VB mdb uzantısı

Başlatan isikyasar, 26 Ekim 2011, 16:44:26

isikyasar

Merhaba ardaşlar,

"\\10.1.9.10\Veteriner\birim faaliyet data\Arayüz\BirimFaaliyet.mdb"
bu uzantıda ki    BirimFaaliyet.mdb  dosyasını bilgisayarıma kısayol olarak eklediğimde sorunsuz olarak çalışıyor.

Benim yapmak istediğim olay ise VB te EXE uzantılı olarak form açıldığında veya butona tıklandığında  "\\10.1.9.10\Veteriner\birim faaliyet data\Arayüz\BirimFaaliyet.mdb"     bu adresteki BirimFaaliyet.mdb dosyasını açmak istiyorum.

yardımlarınızı bekliyorum.
şimdiden teşekkürler.

NecroCapo

.mdb dosyasının hangi programda açılmasını istiyorsunuz ?
VB6 ile yazmayalı uzun zaman oldu, ama aşağıdakileri bir deneyin isterseniz, herhangi bir hata olursa bakarız tekrar.

1) Eğer hangi programla açacağınızı  biliyorsanız:

Dim program as string
Dim dosya as string

program = "C:\Program Files\Microsoft Office\Office\Excel.exe"  ' Excel ile açılabiliyor mu bilmiyorum, Access vs. de yapabilirsiniz.
dosya = "\\10.1.9.10\Veteriner\birim faaliyet data\Arayüz\BirimFaaliyet.mdb" ' dosyamız bu olsun
Shell program & " " & dosya, vbNormalFocus

2) Yok arkadaş, ben hangi programla açacağını bilmiyorum, windowsta çift tıklamışım gibi çalışsın, hangi uygulama ile birlikte açacağını windows bulsun  derseniz

Private Declare Function ShellExecute Lib _
     "shell32.dll" Alias "ShellExecuteA" _
     (ByVal hwnd As Long, ByVal lpOperation _
     As String, ByVal lpFile As String, ByVal _
     lpParameters As String, ByVal lpDirectory _
     As String, ByVal nShowCmd As Long) As Long

Private Sub cmdExcel_Click()
       ShellExecute 0&, "Open","\\10.1.9.10\Veteriner\birim faaliyet data\Arayüz\BirimFaaliyet.mdb" , vbNullString, vbNullString, 10
End Sub

ZZombie

VB bu tür kullanımlarda bazen saçmalayabiliyor.

En dertsiz kullanım şekli için ;
"m:\data\veri.mdb" gibi bir şekilde tanımlayabilirsiniz.

Bunun için diğer bilgisayarın paylaşım klasörünü windowsta drive map olarak tanıtmanız gerek.
Avantajı dosyanın bulunduğu yer değişse bile M: (Orada kullanmadğınız başka bir sürücü harfi de olur) sürücüsü olarak windowsa gösterdikte her yerden okunmasını sağlarsınız.

isikyasar

program access te yapılmış. ağdaki başka bilgisayarda paylaşımda duruyor. ben o programı kendi bilgisayarıma kısayol yapıyorum. ama kısayol özelliklerine bakıldığında dosyanın yeri görünüyor.

benim istediğim kısayol olayını VB programıyla başlatsın.

VB te ağdaki dosyanın yerini gösterip exe uzantısı yapıp açmak istiyorum.
exe uzantılı olduğunda programın nerede olduğu bilinmez olur.

bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler.

ZZombie

Sanırım siz MDB dosyasını EXE ye çevirmek istiyorsunuz.
Bu şekilde çalışan kimi araçlar olsa da bunu sorunsuz başarabilen i görmedim.

Artı olarak birkaç ilave yapayım.
MDB dosyasını direkt olarak EXE yapamazsınız. MDB veri eklendikçe büyüyen bir dosya. EXE dosyası haline görünce bu bir sorun olacaktır.

En mantıklısı Access de yaptığınız formları VB de oluşturup veritabanı olarak access MDB yi göstermeniz olacaktır.
Biraz uğraştırıcı bir konu olacak. Ama en kesin çözüm bu olur.

Tabii demek istediğinizi yanlış anlamadı isem.

NecroCapo

Alıntı yapılan: isikyasar - 27 Ekim 2011, 15:50:04
program access te yapılmış. ağdaki başka bilgisayarda paylaşımda duruyor. ben o programı kendi bilgisayarıma kısayol yapıyorum. ama kısayol özelliklerine bakıldığında dosyanın yeri görünüyor.

benim istediğim kısayol olayını VB programıyla başlatsın.

