200 tl ye kadar multimetre önerisi

Başlatan skara1214, 30 Ekim 2011, 14:48:08

skara1214

Başlıktada belirttiğim gibi 200 tl limitim var .direnç,voltaj ve kapasitör ölçüyorum çok fazla bir beklentim yok sadece dayanıklı olsun yeter.Fluke başta olmak  üzere öneriniz varmı?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

fahri-

netes.com.tr  den bakabilirsiniz,
Fluke ve Brymen markalarını öneririm.

skara1214

ben direk kullananlardan model önerisi almak istiyorum.TT Technic VC-9808 böyle birşey var.kullanan varmı yorumlarınız?

berke_42

Alıntı yapılan: skara1214 - 30 Ekim 2011, 16:09:54
TT Technic VC-9808 böyle birşey var.

Bu marka  ve fiyata göre  bu cihaz ne kadar dayanıklı olabilir ki  :) 
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

skara1214

bende tt techicin 40 tllik bir modeli var 2 senedir sorunsuz sekilde kullanıyorum yani mesele kullanan kişilerin yorumları.bana o modeli sorarlarsa öneririm.fakat bu model bobinde ölçüyor almışken içinde bobinde ölçen olsun dedim

Okan AKÇA

labaratuvar ortamında kullanmak istiyorsan fluke derim ancak  tamir ıvır zıvırda kullanacaksan 20 tl işini görür

berke_42

@skara1214

Elindeki multimetre  volt ve ohm ölçümlerinde yeterli ise bence indüktans ve kapasidans ölçümleri için  bir lcr metre al, tt technic tarzı  dmmler ile  100uf'luk bir kapasitörü ölçmen ortalama 24sn kadar sürmekte tam bir işkence..

skara1214

doğru söylüyorsunuz.Önerebileceğiniz bir lcr metre varmı?

Erol YILMAZ

Ölçü aleti olarak Agilent Ölçü aletlerine bakabilirsin. U1200 serisi makul fiyatlarla yüksek kalite sağlayabiliyor.

berke_42

@Allegro
bu agilent u1200 serisini kullandınız mı,nasıldır?  fiyatları ortalama ne degerde

skara1214

multimetre olarak t technicin vc97 sini alacağım zaten kullanmıştım memnundum kasitör ve bobin için lcr alacağım ne önerirsiniz?

berke_42

Alıntı yapılan: skara1214 - 30 Ekim 2011, 14:48:08
Başlıktada belirttiğim gibi 200 tl limitim var .direnç,voltaj ve kapasitör ölçüyorum çok fazla bir beklentim yok sadece dayanıklı olsun yeter.Fluke başta olmak  üzere öneriniz varmı?
Alıntı yapılan: skara1214 - 30 Ekim 2011, 23:28:35
multimetre olarak t technicin vc97 sini alacağım zaten kullanmıştım memnundum

Fluk tavsiyesi istemiş basit bir dmmye karar vermişsiniz(karar sizn tabiki ) ;bir dmm nin iyi sayılması demek  sadece dayanım süresimidir?

muhendisbey

bulabilir misin bilmiyorum ama protek 506 gayet iyi
indüktör kapasitör ölçümü
autorange
frekans ölçümü
logic seviye ölçümü
dB (kazanç) ölçümü
sıcaklık probu ile sıcaklık ölçümü
signal out (karedalga çıkışı)
RS232 iletişim protokolü
True RMS

Yani birçok konuda mükemmel. Uzun araştırma sonunda almıştım 180TL ye
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

skara1214

benim ilk limitim 200 tl idi .Ama bu konularda fazla tecrübem olmadığı ve kullandığım multimetrenin ne kadar iyi kullanışlı olduğunu bilmediğim için buradaki kişilere danıştım.Çıkarttığım sonuca göre vc97 bana fazlasıyla yeter. öyle 220 voltlarla çalışmıyorum max ölçeceğim değer 40 volt dc.bu sebepten vc97 de karar kıldım.

muhendisbey

Eğer gücün yetiyorsa o cihazı alma. True RMS bir cihaz al. İleride 220V yada 380V ile iş yapman gerektiğinde yeni cihaza gerek kalmaz. Diğer cihazlar 220V tu tam sinüs olarak düşünürler ve içlerindeki bozulmayı hesaba katmazlar. Burada True RMS cihaz sana tam değerini verir.

Eğer 40V ile uğraşacağım fazlasına gerek yok direnç diyot gerilim akım transistör kazancı gibi temel bir cihazı 10-20TL ye her türlü elektronikçiden temin edebilirsin. Bu durumda da sana Proskit'in multimetrelerini öneririm. Belirttiğim aralıkta multimetreleri mevcut.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.