lpc 4300 çift çekirtekliymiş.

Başlatan yamak, 21 Ekim 2011, 04:20:32

yamak

Evet beklenen şey oldu.NXP biri cortex m4 diğeri coxrtex m0 olan çift çekirdekli mcu çıkarmış.Özellikleri de şunlar.

` 180 MHz, 32-bit ARM Cortex-M4
` 180 MHz, 32-bit ARM Cortex-M0 coprocessor
` Up to 1 MB dual-bank Flash
` Up to 264 KB SRAM
` Up to 4 KB EEPROM
` Memory Protection Unit (MPU)
` Two high-speed USB 2.0 interfaces, with on-chip high-speed PHY
` 10/100T Ethernet MAC with MII and RMII interfaces
` LCD controller with 1024 x 768 pixel display resolution
` Innovative Quad SPI Flash Interface (SPIFI)
` State Configurable Timer (SCT) Subsystem
` Configurable Serial GPIO
` Two CAN 2.0B
` AES Decryption with 128-bit secure OTP key storage
` Up to 164 GPIO
` Pin-compatible with the LPC1800 series
Additional features
` 8-channel GPDMA controller
` Two 8-channel, 400 Ksps 10-bit ADCs and one 10-bit DAC
` Motor Control PWM and Quadrature Encoder Interface
` Four UARTs, smart card interface

MC_Skywalker

NXP uzun zamandır üretiyor. Satış yok sadece development durumunda.  fakat geliştirme kitini de göremedim.

Dual-core Cortex-M4/M0, 168 kB SRAM, CAN, AES, SPIFI, SGPIO, SCT

http://www.nxp.com/documents/data_sheet/LPC4350_30_20_10.pdf

M4+M0 çekirdekleri tek pakette

[IMG]http://img641.imageshack.us/img641/8209/unled2xnm.jpg[/img]

CLR

Alıntı yapılan: yamak - 21 Ekim 2011, 04:20:32
Evet beklenen şey oldu.NXP biri cortex m4 diğeri coxrtex m0 olan çift çekirdekli mcu çıkarmış.Özellikleri de şunlar.

` 180 MHz, 32-bit ARM Cortex-M4
` 180 MHz, 32-bit ARM Cortex-M0 coprocessor
` Up to 1 MB dual-bank Flash
` Up to 264 KB SRAM
` Up to 4 KB EEPROM
` Memory Protection Unit (MPU)
` Two high-speed USB 2.0 interfaces, with on-chip high-speed PHY
` 10/100T Ethernet MAC with MII and RMII interfaces
` LCD controller with 1024 x 768 pixel display resolution
` Innovative Quad SPI Flash Interface (SPIFI)
` State Configurable Timer (SCT) Subsystem
` Configurable Serial GPIO
` Two CAN 2.0B
` AES Decryption with 128-bit secure OTP key storage
` Up to 164 GPIO
` Pin-compatible with the LPC1800 series
Additional features
` 8-channel GPDMA controller
` Two 8-channel, 400 Ksps 10-bit ADCs and one 10-bit DAC
` Motor Control PWM and Quadrature Encoder Interface
` Four UARTs, smart card interface

Bu işlemci daha yeni ve daha hızlı, demek ki bir LPC_Espresso almak lazım :)
Knowledge and Experience are Power

MC_Skywalker

LPCXpresso nun LPC-link kısmını bir türlü Keil içinde kullanamdım. Code Red'in idesini sevemedim.

Bu arada LPC-Link i Keil ile kullanan varsa debuger/programlayı olarak nasıl tanıttığını anlata bilrimi

şuan LPC4xxx için henüz LPCXPresso yok. Şuan olanlar aşağıda

LPC1114 LPCXpresso
LPC11C24 LPCXpresso
LPC11U14 LPCXpresso
LPC1227 LPCXpresso
LPC1343 LPCXpresso
LPC1769 LPCXpresso

yamak

Alıntı YapBu işlemci daha yeni ve daha hızlı, demek ki bir LPC_Espresso almak lazım
Çıktığında direkt siparişi verecem :)

CLR

"Bu işlemci daha yeni ve daha hızlı, demek ki bir LPC_Espresso almak lazım" dedim ama gerçek düşüncem ise aslında hiçbir zaman  LPC_Espresso almam. Ona veya onun gibi düşük donanıma para verecek kadar zengin değilim.

Bu arada ADC bit çözünürlüğü ve sample rate düşük. ST'nin ki hem 12bit hemde 1milyon sample rate.

