PDF okuyucu programı yazmak

Başlatan bunalmis, 16 Aralık 2011, 12:57:06

z

Mevcut pdf okuyucularla okuduğum pdflerde kağıttan okumanın tadını alamıyorum. Programlar kesinlikle bana hitap etmiyor.

PDF dosyayı hdd den byte byte okuyup ekranda dokümanı gostermek için tamamen kendime ait program yazmak isterdim.

Aslında sorunu şöyle tarif edeyim.

20.sayfada bir satırda  sayfa 12 ye bakınız ibaresi var. 12. sayfayı okurken 30.sayfaya bakınız ibaresi olabiliyor.
Sayfa 30'a atladığımda buraya hangi sayfadan geldiğimi unuyorum. Her sayfada bazen bir yarım saat beklemek gerekebiliyor. Zira programda değişiklik yap derle sonuca bak, ölçüm yap, geri dokuman dön tekrar oku vs.

Halbuki basılı dokümanda sayfa aralarına birer kağıt yerleştirmek ve üzerine küçük notlar almak çok kolay. Üstelik dokümanın sayfalarını kapatsanız bile sayfa aralarına konmuş kağıtlar ben burdayım buraya bak diye bas bas bağırıyor.

Çözüm olarak aynı dokümanı iki yada 3 kez açıp minimize ediyorum. Yada bir kağıda şu sayfadaydım bu sayfaya atladım gibisinden notlar düşüyorum.

Belki bu soruna odaklı bir çözüm bulabilirim diye düşünüyorum.

Kolay bir proje olduğunu hatta uğraşacağımı sanmıyorum fakat pdf okuyucu konusunda çalışma yapanlar varsa dinlemek isterim.

PDF readerlardamı sorun yoksa bendemi bilmiyorum. Ne zaman bir kaç gün devam eden sorun yaşasam, ilgili dokumanı print edip okuduğumda yarım saat içinde sorunun nedenini buluyorum.

Nedir bu kağıdı cazip kılan?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yamak

Hocam geri tuşu oluyo onu kullanmıyonuz mu? Bir önceki sayfaya atlatıyo.

z

yamak

mozkan87

Adobe reader ilede alt+sağ ok veya alt+sol ok ile bir önceki görünüme yada bir sonraki görünüme gidilebiliyor.

z

Peki bir sayfadan bir başka sayfaya herzaman şu sayfaya git gibi tek komutla gitmiyorum. Kaydırma çubuğu ile yada page updown ile gidiyorum.

Bu durumlarda sorun olmuyormu?

madpic

Adobe readerdede
araçlar->araç çubullarını özelleştir->önceki görünüm ve sonraki görünüm
tikini seçili hale getirin
bunlarla nereden geldiyseniz oraya dönebilirsiniz.

JKramer

Ek olarak Foxit'de (gerçi diğerlerinde de vardır) bookmark ekleyebiliyorsunuz. Sol tarafta içindekiler bölümünde sizin kaydettiğiniz sayfalar da oluyor:
[IMG]http://i.imgur.com/y5JW0l.jpg[/img]

yamak

Alıntı yapılan: bunalmis - 16 Aralık 2011, 13:12:01
Peki bir sayfadan bir başka sayfaya herzaman şu sayfaya git gibi tek komutla gitmiyorum. Kaydırma çubuğu ile yada page updown ile gidiyorum.

Bu durumlarda sorun olmuyormu?
Yok hocam sorun olmuyo ama neye göre çalıştığını tam bilmiyom. Heralde bir sayfada belli bir süre kaldıktan sonra o sayfayı geri getirilecekler listesine koyuya. Çünkü taraya taraya gittiğimde hızlıca geçtiğim sayfalara geri gelmiyo.

Klein

Adobe Reader kullanıyorsanız:

Sayfanın istediğiniz yerine notlar ekleyebiliyorsunuz.
Sağ tarafta bu notlar listeleniyor. İstediğiniz nota tıklayarao o notun olduğu sayfaya gidebiliyorsunuz.

z

Peki ekranı 90 derece kullanmak istersem ne yapmam gerekiyor. Sorunlarımdan birisi de ekranda tam bir sayfayı okunabilecek kadar büyük görememem.

Eğer monitörü 90 derece çevirirsem tam bir A4 görüntüsü yakalayabileceğim.

Yaşadığım sorunlarla sanki bir şeylerden kaçmak istiyorum gibime geliyor.

Şu sıralar pek yapmıyorum fakat eskiden çok sık yapardım. Diyelim sorun çıktı bir türlü çözemiyorum o an canım kek ister. İşi gücü bırakıp mutfaga dalar kek yaparım. Hanım ben yapayım der olmaz derim. Üstelik fırının önüne oturur camından kekin pişmesini beklerim.

PDF okuyucularla bir sorunum var benim. İllede kağıt illede kağıt.

Veli B.

Ben foxit phantom suite kullanıyorum.
-PDF üzerinde istediğim yerlere açıklama, ekleme veya işaretleme(farklı renklerde) yapabiliyorum.
-Lazım olan bölümlerden istediğim kısımlar için yan başlık açabiliyor ve bunu index içine ekleyebiliyorum.
-Lazım olan bölümleri ayrı bir pdf olarak çıkartabiliyorum( örn UART bölümünü tek bir pdf olarak)
-Farklı pdf leri birleştirebiliyorum.

[IMG]http://img600.imageshack.us/img600/2707/ekranalntsex.th.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

yamak

Alıntı YapPeki ekranı 90 derece kullanmak istersem ne yapmam gerekiyor. Sorunlarımdan birisi de ekranda tam bir sayfayı okunabilecek kadar büyük görememem.

Hocam ekran kartı ayarlarından monitördeki görüntüyü 90 derece döndürebiliyosunuz. Ama herşey dönmüş oluyo :)

Klein

Alıntı yapılan: bunalmis - 16 Aralık 2011, 13:29:40
Peki ekranı 90 derece kullanmak istersem ne yapmam gerekiyor. Sorunlarımdan birisi de ekranda tam bir sayfayı okunabilecek kadar büyük görememem.

Yaşadığım sorunlarla sanki bir şeylerden kaçmak istiyorum gibime geliyor.

Şu sıralar pek yapmıyorum fakat eskiden çok sık yapardım. Diyelim sorun çıktı bir türlü çözemiyorum o an canım kek ister. İşi gücü bırakıp mutfaga dalar kek yaparım. Hanım ben yapayım der olmaz derim. Üstelik fırının önüne oturur camından kekin pişmesini beklerim.

PDF okuyucularla bir sorunum var benim. İllede kağıt illede kağıt.

Ekranı tam sayfaya sığdırmak için sayfaya sığdır butonunu kullanabilirsiniz.  Ekranı 90 derece kullanmak için saat yönünde döndür veya tersi yönde döndür butonları var.

z

Peki sizler hiç bir şekilde kağıttan okuma ihtiyacı hissetmiyormusunuz. PDF dokumanı PCye indrdikten sonra konuyu derin derin incelemek isteseniz dahi oflayıp puflamadan readerla okuyabiliyormusunuz?