Senkron paralel 8 bit kamera

Başlatan bunalmis, 05 Aralık 2011, 15:03:02

ErsinErce

Eagle kullanmıyorum, Altium'da yerini hazırlamak istiyorum ilerde başka işlerde belki kullanırım diye,
yaptığın çizim güzel, eline sağlık ama baskı padlerin üzerine çıkmış ve biraz karışık gözüküyor,
düzgün yerleştirmek için bir kaç kez kontrol gerekebilir

Mucit23

Aslında Padleri biraz rastgele koydum. Pad ölçülerini bilmiyordum. Biraz rastgele koydum yani datasheedte verilmiş ama bende tam olarak anlayamadım

ErsinErce

datasheette son sayfanın başında bütün ölçüler mevcut pad genişliği buna göre verilebilir,
uzunlukta lehimlerken havyanın padi kolaylıkla kaldırmayacağı bir değer seçilebilir haftasonu devreyi çıkartırken buraya da eklerim

ErsinErce

http://www.4shared.com/file/iaanqhWK/TCM8240MD.html

Hocam sizin içinde uygunsa bu şekilde basacağım, 20 pinli bir kablo ile bağlayıp portatif bir şekilde kullanabiliriz
board ölçüleri 41x69mm, malesef 2.8V da atlama yapmak zorunda kaldım

Mucit23

Alıntı yapılan: ErsinErce - 18 Aralık 2011, 22:07:20
http://www.4shared.com/file/iaanqhWK/cmos.html

Hocam sizin içinde uygunsa bu şekilde basacağım, 20 pinli bir kablo ile bağlayıp portatif bir şekilde kullanabiliriz
board ölçüleri 41x69mm, malesef 2.8V da atlama yapmak zorunda kaldım

Hocam çiziminiz çok Güzel olmuş. Ellerinize Sağlık. Yanlız birşey sormak isterim. Kart üzerindeki bağlantı konnektörü ile Kameranın Data hattı, diğer iletişim ve control pinleri arasına 0R direnç atılmış. Bu dirençler ne amaçla konuluyor. Birtek sizin tasarımınızda karşılaşmıyorum bununla. Yine birkaç yerde görmüştüm. Direnç üzerinde 0R yazıyor.

ErsinErce

pinden aşırı akım çekildiğinde direnç zarar görsün port kurtulabilsin amaçlı yapılan bir koruma doğru biliyorsam (şimdi Bülent hocadan fırça yemeyelim =) ),
100R civarı konulur genelde ama burada voltaj 2,8V olunca emin olamadım

justice_for_all

Alıntı yapılan: ErsinErce - 18 Aralık 2011, 22:23:16
pinden aşırı akım çekildiğinde direnç zarar görsün port kurtulabilsin amaçlı yapılan bir koruma doğru biliyorsam (şimdi Bülent hocadan fırça yemeyelim =) ),

bu cizimi altium da yaptiniz sanirim dimi hocam ? 3 botutlu goruntusunu nasil goruyosunuz acaba?hic ekleme yapabildinizmi 3d?yada nasil yapildigini biliyomusunuz?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

ErsinErce

Alıntı yapılan: justice_for_all - 18 Aralık 2011, 22:50:42
bu cizimi altium da yaptiniz sanirim dimi hocam ? 3 botutlu goruntusunu nasil goruyosunuz acaba?hic ekleme yapabildinizmi 3d?yada nasil yapildigini biliyomusunuz?
https://www.picproje.org/index.php/topic,36796.0.html

Mucit23

Hocam lisanslı kullanıcımısınız?

