk. Arkadaş bir aydınlatma direğinin üzerindeydi bende aşağıdan ona bakıyordum.
Sonra gökyüzünde birşey parladı. Herhalde uçak dedim içimden.Dikkatle inceleyince hiç uçağa benzemediğini ve farklı bir şekilde hareket ettiğini fark ettim.
Ayrıca bir uçak için fazla yüksekteydi. Bu bir uyduydu ve güneş panelleri rahat bir şekilde belli oluyordu.
Yaklaşık 1-2dk boyunca takip edebildim çıplak göz ile.
Saat ve tarihini hatırlasam hangi uydu olduğunu bulurdum aslında...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

cicjoe

Alıntı yapılan: gambit1244 - 21 Ekim 2011, 13:05:13
hocam dogru fakat
senin dediginie gore..
uydu bikez türkiyeye ayarlandıgında sürekli türkiyeye sabit kalır

fakat bu boyle değilki italyayı amerikayı türkiyenin fotograflarını cekmiş burda bi hız farkı var
ayrıca dünyayın çevresinide 98 dakikada tamamlıyormuş işte
o kısımı anlamadım hocam

sen sabit durmasi icin gerekli hizi hesaplamaya calisiyosun sandim. ayrica bir kere sabitlendi diye sabit kalmak zorunda degil. hizini degistirebilir. yoksa uzaya giden geri gelemez =)

cicjoe

Alıntı yapılan: Mucit23 - 21 Ekim 2011, 11:04:55
Hocam uydulardan hiç anlamam. Sadece merakımdan soruyorum. Yüksek çözünürlüklü kamerayı imkasızlaştıran şey nedir.

imkansiz degil. google maps'e bakarsak cozunurluk tatmin edici. ayrica uzay teleskoplari isik yili mesafeleri bile gayet guzel cekiyor. bu uydunun da cozunurlugu tatmin edicidir diye dusunuyordum ama basin tanitimi yapilirken bunu sunmalari gerekir. kendinizi guclu gostermeniz gerekir. tanitim cok onemlidir. calismayan projelerini, raporunda photoshop ile degistirdikleri resimleri koyarak calisiyomus gibi gosterip sunan ve sinifi gecen arkadaslarim vardi =)

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: aslan_korhan - 21 Ekim 2011, 17:35:25
Bu uydu sabit bir nokta da durmuyor arkadaşların dediği gibi.
Örneğin ISS uzay araştırma istasyonu yaklaşık 350Km ( 300 - 400Km arası değişiyor ) kadar yükseklikte.
Sinyalini ancak 15dk kadar takip edebiliyorum.
Bizim uydu daha yüksekte olduğundan sanırım 25-30dk kadar takip etmek mümkün.
El telsizinin kendi üzerindeki anteni ile sinyal almak bile mümkün olabiliyor bazen. En azından ISS için geçerli bu.
İzmir'den bir amatör telsizci arkadaş ISS'nin bir astronotunla telsiz görüşmesi yapmıştı bir ara. Medya'da baya bir haberi çıkmıştı.
Kısacası bizim uydu buna benzer denemeler yapmak için fırlatıldı.
Askeri amaçlı görüntü alma, haberleşme yüksek çözünürlüklü görüntü alma gibi işler için değil.

Geçen hafta İzmir yakınlarında bir montaj yapıyorduk. Arkadaş bir aydınlatma direğinin üzerindeydi bende aşağıdan ona bakıyordum.
Sonra gökyüzünde birşey parladı. Herhalde uçak dedim içimden.Dikkatle inceleyince hiç uçağa benzemediğini ve farklı bir şekilde hareket ettiğini fark ettim.
Ayrıca bir uçak için fazla yüksekteydi. Bu bir uyduydu ve güneş panelleri rahat bir şekilde belli oluyordu.
Yaklaşık 1-2dk boyunca takip edebildim çıplak göz ile.
Saat ve tarihini hatırlasam hangi uydu olduğunu bulurdum aslında...

acik havada uydunun ciplak gözle görülebilcegini bilmiyordum enteresan :)
ama arkadasinizin astronot ile konu$masida epey güzel bi olay :) adam cevap veriyormu$ selam dünyali ben uzaydan astronot :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!