Owon? (Osiloskop markası)

Başlatan Elektroemre, 21 Ekim 2011, 15:32:32

Elektroemre

Selamlar arkadaşlar,

Owon marka osiloskop yada ölçü aleti kullanan var mı?
Nasıl bir markadaır? Ürünleri nasıldır (kalite arıza vs)?
Owon marka bir skop'a bakıyorum bu aralar  foruma danışma istedim.

yildizelektronik

Owon kullanmadım ama şu anda Rigol kullanıyorum.Modeli DS1102E özellik olarak 100MHz 1 GSa/s örnekleme hızı var. Çok çok memnunum yaklaşık bir senedir kullanıyorumve hiçbir sorun yaşamadım.Tavsiye ederim.Hatta daha düşük 50 Mhz lik bir modeli vardı ve yazılım yükleyerek 100MHz e çıkartılıyordu ama modeli şu anda aklımda değil

OptimusPrime

yaklaşık 1 sene önce rigol, uni-t ve owon arasında kalmıştım. rigolü ebay dan getirtmeye cesaret edemedim. karaköy piyasasını gezdim. owon ve uni-t marka 2 modeli gözüme kestirdim. owon 25MHz için 100MS/s, uni-t 25MHz için 250MS/s vaat ediyordu. bende unit-t yi seçtim. uygunda bir fiyata aldım. çok da memnunum bu zamana kadar hiç üzmedi...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

esensoy

Alıntı yapılan: yildizelektronik - 21 Ekim 2011, 17:09:23
Owon kullanmadım ama şu anda Rigol kullanıyorum.Modeli DS1102E özellik olarak 100MHz 1 GSa/s örnekleme hızı var. Çok çok memnunum yaklaşık bir senedir kullanıyorumve hiçbir sorun yaşamadım.Tavsiye ederim.Hatta daha düşük 50 Mhz lik bir modeli vardı ve yazılım yükleyerek 100MHz e çıkartılıyordu ama modeli şu anda aklımda değil

bahsettiğiniz DS1052E modelidir.
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Klein

Smart-DS7102 kullanıyorum. Alalı çok uzun zaman olmadı.  Detaylı test imkanım olmadı.  Aslında sahada kullanmak için el tipi osilaskop almayı düşünüyordum. Ama Smart-DS serisi 8 inç ekranına rağmen oldukça küçük boyutlu bir cihaz. Sahada da rahatça kullanılır. Bu yüzden bunu tercih ettim.  Zaman ve test edebilecek sinyal jeneratörü bulabilirsem sıkı bir testten geçirmeyi düşünüyorum.

Kullanımı yeterince pratik. Ekran 8 inch , 800x600 çözünürlükte. Parlaklık gayet iyi.  4 saat civarında batarya ile kullandım. Halen batarya uyarısı çıkmamıştı.

Elektroemre

Cevaplar için teşekkür ediyorum arkadaşlar.
Osiloskop artık çok lazım oluyor. Şuan fiyatlara bakıyorum.
Maddiyatı ayarlayabilirisem 1-2 ay sonra almayı düşünüyorum. Bütçem 1000 TL civarı. >40MHz düşünüyorum.
Belirttiğiniz modellere göz attım. Rigoller hoşuma gidiyor, şu hacklenen versiyonda çok hoşuma gitti :)
Fiyatları nereden aldığınızı belirtebilir misiniz peki?

since1990

Alıntı yapılan: Klein - 21 Ekim 2011, 18:55:42
Smart-DS7102 kullanıyorum. Alalı çok uzun zaman olmadı.  Detaylı test imkanım olmadı.  Aslında sahada kullanmak için el tipi osilaskop almayı düşünüyordum. Ama Smart-DS serisi 8 inç ekranına rağmen oldukça küçük boyutlu bir cihaz. Sahada da rahatça kullanılır. Bu yüzden bunu tercih ettim.  Zaman ve test edebilecek sinyal jeneratörü bulabilirsem sıkı bir testten geçirmeyi düşünüyorum.

