PIC de kullanılmayan Uçlar

Başlatan mer_harun, 20 Ekim 2011, 11:49:08

seyityildirim

Konuyu azıcık hortlatayım. bir baskı devre çizimim var. kullanılmayan pinleri gnd ye bağladım. ayrıca pinleri çıkış yapıp 0 verdim. konuyu yeni okudum. direnç üzerinden gnd ye bağlamak tavsiye edilmiş. açıkcası tasarıma yeniden direnç eklemek gözümde büyüdü. şimdi bu şekilde kalsa sıkıntı çıkarır mı? yoksa direnç eklemelimiyim?

Maxim

Alıntı yapılan: seyityildirim - 10 Şubat 2016, 06:11:41
Konuyu azıcık hortlatayım. bir baskı devre çizimim var. kullanılmayan pinleri gnd ye bağladım. ayrıca pinleri çıkış yapıp 0 verdim. konuyu yeni okudum. direnç üzerinden gnd ye bağlamak tavsiye edilmiş. açıkcası tasarıma yeniden direnç eklemek gözümde büyüdü. şimdi bu şekilde kalsa sıkıntı çıkarır mı? yoksa direnç eklemelimiyim?

çıkış olarak ayarlaman yeterli olacaktır
birde direnç üzerinden (10k mesela) gnd ye bağlamak biraz paronoya bence.
ama direk gnd ye vermek olmaz, pinleri mutlaka gnd den ayırın.

fahri-

Hocam ben boşta kalan uçları direk gnd ye bağlıyorum. Şimdiye kadar da hiçbir sıkıntı yaşamadım. Hatta boşta kalan uçların EMC problemleri oluşturabileceği  ve direk GND ye bağlanması gerektiği tartışılmıştı daha önce.

seyityildirim

@fahri- gnd ye bağlarken çıkış olarak ayarlayıp 0 a mı çekiyorsun @Maxim direk gnd ye bağlamadaki sıkıntı nedir

tekosis

boşta kalan pinleri giriş olarak ayarlayıp giriş olarak ayarlayıp bu pinleri de şaseye çeksek yetmez mi?
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

fahri-

Yazdığım programda ben o uçlarla ilgili hiçbir tanımlama yapmıyorum. Ama İşlemci, input ve 0 a çekilmiş şekilde çalışmaya başlıyor. Data sheet den bakarsanız Power On Reset olduğunda TrisX değerleri 1 ve portX değerleri 0 oluyor.

rree

Bende mecbur kaldım kullanmadığım uçlar açıkta kaldı. Gnd yi bağlamam mümkün değil yer çok dar. O pinleri  tris ayarlarından çıkış yapıp bırakacağım.
Sizce doğrumudur.

fahri-

Microchip in bir application dokümanında boşta bırakılabilir çıkış olarak ayarlanır high veya low a çekilebilir diye okumuştum. Microchip'e göre doğru :)
"If a port pin is unused, it may be left unconnected but configured as an output pin driving to either state (high or low)"