ErsinErce

Malesef Altium'u öğrenci lisansı konusunda biraz zorluyorum ama bakalım sonuç ne olacak
@Mucit23 3D tasarım yapabiliyordun doğru hatırlıyorsam, sana bu kameranın alt kısmının ölçülerini göndersem,
buna uygun bir STEP AP214 formatlı model çıkartabilir misin? Ölçüler malesef kataloğundakinden biraz farklı

Mucit23

Yanlışınız olmasın :D 3D tasarım ile meraktan Autocad 2010 üzerinde biraz uğraşmıştım. Onun dışındada bi uğraşmışlığım yok. 2D ile yetiniyorum.
Birde Öğrenci lisansı hakkında birazdaha bilgi verebilirmisiniz. Altium Designeri indiriyorum bende incelemek istiyorum.

z

Alıntı yapılan: ErsinErce - 18 Aralık 2011, 22:23:16

Neden direnc konmus olabilir?

1) Bizim kartin pinlerini istersek inp istersek output tanimlayabiliyoruz. Yanlislikli pinleri output tanimlayip cikislarin carpismasinin olumsuz etkisini azaltmak olabilir.

2) Bizim kartin pinlerinin lojik cikislari kac volt? Bakmadim ama ya 3.3 yada 3v dur. Regulatore bakmak lazim. Bu seviyede ki sinyalleri dusuk voltajla beslenen kameraya girdigimizde kamera girisleri hatta bizim kartin cikis pinleri asiri akimdan hasar gorebilir. (Kameranin giris pinlerine bakmak lazim, koruma devreleri varsa bahsettigim sorun olusur)

3) 2. maddedeki durum kamerada latch-up olayini baslatabilir.

Yalniz bu 3 durum icin de direnclerin sifir ohm olmamasi lazim.

Bu 3 durumdan hangisi dogrudur kataloga bakmak lazim, cok mu firca atiyorum?

Cizim icin eline saglik.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ErsinErce

0R kullanmayı planlamıyordum hocam dediğim gibi 100R düşünüyorum ama emin olamadım  :-[
Bu şekilde basıyorum hocam sorun yoksa?
Doğru bildiğime sevindim ama sebepleri konusunda sorularım oldu

Latch-up nedir, nasıl gerçekleşiyor ve araya konulması gereken direnç değerini nasıl hesaplarız ya da sabit bir değer var mıdır?

@Mucit23 papylon ile karıştırmışım pardon =) Altium'da öğrenci seçeneği yok malesef, twitter ile baskı yapmaya çalışıyorum şuan için =)

z

Latch-up, CMOS ciplerde yasanan bir olayin adi.

Bunun icin CMOS cipin silikon icindeki P-N yapisina bakmak gerekiyor. Bu konunun anlatildigi dokumanlarda VDD vs VSS arasinda parazitik bir tristor goreceksin.

Bu tristor tetiklenirse Cipin VDD si VSS ye baglanmis oluyor ve sonucta cip hasar goruyor. Bu tritorun tetikleme nedenlerinden birisi de girislere besleme voltajindan daha yuksek voltaj uygulamak. Girise direnc baglanirsa bu direnc bir olcude tetikleme akiminin kritik degerin altinda kalmasini sagliyor. Fakat degeri artirilirsa bu kez sinyallerin dogru algilanamamasi sorunu ortaya cikiyor.

Girislere baglanan direcin degeri, girise uygulanan sinyalin frekansina ve giris kapasitesine gore tayin ediliyor. Direnc degeri artirilirsa giris kapasitesi (Bizde STM kartimizin girislerin kapasitesi oluyor) low pass filitre olusturuyor ve sinyalin dik kenarini rampaya donusuyor. Eger okuma islemi yapildiginda giristeki seviye hala direncin oteki ucundaki lojik seviyeye ulasamazsa bu hattaki sinyal yanlis degerlendiriliyor.

RC devresinde zaman sabitinden yola cikip hesaplanir. Hesaplamak icin kataloga bakmak lazim. Sinyaller bir clk ile senkrondur. Bu clkun inen yada cikan kenari ile datanin stabil oldugu an arasindaki zaman kataloglarda verilir. Bu zaman + R + C belli olunca problem kolayca cozulur.

Su anda kendimi, bu kontrolu yapacak kadar dinc ve istekli gormuyorum. Dogru cizim yaptigina inaniyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ErsinErce

Anladım hocam çok Teşekkürler, direnç değeri olarak ne kullanalım peki bu devre için?