Elektroemre

Nedendir bilmiyorum ama NXP'ye karşı bir sıcaklığım vardı.
Son zamanlarda STM daha bir hoşuma gider oldu.
Özellikle LQFP64 kılfta 1MB flashlı Cortex-M4 'lü MCU'su MSPS düzeyinde ADC vs. görünce.....

yamak

Alıntı YapNedendir bilmiyorum ama NXP'ye karşı bir sıcaklığım vardı.
Son zamanlarda STM daha bir hoşuma gider oldu.
Özellikle LQFP64 kılfta 1MB flashlı Cortex-M4 'lü MCU'su MSPS düzeyinde ADC vs. görünce.....
Evet ben de aynen böyle düşünüyodum ama nxp nin bu ürününü görünce yine ısındım.Ama adc hızı ve çözünürliği olarak stm32f4 açık ara önde.

CLR

Fakat 1024x768 lcd driver varmış bu herşeyi değiştirir :) ve 10bit adc ile de 12bit çözünürlük okunabileceğine göre büyük kayıp sayılmaz. Hatta iki işlemci de DMA ile adc kanallarına erişiyorsa ki öyledir bit çözünürlüğü çok yükselecektir.
Fiyatı uygun olursa kesinlikle STM32F4'e tercih ederim. Çift işlemci sistem güvenirliğini arttırır.

iyildirim

Alıntı yapılan: eemkutay - 22 Ekim 2011, 10:59:52
10bit adc ile de 12bit çözünürlük okunabileceğine göre büyük kayıp sayılmaz. Hatta iki işlemci de DMA ile adc kanallarına erişiyorsa ki öyledir bit çözünürlüğü çok yükselecektir.

Hocam bu işin püf noktası nedir.
Tek bir sinyal, dışarda bölmeden offset vs eklemeden işlemci içerisinde nasıl daha yüksek çözünürlükte okunabiliyor.

z

Eger yontem oversampling esasina dayaniyorsa;

Oversampling yaparsan sinyaldeki gurultunun varligindan dolayi ADC olcumlerinin ortalamasinda kesir bitler olusur. Kesir bitleri ADC bitlerinin yanina dizersen cozunurlugu artirmis olursun.

Ornegin 1 er mV artislari olcen ADC girisine 1.5mV uygularsan gurultuden dolayi bu voltaj vazen 1 bazen de 2 olarak okunur.

Gurultu gercek bir gurultu (bir nedene bagli değil) ise bu gerilim 1,1,2,2 yada 1,2,1,2 yada 1,2,2,1 okunur. Bunlarin toplami 6 ve ortalamasi da 1.5 dir. Gordugun gibi 0.5 lik bir ilave deger geldi bu da ADC nin1 bit daha fazla kullanilabilmesi demek.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

iyildirim

Yöntem oversampling'e dayanıyorsa, çok ölçüm yapıp, ortalama alarak fiktif hassasiyet artışı konusu ise tamam.
10 bitlik tek okuma yerine 4 okuma yapıp ortalamasını almak yerine direkt toplamı 12 bit lik gibi kullanmak. 
Yine de bu yöntem native 12 bitlik hassasiyet gibi bir sonuç verir mi, net 2 bit lik bir artış sağlar mı emin değilim.?   ???
Ama dediğiniz gibi gürültülü ortamlarda daha iyi sonuç vereceği kesin.  Ortalama almak gibi şeyleri zaten yapıyoruz. 
Bu durumda da 12 bitlik hızlı bir ADC yi 14-16 bitlik gibi yorumlamak da mümkün oluyor.

Soruyu sorarken aklım ADC'ye farklı pinler için farklı ref. değerleri verilebiliyor, ref değerin altı veya üstü ayrı değerlendiriliyor vs. gibi trickler var gibi şeylere gitti.

z

TI da bu iş donanım hazır kendi yapıyor. Sizin sample alıp ortalama hesaplamanıza gerek kalmıyor. Gerçi TI ADC cozunurlugunu artıracam diye bunu yapmıyor. (Ekstra bir uretiyormu hatırlamıyorum) TI bunu otomatik ADC ortalaması almak için yapıyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yamak

Hocam bu mcu da her iki işlemciyle tüm çevre birimlerine erişilebiliyo di mi? Yani mesela hem cortex m0 ile hem cortex m4 ile aynı anda uart kesmesi oluşturabilir miyim?

OptimusPrime

2. çekirdek içinde c desteği varsa bence çok güzel...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||