200 tl ye kadar multimetre önerisi

Başlatan skara1214, 30 Ekim 2011, 14:48:08

erkan614

Alıntı yapılan: FxDev - 31 Ekim 2011, 17:05:26
protek506'yı eğer multimetreyi çok sık kullanıyorsanız önermem.
Bir zaman sonra aldığınız pil miktarı multimetrenin fiyatını geçiyor.

En dandiğinden bir Fluke yanına güzel bir L metre kullanılsa bence daha mantıklı. Fluke'ların geneli C ölçüyor.
Bu arada protek'in bir avantajı var fluke'a göre. 20A ölçebilmesi..
şarjlı pil birkere al 10 sene kullan ama şarj aleti kaliteli olucak

berke_42

Alıntı yapılan: FxDev - 31 Ekim 2011, 17:05:26
Bu arada protek'in bir avantajı var fluke'a göre. 20A ölçebilmesi..

En dandik fluke ye göre  protek506;
*true rms
*kare dalga çıkışı
*bobin ölçebiliyor olması
*pc baglantısı,logic ölçüm yapabiliyor olması
*db ölçebiliyor olması
*yarı iletken test geriliminin max 3.3v olması
*hafızasında azda olsa ölçüm kaydedebilmesi bence kaçınılmaz avantajlardır ;) Pil konusundan bende muzdaribim  :)

''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

muhendisbey

ödenen pil parasına bence değer. Alkaline pil ile gayet güzel gidiyor.
http://serialio.com/products/SerialMagic/use/Multimeter_BT_AAA.php
buraya bir bakın. adamlar rs232 ile bluetooth ile haberleştirip uzaktan ölçüm yapıyorlar :D

Siz pil yiyeni görmemişsiniz. 12V luk pille çalışan cep multimetrem ayda 1 pil yiyor :S
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

berke_42

Alıntı yapılan: muhendisbey - 31 Ekim 2011, 20:45:30
Siz pil yiyeni görmemişsiniz. 12V luk pille çalışan cep multimetrem ayda 1 pil yiyor :S

Sürekli kullanımda ucuz  bir pil ile  7-8 gün gidiyor dersem  ;D

muhendisbey

hocam ne yapıyorsun açık falan mı unutuyorsun hayırdır :D
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

berke_42

Alıntı yapılan: muhendisbey - 31 Ekim 2011, 23:06:18
hocam ne yapıyorsun açık falan mı unutuyorsun hayırdır :D

bazen birkaç saat kapatmadıgım oluyor  :)

mozkan87

Konuyla ilgisi yok ama bazende sleep mode insanı sinir ediyor. ;D Özellikle bir devrenin çalışmasını test ederken sorun olabiliyor, bu yüzden ben bazen bu özelliğini kapatıyorum, belki arkadaşlarda öyle yapıyordur.

berke_42

Alıntı yapılan: FxDev - 01 Kasım 2011, 00:25:25
Sleep mode ne işe yarar merak ediyorum :D

iş zamanı uyku olmaz  ;D Keep on takılıyor benim cihaz  ;)

t2

Benim ölçü aleti 24 saat açık duruyor.  Belki de 1  ay açık kalmıştır. Cep telefonu adaptörüyle  dışarıdan besleme yaptım içinde pil yok. Tavsiye ederim.  9V pil yerine 7.5 civarı olan adaptör gerilimi kullanılıyor. Seyyar olarak kullanmak için pilli ölçü aleti kullanıyorum.

berke_42

Alıntı yapılan: t2 - 01 Kasım 2011, 09:06:55
Benim ölçü aleti 24 saat açık duruyor.  Belki de 1  ay açık kalmıştır. Cep telefonu adaptörüyle  dışarıdan besleme yaptım içinde pil yok. Tavsiye ederim.

siz cihazı bir nevi sabitleştirmişsiniz ,ama 24 saat açık kalması  biraz fazla degilmi :)

t2

Açma kapama düğmesi de galiba alttan temassızlık yapıyor.  bir kaç defa basarak açılıp  kapanabiliyordu. bu yüzden sürekli açık bırakıyorum. 

OptimusPrime

fluke 15B ve 17B 200lira civarında ebay da. fakat biraz yavaş ölçüm yapıyor...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

muhendisbey

Alıntı yapılan: t2 - 01 Kasım 2011, 09:06:55
Benim ölçü aleti 24 saat açık duruyor.  Belki de 1  ay açık kalmıştır. Cep telefonu adaptörüyle  dışarıdan besleme yaptım içinde pil yok. Tavsiye ederim.  9V pil yerine 7.5 civarı olan adaptör gerilimi kullanılıyor. Seyyar olarak kullanmak için pilli ölçü aleti kullanıyorum.

Hocam iyi de bu sefer ripple ve vermiş olduğun 7.5V tan dolayı yanlış ölçmez mi? En iyi ölçümü 9V ta yapıyor bu tür cihazlar? İçini incelemedim, çünkü benim incelemem genelde cihazı sıfırdan tekrar toplamayı gerektiriyor :D

t2

Ölçü aletinin içinde ayrıca regülatör vardır. 9V pil geriliminin sabitliğine güvenerek ölçü aleti çalışamaz diye düşünüyorum. Bu yüzden 7.5V ile de normal çalıştığı kanaatindeyim.

berke_42

Alıntı yapılan: t2 - 01 Kasım 2011, 11:18:17
Ölçü aletinin içinde ayrıca regülatör vardır. 9V pil geriliminin sabitliğine güvenerek ölçü aleti çalışamaz diye düşünüyorum. Bu yüzden 7.5V ile de normal çalıştığı kanaatindeyim.

(8.48v) pil  ve 7.51v regüleli  supply  ile denedim ölçümlerde sıkıntı  görmedim  :)

7v a düşünce ölçümlerde ufak degişiklikler oluyor   ;)
edit: protek506 için geçerlidir.