Kullanımı yeterince pratik. Ekran 8 inch , 800x600 çözünürlükte. Parlaklık gayet iyi.  4 saat civarında batarya ile kullandım. Halen batarya uyarısı çıkmamıştı.
Bende bu modeli almayı düşünüyorum. Ev için kendi projelerimde masamın üstünde fazla yer kaplamaz diye düşünüyorum. Butonları, scroolları nasıl. Kullanırken "çin malı bu kadar olur" diyor musunuz? :d
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

yildizelektronik

Alıntı yapılan: Elektroemre - 21 Ekim 2011, 19:52:54
Cevaplar için teşekkür ediyorum arkadaşlar.
Osiloskop artık çok lazım oluyor. Şuan fiyatlara bakıyorum.
Maddiyatı ayarlayabilirisem 1-2 ay sonra almayı düşünüyorum. Bütçem 1000 TL civarı. >40MHz düşünüyorum.
Belirttiğiniz modellere göz attım. Rigoller hoşuma gidiyor, şu hacklenen versiyonda çok hoşuma gitti :)
Fiyatları nereden aldığınızı belirtebilir misiniz peki?

Benim dediğim 50Mhz lik model tam senin işine yarayacak şekilde o zaman :) Karaköy menevşe han da intes elektronikten almıştım.Bir fiyat araştırması yap fiyatları bana söyle aldığın fiyattan biraz daha ucuza alma ihtimalimiz olabilir. ;)

Mucit23

Hocam Bu Hem analoğ Hemde Dijital (Combiscope) osiloskopları barındıran osiloskoplar Hakkında ne düşünüyorsunuz. Okulda gördüm Güzel cihazlara benziyorlar.

aykut54

Alıntı yapılan: yildizelektronik - 21 Ekim 2011, 17:09:23

Merhaba Ustam :P
yazılım ile 100 mhz' e nasıl çıkıyor.

yildizelektronik

İnternette videolarını görmüştüm cihazın yapısı aslında 100Mhz çıkışa müsait ama 50Mhz lik bir sınır koymuşlar belki de satış politikasıdır bilemiyorum.Ama yazılım yüklendiğinde 100Mhz olarak çalıştığını videolarda seyrettim. ;)

Klein

Alıntı yapılan: since1990 - 21 Ekim 2011, 19:54:00
Bende bu modeli almayı düşünüyorum. Ev için kendi projelerimde masamın üstünde fazla yer kaplamaz diye düşünüyorum. Butonları, scroolları nasıl. Kullanırken "çin malı bu kadar olur" diyor musunuz? :d

Kullanımı oldukça pratik.  Kızacağım bir şey olmadı.  Bazı kontrollerin ve düğmelerin çok fonksiyonlu olması nedeniyle , menüden seçim yapmak grekebiliyor. Ama menü oldukça hızlı. Pek sorun olmuyor.

Örneğin:
Belirli bir noktadan başka bir noktaya olan uzaklık ( zaman ya da voltaj)  ölçmek için
Cursor tuşuna basıyorsunuz. altta menü çıkıyor. 
Menüde kana seçimi ve   Voltaj , zaman seçiminin apıldığı (Type) düğmeleri var.
Type düğmesine basınca sağ tarafta diğer menü açılıyor. Orada " Off, Time, Voltage" seçeneği var.
Voltaj seçersen ikitane yatay cursor , time seçersen 2 tane düşey cursor  çizgisi çıkıyor.
Bu aşamadan sonra  1. ve 2. kanalın düşey pozisyon  kaydırma düğmeleri  artık cursorların pozisyonunu kontrol etmek için kullanılıyor.  Bu esnada ekrandaki sinyali aşağı yukarı kaydırmak isterseniz , Cursor'u  kapatmanız gerekiyor.
Ama menü kullanımı kolay olduğu için bu duruma alışmak kolay oldu. Çok zorlanmıyorum.

En beğendiğim özelliklerinden biri ise , sol altta bazı değerleri görebildiğiniz pencere var. Bu pencereyi kendiniz konfigüre edebiliyorsunuz.
Örneğin:  PWM ağırlıklı bir proje  üzerinde çalışıyorsanız ,  PWM duty oranı , cycle oranı ,duty zamanı , cycle zamanı ,  periyot gibi değerlerden hangisiniistiyorsanız seçip ekrana sabitleyebiliyorsunuz.  Proje değiştiğinde farklı parametreleri sabitleyebiliyorsunuz.

since1990

Teşekkürler Klein...;)

böyle de  3 adet video var. Adam tam olarak anlatmış.
Bu arada klein sen nerden ne kadara aldın ?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

Klein

rakkoc

Ben Owon kullaniyorum Expkits'den aldim cokta memnunum.

http://www.expkits.com/?s=magaza

SDS5032E 30 MHZ - 440 TL   
SDS6062 60 MHZ - 610 TL   
SDS7102 100 MHZ - 805 TL
(+KDV)