TELİT GL865 GSM MODÜLÜ TEZ ÇALIŞMASI - DURUM RAPORUM

Başlatan MrDarK, 25 Aralık 2011, 23:44:04

forti

Modülü nereden temin ettin, birkaç gündür bakınıyorum bazı sitelerde buldum yurtdışından getirtiyor.
Onlardan aldığım zaman imei numarası sıkıntı oluşturur mu? 

MrDarK

Daha önceden yazdım sanıyordum ama tekrarlamakta yarar var.

Telit firmasının türkiye distribütörü LTE Firmasıdır. Ankarada firmaları var. Serdar Bey sağ olsun benimle çok ilgilendi yardımcıda oldu, isterseniz kargo dahil bile fiyat ayarlayabiliyor :)

işte resmi sitelerinin linkleri ; http://www.lte.com.tr/page-details-3/gsm-gprs-gps-umts-contact.php

Burdan alırsan hiçbir şekilde imei sıkıntısı yaşamazsın. Firma telit'in türkiye distribütörüdür.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

armsistem

Merhaba , modüller konusunda bir sorum olacak ,AT komutları ile istediğimizi yapabiliyoruz (mesaj at oku vs..) peki profesyonelce kullanmak gerektiğinde mesala sürekli data göndericek araç takip sistemi olabilir veya durum konusunda bilgi olabilir bunu mesajla değil data aktarımı ile yapılabilir.(Doğru mudur ?)
Bunu için bir bilgisayara bağlanması mı gerekiyor işin mantığı nedir.

frederic

Bu modül ile yaptığınız herhangi bir internet uygulamasını paylaşmayı düşünüyormusunuz acaba ?

armsistem

Alıntı yapılan: frederic - 28 Haziran 2012, 22:43:34
Bu modül ile yaptığınız herhangi bir internet uygulamasını paylaşmayı düşünüyormusunuz acaba ?

Bu soru bana mı ?

frederic

Ben konuyu açan arkadaşa hitaben sormuştum aslında ama illa o paylaşacak diye bir şey yok tabi,dilersenz sizinde tecrübelerinizden faydalanmak isteriz bu konuda.

MrDarK

Alıntı yapılan: alone_lover - 28 Haziran 2012, 09:14:47
Hocam, sakıncası yoksa yaptığın çevirileri de burada yayınlarsan, İngilizcesi yeterli olmayan arkadaşlar için faydası olur belki...

(Bu arada ben de aynı yerin Elektrik Bölümü'nden mezunum(2007) ... Ama oldum olası elektrikle pek alakam olmadı :)   Tezi hangi hocaya veriyorsun bu arada?)

Özür dilerim mesajınızı yeni görebildim bir önceki sayfada kaynamış :P Yaptığım çeviriler oku geç üzerine oldu biraz :D Kafaya yazdım diyebilirim, onun dışında not defterime karaladığım birkaç önemli detay vardı özellikler hardware dizaynı yapmadan önce okuyupta öğrendiğim veriler. Açıkçası pek bilgisayara kayıt ettiğim bilgi olmadı. Yapa yapa ezberledim sanırım :D Bu konuda çalışma yapmak isteyen bir kişi kesinlikle ama kesinlikle datasheet okumayı ve sabırlı olmayı bilmeli. Çünkü bu tarz bir uygulama benim fikrimçe türkiyede fazla yaygın olmayan uygulamardan. Yaptığım google search'lerinden eli boş döndüğümü biliyorum çünkü ve inan bana ingilizceden çevir uygula yaptığımız zaman bu çok güzel bir alışkanlık ve uygulama yapan kişiye harika bir deneyim katıyor. O yüzden bence uğraşmak isteyen kendini geliştirmek isteyen herkes ingilizceye yönelsin. En azından datasheet okuyabilsin yeter :) Tezi Hasan Hüseyin ÇELİK hocama teslim ettim bundan 1 ay önce. Tezimi alırken içim sızladı baya kanka olmuşum modülle vedalaşamadık bile :)

------------------------------------------------------------------------------------------------
Evet paylaşmayı düşünüyorum aslında. Çünkü benim gibi kafası karışık bir ton soruyla acaba yapabilir miyim ?? soru işaretleriyle dolu insanların kafalarındaki soru işaretlerini kaldırmak bir türk vatandaşı olarak görevim :) Kısa zaman içinde bu konu hakkında detaylı bir anlatımlı içerik hazırlamayı düşünüyorum. Türkçe ve yabancı kaynaklarda bile zor bulunan anlatımlardan sadece esinlenerek deneme yanılma yoluyla çözdüğüm bazı yöntemleri anlatıcam.

armsistem ;

