TVS Kullanımı

Başlatan mcan, 05 Kasım 2011, 19:36:28

OG

Akü
- ucu ve
- ucun şaseye kablosu,
şaseye bağlantısı vs
gözatmakta fayda var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Sozuak

Pazartesi kısmetse marş motorunu elden geçirirken akü bağlantılarını da söküp temizleyeceğim. Hepsi orijinal halinde ve tamirsiz ama dediğiniz gibi kontrol edip yenilemekte fayda var elbette, teşekkür ederim.

Sozuak

Fazla olmasa da gelişmeleri paylaşayım istedim.
Kısaca Otovites Ecu, sigorta kutusundaki devre ile bsi üzerinde tvs ve bazı diyotlarda kısadevre tespit etmiştim.
Bugün tamir ettiğim kadarı ile araca bağlantılarını yaptım. En azından hiçbir sigorta atmadı ve aracın göstergeleri geldi, camı açık kalmıştı onu kapattım.
Akü bağlantısını defalarca yaptım ve sorun olmadı.
Araca akü bağlantısını yapınca  yavaşça akım 1.2A düzeyine çıkıyor ve bir süre bu seviyede kalıyor. Bu esnada bsi bilgisayarı ön yükleme yapıyor. Akım kademeli olarak 0.5A düzeyine inip 0.1 A olarak devam ediyor. Sonuçta uzaktan kumanda sistemi devrede ve bsi uyku modunda.
Uzunca bir zamandır bu seviyeye gelememiştim.
En azından camı kapatmak ve göstergelerin çalışması bile sevindirici oldu.
Marş motoru selenoidi (Türkiye de buna marş otomatiği deniyor. Arızalı hala. Onu da söktüm.250TL civarı bir maliyet ile presli ve kapalı olan kısım komple değişecek.  Tamirlik bir şekli yok. İçinde yüksek akım rölesi ve bu röle ile marş motoru nüvesini volana ittiren bir mil var.
Tahminen (söylemiyorlar ama) aracın akü bağlantısını ters yapıp birkaçı tek yönlü tvs olmak üzere çeşitli diyotları da yakmışlar.
Hala silecekler kapalı olmasına rağmen aralıklı olarak çalışıyor. Bir hatta daha arıza var. Multimedya sistemi de nasibini almış olanlardan. Bir ihtimal boşta bağlı eski orijinal cd changer ile anfi sistemi de bozulmuştur.
Çalışmalara devam. 

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.