VB te ağdaki dosyanın yerini gösterip exe uzantısı yapıp açmak istiyorum.
exe uzantılı olduğunda programın nerede olduğu bilinmez olur.

bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler.

Gönderdiğim kodları denediniz mi ? İşe yaramadı mı ?

Alıntı YapSanırım siz MDB dosyasını EXE ye çevirmek istiyorsunuz.
Bu şekilde çalışan kimi araçlar olsa da bunu sorunsuz başarabilen i görmedim.

Artı olarak birkaç ilave yapayım.
MDB dosyasını direkt olarak EXE yapamazsınız. MDB veri eklendikçe büyüyen bir dosya. EXE dosyası haline görünce bu bir sorun olacaktır.

En mantıklısı Access de yaptığınız formları VB de oluşturup veritabanı olarak access MDB yi göstermeniz olacaktır.
Biraz uğraştırıcı bir konu olacak. Ama en kesin çözüm bu olur.

Tabii demek istediğinizi yanlış anlamadı isem.

Ağdaki dosyanın kısayolunu masaüstüne koyunca, özellikler kısmından dosyanın nerede olduğu gözüküyormuş, anladığım kadarıyla dosyanın yerinin nerede olduğu gözükmesin istiyor. Bunun için de aynı dosyayı, exe çalıştırarak açmak istiyor. (Tabi yanlış anlamadıysam :) )

isikyasar

Private Sub Command1_Click()
dosya = "\\10.1.9.10\Veteriner\birim faaliyet data\Arayüz\BirimFaaliyet.mdb"  ( bu alana ne yazılması gerekiyor. bu sadece örnek)           End Sub

1 adet buton ekledim. Butona basıldığında adresteki mdb uzantılı access programını başlatsın istiyorum.

ZZombie

Merhaba.
Sanırım istediğiniz tam olarak şu şekilde bir kod olacak.

Shell ("C:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE11\MSACCESS.EXE \\192.168.1.1\dosyayolu\dosya.mdb"), vbNormalFocus
End Sub

Fakat bu yöntem dosya yolunu gizlemiyor.
Çalışan Access dosyasının özelliklerine bakılarak kolaylıkla dosya yolu öğrenilebilir.

isikyasar

Shell ("C:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE11\MSACCESS.EXE \\10.1.9.10\Veteriner\birim faaliyet data\Arayüz\BirimFaaliyet.mdb"), vbNormalFocus
End Sub

bu şekilde yaptığımda acces başlangıcı hata veriyor.

eksik bişey daha var sanırım.

ZZombie

Access hatasına kadar geldi isek Access açılıyor ama dosya yüklemede hata veriyor sanırım.
Aynı bilgisayardan el ile \\10.1.9.10\Veteriner\birim faaliyet data\Arayüz\BirimFaaliyet.mdb dosyasına ulaşabiliyor musunuz sorunsuz?
okuma yazma izin hakları ile alakalı bir durum olabilir.

isikyasar

\\10.1.9.10\Veteriner\birim faaliyet data\Arayüz\BirimFaaliyet.mdb
ÇALIŞTIR a yazdığımda sorunsuz bir şekilde açıyor. Zaten ağdan  BirimFaaliyet.mdb yi bulduğumda kendi bilgisayarıma kısayol yaptığımda sorunsuz çalışıyor.
Kısayol özelliklerinde hedef olarak bu şekilde yazıyor    \\10.1.9.10\Veteriner\birim faaliyet data\Arayüz\BirimFaaliyet.mdb

ZZombie

Sizin bilgisayarınızdaki Access farklı yerde olabilir.
iki ayrı sürüm kuruldu ise de bu tür bir hata alabilirsiniz.
Onu da bir kontrol edin Program files içerisinde tam olarak hangi dizinde diye.

isikyasar

program files içindeki konum doğru. ama yinede olmuyor.

ÇALIŞTIR'a bunu yazıyorum açılıyor sorunsuz bir şekilde    \\10.1.9.10\Veteriner\birim faaliyet data\Arayüz\BirimFaaliyet.mdb           

bu şekilde neden olmuyor..

Shell ("C:\Program Files\Microsoft Office\OFFICE11\MSACCESS.EXE \\10.1.9.10\Veteriner\birim faaliyet data\Arayüz\BirimFaaliyet.mdb"), vbNormalFocus
End Sub

ZZombie

Tam olarak verilen hatanın kodunu ekran görüntüsünü vs. paylaşabilir misiniz?

isikyasar

resin ekleyemiyorum. nasıl ekleniyor yardımcı olun lütfen