SMD montaj

Başlatan zenerMos, 03 Kasım 2011, 13:56:42

zenerMos

Kolay gelsin, Elektronik müh adayı olarak evde bozuk ve garantisi geçmiş bir cihazın içini söktüm entegreleri inceledim entegreyi değiştirmek istiyorum. Acaba smd kılıflı bu entegreyi nasıl değiştirebilirim? 16 bacaklı smd (SOP kılıflı) entegre oluyor kendileri. İnce işçilik baya bir zor olur bu işi nasıl yapıyorsunuz?

Mucit23

Arızanın enteğrede olduğundan eminmisiniz ::)

zenerMos

pisayisi

üflemeli havya varsa işiniz kolay bütün bacaklara 300 derecede 5-10 saniye gezdirin tornavida ile kaydırın hemencecik ayrılacaktır yüzeyden üstelik smd bağlantı  noktaları zarar görmez.

kalem havya ile yapacaksanız ince bir bakır teli pinllerin arkasında alttan geçirin teker teker sırası ile ısıtırken pinleri o teli yukarı doğru elle hafifce çekin bacaklar teker teker kurtulacaktır yüzeyden bukadar basit:)
youtube da çok uygulama videoları var sop solderin desoldering gibi terimlerle aratın.
Murat

zenerMos

Çıkartmasını öyle yaparım sağolun peki yeni entegreyi takarken nasıl olmalı?

pisayisi

sop yada soic tipli kılıflarda en sorunsuz yöntem ince uçlu bir kalem havya ile baskıdevredeki bakır noktalardan pine yakın kısma havyayı değdirip lehim telinide aynı anda o noktaya birleştirerek pin pin yapılan lehimlemedir. öncesinde amtech flux kullanabilirsiniz ancak kullanılmasada saçaksız bir lehimleme dikkatli bir çalışma ile yapılabiliyor.öncesinde entegreyi yüzeye güzelce bantlamanızı öneririm.
hoof tipi böyle gezdirerek bütün pinleri artistikce lehimleyen videolar var onlara kanmayın görünmeyen alt pinlerdeki saçaklanmayı asla önleyemezsiniz.sonra lehim emici telle uğraş dur boşa zaman kaybı:)
Murat

zenerMos

Teşekkür ederim deniyeceğim bu hafta sonu. Elime aldım tekrar baktımda cidden baya küçükmüş :D Kolay gelsin buraya yazarım sonucu

Murat Mert

S.A.
smd entegre montejı için buraya bak derim. Sürülen sıvı da flux hani sorarsan diye :D
mert07

jackal183

pin pin lehimleme hem zor oluyor hem de çok vakit alıyor. ben genelde bu videoda gösterdiği gibi gezdirerek lehimleme yapıyorum ki çok da güzel lehim tutuyor. Ancak böyle videoda gösterdiği gibi olmuyor her zaman, hatta çoğu zaman havyayı bir uçtan başlıyorsun sürmeye sıkıntı yok işler güzel görünüyor ama o sıranın en sonuna geldiğinde son iki pin birlikte lehim tutuyor, bu iki pin içinse bakır lehim sökme teli kullanıyorsun, bu şekilde hızlı iş yapmış oluyorsun.

mezire

kalem tipi fluxlar karaköyde varmı acaba. ben şırıngaya koydum ama ucundan dökülüp ortalığı batırdı. :)

JKramer

Minik şırıngalarla damlayı kontrol edemiyorsunuz; büyük olanları deneyin:
[IMG]http://i.imgur.com/RIcbss.jpg[/img]

Okan AKÇA

biraz el becerisi istiyor aslında

justice_for_all

kucuk paketlerde makina yaglari satilir hic gordunuzmu bilmiyorum ama o bu is icin ideal bence ucundan kucuk bi delik aciyosunuz hem kapagida var onlarin...

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

t2

bu yağdanlık kabların kendine faydası yok. dandik  uyduruk kaplardır. etrafına sızma yapar. Belli ki içine flux koyup deneme yapmamışsınız.

TA7R

Flux  her derde deva mı?
Arkadaşlar merhaba, Yaptığım bir devrede bolca (30-40 adet)  solder terminal kullanıyorum. lehim tarafı 0,8 mm tek pin , ebayden Çinden geldi temiz görünüyor , lehimlemeden önce zımpara -eğe - reçineye ve lehime bulama gibi denemeleri çokça yaptım en sonunda havyayı 350 derece ye ayarladım ancak pinler teker teker kopuyor, bir türlü tam lehimlenmiyor , yollar nerdeyse kalkmak yanmak üzere ama olmuyor. Bu Flux mevzuunu görünce acaba benim derde deva olur mu diye düşündüm , ne dersiniz ?