Evet zaten benim tezimin kafamdaki amacıda oydu, bilgisayar kullanmadan sadece GSM şebekesi üzerinden internete veri transfer işlemi, ve bu yaptığım işlemlerden en basitiydi çünkü bu kadar ilerleyebileceğimi düşünmüyordum açıkçası. Biraz gözüm korkuyorduda projeyi ilk alırken :) Yapabildiklerimi söyleyeyim ;

1- Nabız ölçer devresi yapıp ölçülen nabız bilgisini X bir kişinin telefonuna otomatik mesaj olarak gönderdim (Bknz sağlık uygulamaları)

2- Bir GPS alıcısından gelen koordinat bilgilerini X bir siteye göndererek o kişinin harita üzerinde nerede bulunduğunu gösterdim. (Bknz Kullanıcı || Araç Takip Sistemi)

3- Modül üzerindeki sim karta gönderdiğim bir mesaj ile kendi sistemini (LCD içindeki yazıyı, rölelerin konumlarını) değiştirerek uzaktan kontrol sistemi tasarladım. (Bknz Sms Tabanlı Kontrol Sistemleri)

4- Bir website hazırlayarak modül üzerine taktığım LCD ve rölelerin konumlarını değiştirebilmek adına bir sayfa hazırladım. Modül ile bu sayfaya internetten erişerek içindeki bilgileri okuyarak LCD datası içine ne yazıldıysa veya Röle konumları ne durumda ise bunları gerçekleştirebildim. (Bknz : Web site üzerinden kontrol Uygulamaları)

Linkler :

Kullanıcı Takip için :  www.masterdizayn.com/gps/goster.php

Web Tabanlı kontrol için : www.masterdizayn.somee.com // Buradan veri girişi yapılıyor,
www.masterdizayn.somee.com/sonuc.aspx    // Bu sayfaya modul erişerek gönderilen verileri alıyor.

Kısaca bu kadar arkadaşlar. Sorusu olan varsa alabilirim. Dediğim gibi 1200 satırlık kodu basmayı düşünmüyorum ama yakın zamanda web tabanlı uygulama hakkında bir konu açıcam. Önden sorusu olan varsa alabilirim.

Saygılarımla

kantirici

Alıntı Yap

Dediğim gibi 1200 satırlık kodu basmayı düşünmüyorum ama yakın zamanda web tabanlı uygulama hakkında bir konu açıcam. Önden sorusu olan varsa alabilirim.

Merhaba,
Hocam zaten bu konuda en büyük sıkıntı şu internet olayı.Bununla ilgili bir yazı yazabilirseniz çok güzel olur.

armsistem

Selam , MrDarK teşekkür ederim ; elektroniğin yanında benim diğer işimde sistem uzmanlığı ,bir server kurup uzaktan modülün bu servere bağlanması ve verileri sürekli göndermesi (data transferi) çok karışık geliyor. Açıkçası ben kodda istemiyorum sadece işin mantığını merak ediyorum.

MrDarK

Arkadaşlar picproje ailesine türkiyeye bir bilgi birikimini daha özetle sundum.

İnternet Uygulamaları : https://www.picproje.org/index.php/topic,40229.0.html

forti

arkadaşlar, gl 865 ile gsm devresi yapanlar power içn gerekli devreyi telitin kendi pdf lerinde gösterdikleri gibi mi yaptılar eğer öyle ise orda kullanılan lt152  ve seri haberleşme için pdfinde tavsiye edilen  max3237 entegresini karaköyde bulamadım.

bu işi yapan arkadaşlar bu konuda yardımcı olabilirler mi ?  onların yerine alternatif devreler mi yaptılar yoksa malzemeleri bulabildiler mi? kendim 3.8 volt çıkış veren devre tasarladım fakat adamlar pdf te power supply devresini boşuna vermemişlerdir diye düşünüyorum.

baykoyu

forti

eyvallah usta sağolasın, lm2576 işimi görür 3.3v çıkış verebiliyormuş.

Murat Mert

Alıntı yapılan: forti - 22 Kasım 2012, 14:19:35
eyvallah usta sağolasın, lm2576 işimi görür 3.3v çıkış verebiliyormuş.

Tavsiye edilen 3,6 ve lm2576 adj kullan derim alet 3,8 kadar çalışıyor.
mert07

MrDarK

Alıntı yapılan: baykoyu - 21 Kasım 2012, 13:22:24
lm2576 ve max 232 işini görür hocam...

Katılıyorum, bu komponentler ilede yapılabilir, yalnız dikkat edin gerilimler power supply'de 3.8'i geçmesin, max çıkışıda max 2.8 volt olmalı. Bunlara dikkat edin gerisinde sıkıntı yok :) Bu arada telitin haberleşme pinleri trigger'lıdır yani belli bir gerilimin üstüne çıkmalı veri akışları