arkadaşlar meger diye bilinen topraklama direnci ölçen alet hakkında bilgi (?)

Başlatan zamzam23, 28 Kasım 2011, 15:37:03

zamzam23

arkadaslar;
toprak direnci nedir
topraklama direnci nedir bunlar aynı seymidir?
ve
izolasyon direnci nedir

toprak megeri ve izolasyon megeri ayrı seyler mıdır?

ve bana bunların hangısı lazım.
ölçmek istediğim büyüklük: tesisimizin toprak hattının direncini ölçmek istiyorum. standartlara göre en fazla 3 ohm olmalı.

rck8942

Isolasyon direnci Ôzel bi olcu aleti ile olculur. Bu alet 500v dc ve sabit 1 mA ile toprak Hatti ile fazlar arasinda buna notr de dahil olculur. Tabiki devre veya panolar ceyrana bagli degiken. Bu olcumu yaparken kucuk Elektronik kartlarveya entegreler hasar gormesin diye devreden cikartilir.Degeri ise sonsuz ohma veya > 500 Mohm olmalidir. Bu degerler 1000 v Kadar calistirilan panolar icindir.digeri ise toprak direncide dedigin gibi 3 ohmu gecmemesi Lazim ama bu deger senin panondan sebeke trafosunun topragina Kadar olan degerdir. Senin panonun icinde bu deger 0,3 Ohm olmasi gerekir. Yine bu degerler kullamdigin kablo kalinligina gore degismektedir.
Elektroniker für Betriebstechnik

Andromeda

Toprak direnci değilde, toprak özdirenci diyelim...
Aşağıdaki yönetmeliğin başlangıç kısmında tanımlar var.
http://www.emo.org.tr/mevzuat/mevzuat_detay.php?kod=91
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"