"D" Diskine Sistem korumalı dosya geliyor

Başlatan Mucit23, 20 Ekim 2011, 23:00:20

Mucit23

Arkadaşlar kaç günder Yerel Disk D de nerden geldiğini bilmediğim bir dosya var.
Resimdeki işaretlediğim dosya

tiff upload
İçerisinde ne bir sürü numaralandırılmış dosya var.
Silsem bir zararı olurmu acaba. Dosyası silmek istiyorum ama silmek istediğimde Bu eylemi gerçekleştirmek İçin SYSTEM izin vermelidir diye bir pencere çıkıyor.

Ne yapmamı önerirsiniz? Nasıl silebilirim?

mozkan87

Hocam linkteki program ile silmeyi deneyin birde. Oldukça güzel bir program benim bilgsayarımda sürekli kurulu duruyor. Güvenle kaldırılamayan diskler için bile kullanılabiliyor.
Kullanımına gelince kurduktan sonra silinecek dosya veya klasörün üzerinde sağ tıklayıp, Unlocker'ı seçin. Çıkan menüden "eylem yok" seçeneğini "sil" ile değiştirin sonra tamam'a basın.

Özür dilerim linki unutmuşum.

Link

Edit:link

Mucit23

gambit1244

sinirini hoplatıyor dimi her gordügünde özene bezen hazırlamışsın d yi sen git oraya gecekondu gibi yapış
bu arada o resimleri klasorlere nasıl ekledin çok kıskandım hemen yapıyorum bende :D
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

mozkan87

Alıntı yapılan: gambit1244 - 20 Ekim 2011, 23:47:41
sinirini hoplatıyor dimi her gordügünde özene bezen hazırlamışsın d yi sen git oraya gecekondu gibi yapış
bu arada o resimleri klasorlere nasıl ekledin çok kıskandım hemen yapıyorum bende :D

Klasörün üstünde Sağ Tık->Özellikler
açılan pencereden "özelleştir" menüsüne gelin alta doğru "simge değiştir" butonu var ona tıklayın. Açılan pencereden istediğiniz iconu seçin tamadır. Veya orada olmayan bir icon için üstteki "gözat" butonuna tıklayın istediğniz icon dosyasını seçin tamamdır.

Mucit23

Aynen Psikolojimi Bozuyor...:D Ve silmek istiyorum. Silmek istediğimde aşağıdaki ibare karşıma çıkıyor.

jpg upload
Sayın Bay SYSTEM'den izin alabilmek için neler yapmalıyım?

İcon yapmak için birçok program var.
Ben İconWorkshop Diye bir programla yapmıştım. Resimleri icon yapabiliyorsunuz.

Googlede İcon yapma diye ararsanız birçok döküman bulursunuz.

mozkan87

Unlocker'ı denediniz mi? Linki yeni mesaj yazmamak için ilk mesaje eklemiştim. Tekrar ekliyorum.
Link

gambit1244

"sayın bay system" Cd'de bit olduğu günleri unutup ahkam kesmiş sana çok ayıp :D
yönetici olarak sil falan yokmu
bu arada jpg olarak ekledim fakat olmadı
bende hazır resimleri kullandım :D arm yi yeşil ağaç yaptım(şuan tek uğraştığım şey o zaten) :D on numara oldu
mözkan87 teşekkür ederim :D
sadece ikon kabul ettiği için yapamadım bunu icona donüştürüp denemem gerekior sanırım
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

Mucit23

@mozkan87

Teşekkür ederim. Tavsiye ettiğin program ile Sildim dosyayı.

mozkan87

@gambit1244
Hocam sadece .ico uzantılı ve .dll uzantılı gibi bazı dosyaları kabul eder ama intenette aratırsanız bir sürü hazır icon paketleri mevcut. Not her .dll icon içermez.

Tagli

Emin değilim ama bir ihtimal o klasör geçici güncelleme dosyalarını saklıyor olabilir. Windows XP kullanıyorum, yanlış hatırlamıyorsam ben de zaman zaman karşılaşıyordum o klasörlerle. İnternetten güncellemeler çekildikten sonra oluştuklarına dikkat etmiştim ama yanlış hatırlıyor da olabilirim.

Sisteminde Linux yüklü ise o klasörlerin içini de görebilirsin. Şimdi baktım, benim C sürücüsünde de var onlardan bir tane. İçinde amd64 ve i386 diye 2 tane klasör var. İçlerinde de .dll .cat .inf .gpd .ppd uzantılı dosyalar var. Bunlar ne işe yarar bilmiyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

esensoy

o klasörde güncelleme için indirilen dosyalar tutuluyor,
silmek yerine klasör özelliklerinden "korunan işletim sistemi dosyalarını göster" (ya da onun gibi birşey) in yanında ki işareti kaldırın, gözünüze takılmasın
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

mozkan87

Hocam güncelleştirmeler Windows'un kururlu olduğu diskte klasör oluşturur. Ayrıca güncelleştirme dosyaları bilgisayar yeniden başlatılınca yada disk temizleyici çalıştırılınca silinir. Eğer silinmemesi gereken birşeyler var ise onlar program data klasörüne atılıyor genelde.

muhendisbey

hocam dosyanın yazısının neden mavi olduğunu düşündünüz mü? :D
Mavi yazı ile yazılan klasör adı dosyanın başka kullanıcıya ait olduğunu belirtir. Yani siz daha önce bir windows versiyonu kullanırken dosyaları kullanıcı ayarlarından kilitlemişsiniz, doğal olarakta yeni kurduğunuz windowsta dosyaya erişiminiz sınırlanmış.

Ters tıklayıp özellikler dedikten sonra kullanıcı ile alakalı bir kısım var. Orada kullanıcı adınızı görürsünüz, bir ihtimal sizden şifre isteyebilir. Şifreyi girerek dosyanın size ait olduğunu belirtirseniz dosyalarla istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Mucit23

Alıntı yapılan: Tagli - 21 Ekim 2011, 08:12:57
Emin değilim ama bir ihtimal o klasör geçici güncelleme dosyalarını saklıyor olabilir. Windows XP kullanıyorum, yanlış hatırlamıyorsam ben de zaman zaman karşılaşıyordum o klasörlerle. İnternetten güncellemeler çekildikten sonra oluştuklarına dikkat etmiştim ama yanlış hatırlıyor da olabilirim.

Sisteminde Linux yüklü ise o klasörlerin içini de görebilirsin. Şimdi baktım, benim C sürücüsünde de var onlardan bir tane. İçinde amd64 ve i386 diye 2 tane klasör var. İçlerinde de .dll .cat .inf .gpd .ppd uzantılı dosyalar var. Bunlar ne işe yarar bilmiyorum.

Dosyaların içerisi Windowsta da görüyordum. Bir sürü numaralandırılmış dosyalar ve Her birinin içerisinde 3-4 tane dosya vardı. Formatlarını hatırlamıyorum.
Dediğiniz gibi Güncelleştirmeler sebeb olabilir.