kalibrasyon ile ilgili sorun.

Başlatan berke_42, 04 Aralık 2011, 12:36:10

berke_42

Uzun süredir kullanılmayan  (dc _1MΩ empedanslı)  milyoncu işi multimetreleri  bazı göstergelerde kullanmak için kalibre etmek gerek  ;basit olarak dirençlerle yaptıgın gerilim bölücü ile ( 200mV  ) kalibre ediyorum,ölçümlerde sorunyok gibi..

-Birde aynı kalibrasyonu fet multimetre için yapmam gerek,cihazın ;
300mV ---3MΩ
3-12-30v ve katları 10MΩ empedansa sahip.

dc
300mv ile  kalibre ettigimde;
3v' fsd de stabil okuyabiliyorum ;amaa 12v ve  üzeri kademelerde 3v okumam gerektiginde cihaz eksik gösteriyor  ???

Bunu dogru kalibre etmenin farklı bir yöntemi varmıdır ?
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

K46

Merhaba, eğer doğru anladıysam, voltaj yükseldikçe gerilim bölücü direncin değeri de arttığı için, gerilim bölücü gerekli akımı sağlayamaz hale geliyor, dolayısıyla böldüğünüz gerilimde çökme oluyor gibi görünüyor. Durum böyle ise, bölünmüş voltajı bir opampla tamponlayarak, çökmenin önüne geçebilirsiniz.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

berke_42

evet bir nevi gerilimde çökme oluyor diyebiliriz,ama bunu üreten neden bunu düşünmesin diiye aklıma gelmiyor degil .
Aynı cihazdan 2 adet var biri sıfır(sıfır olanı elimdekini mukayese edebilmek için temin ettim)  ondada aynı sorun var ???

fahri-

Gerilimde çökmeden ziyade lineerizasyon problemi vardır bence. Böyle bir problemin de tüm scale de düzeltilmesi mümkün olmayabilir.

berke_42

Alıntı yapılan: fahri- - 04 Aralık 2011, 16:03:23
Gerilimde çökmeden ziyade lineerizasyon problemi vardır bence. Böyle bir problemin de tüm scale de düzeltilmesi mümkün olmayabilir.

Bu cihaza verilen para boşuna o zaman :(