AVR Studio 5 yenilikler nelerdir?

Başlatan BAHAR, 23 Aralık 2011, 17:50:09

BAHAR

Merhabalar, AVR studio 5 kullanan var mı, yenilikler nelerdir?

download

Kabil ATICI

Ben hala 4.xx sürümünü kullanıyorum. Asm 8 bit işlemciler için yeterli. Bana programlayıcı ile birlikte geldiği için işimi fazlasıyla görüyor (sadece birkaç güncelleme yaptım). Henüz yeni çıkan ürünlerle çalışma şansım olmadığı için yeni sürüm derleyici, eh işte. c ile çalışmam gerektiği zaman da gcc yüklüyorum.

gerçi yeni sürümde
c'de programa dahil edilmiş
8 bit ve 32 bit işlemciler aynı programda birleştirilmiş.
muhtemelen yeni üretilen ürünler programa eklenmiştir.
diğer özellikleri denenerek görülebilir...

açıkçası program kullanıcıya biraz daha karmaşık hale getirilmiş.

ambar7

BAHAR

Alıntı yapılan: ambar7 - 23 Aralık 2011, 18:10:48
Henüz yeni çıkan ürünlerle çalışma şansım olmadığı için yeni sürüm derleyici, eh işte. c ile çalışmam gerektiği zaman da gcc yüklüyorum.
Ben AVR'ye yeni geçiyorum ve C dilini seçtim. Burada 4.xx sürümünden bahsettiniz ve buna dayanarak şunu sormak istiyorum. AVR studio sadece kod editör değil mi,(simülatör gibi özelliklerinide biliyorum ama sadece derleyici açısından sordum) derleyici olarak WinAVR yazılımını kullanmıyor mu? 

Öyleyse, AVR studio 5, WinAVR gerektiriyor mu?

ilhan_mkp

ambar7 hocam benimde bir kaç sorum olacak

bascomavr kullanıyorum c öğrenmek için avrstudio ile atmega16 (elimde 5 adet var) zorlanırmıyım make file gibi dosya isimleri duyuyorum ne dir ne değildir

birde atmelin bu fuse ayarları ben dahili 8mhz oscyi seçip çalıştırıyorum ama 12mhz cristal bağlamak istiyorum nasıl olur (1 tane atmega16 klitledim uğraşırken)

Kabil ATICI

Alıntı yapılan: BAHAR - 23 Aralık 2011, 18:23:37
Ben AVR'ye yeni geçiyorum ve C dilini seçtim. Burada 4.xx sürümünden bahsettiniz ve buna dayanarak şunu sormak istiyorum. AVR studio sadece kod editör değil mi,(simülatör gibi özelliklerinide biliyorum ama sadece derleyici açısından sordum) derleyici olarak WinAVR yazılımını kullanmıyor mu? 

Öyleyse, AVR studio 5, WinAVR gerektiriyor mu?

ben 4.xx sürümünü asm dilinde ve az biraz C'de kullandım AVR studio kod editörü olarak ve derleme açısından asm dilini doğrudan destekliyordu ama c için avr gcc diye bir yazılımı yüklemek gerekiyordu. zaten c ile ilgi program yüklü değilse uyarı veriyordu.

Henüz tam incelemesem de  AVR studio 5 herhangi bir ek yazılım gerektirmeden c ve asm için editör ve derleme hizmetini verebilecek yapıdı gibi görünüyor ama kendim denemeden bir şey diyemem.
ambar7

Kabil ATICI

Alıntı yapılan: ilhan_mkp - 23 Aralık 2011, 19:03:48
ambar7 hocam benimde bir kaç sorum olacak

bascomavr kullanıyorum c öğrenmek için avrstudio ile atmega16 (elimde 5 adet var) zorlanırmıyım make file gibi dosya isimleri duyuyorum ne dir ne değildir

birde atmelin bu fuse ayarları ben dahili 8mhz oscyi seçip çalıştırıyorum ama 12mhz cristal bağlamak istiyorum nasıl olur (1 tane atmega16 klitledim uğraşırken)
Bu senin c diline ne kadar öğrenmek istediğine bağlı. Kanımca öğrenirsin. make file dosyası derleme esnasında oluşturulan bir dosya. Eğer doğrudan AVR studio ile çalışacaksan sana gereken derlemes sonrası hex uzantılı dosyalar olacak.

Kristal için AVR studio ile fuses sekmesi altında
SUT_CKSEL açılır menüsüneden
Ext.Cyristal/Resonator High Freq. ; Start up time: xx CK + xx ms (xx senin kullandığın devrenin gecikmesi için seçilir)
Bu ayarı yaptıktan sonra eğer osilatörün çalışmazsa devren çalışmayacaktır.

kolay gelsin
ambar7

BAHAR

Ben bugün denedim, kendi başına avr studio 5 herhangi bir yazılım gerektirmeden asm ve c derleme(sanırım toolchain ile) işlemi yapıyor ve birçok yenilik ve kolaylıklar sağlıyor. Fakat, biraz ağır program kasıyor, custom olarak yüklemek lazım belki de.