(RF)Seri Port İle Haberleşebilen Kameralı Araç 16f628 (YARDIMM)

Başlatan -esd-, 01 Ocak 2012, 18:26:39

skara1214

DS1302 saat entegresiyle 1 dakikada bir saati okursun ve bir röle ile ısıtıcıyı aç kapa yaparsın diğer projeye göre çok çok hafif bir proje
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

RcALTIN

projeni değiştirmişsin ama şu sitede  gerek genel yapmak istediğin proje, gerek kamera sistemi hakkında yararlı bilgiler mevcut. ben bu projeyi ve sitesini liseye başladığımda görmüştüm, şimdi üniversiteyi yarıladım hala bıraktığım gibi.(8 yıl geçmiş) ;D

seri görüntü çıktısı veren özel kameralar var fakat bu sinyali iletmek için dandik rf modülleri kullanamayacağınızı varsayarsak maliyet uçuk olacaktı... kendi iletim devreleri olan cmos kameralarla yapmak istersen oda ayrı bir seçenek olurdu.

yeni projen bu forumdaki çoğu kişinin baskı devresi dahil sıfırdan yapması 1 bilemedin 2 saatini almayacak türden, fakat bir çoğu "yumurta dayanınca hazır yapılmış proje arayan öğrencilerden" hoşlanmadıkları için yardım etmeyecektir.
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

tayyar

Son aldığın proje yi kısa bir sürede yapabilirsin.

Tercihen 16F877
DS1302 RTC
2X16 LCD ekran
Bir yada bir kaç röle
transistör, diyot, direnç, kristal, kondansatör vs vs vs...

Kullanacağın malzemeler bunlar
Ha tabi birde ısıtıcı olmalı:)

Bildiğin Alarmlı saat yapman gerekiyor sadece .
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

-esd-

skara1214 kardeş devre şeması varmı ?

RcALTIN o projeyi biliyorum paralel portla çalışıyor . hemde o adam devrede radyo mode ile kameranın görüntüsü aktarıyor radyo modemler yaklaşık 200 tl civarında =)

tayyar özelden gönderdigin linki inceledim fakat senin projede başlangıç var bitiş yok =) yani 7:30 da devreye girecek reset butonuna basıldıgında devreden çıkacak . böyle birşey istemiyolar 2 tane senin devreden yapmak zorundayım o zaman devreyide kesmesi için =) oda maliyet kabarık olur biraz =) ginede saol kardeş
Son Durak , Kara Toprak ..

tayyar

Bitişi var kodu dikkatli oku.

Ayrıca o projeyi sana örnek olsun diye gönderdim. Al hazırı burada diye değil. Oradan başlayıp rahatlıkla yürüyebilirsin.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

ferdi0435

bu kameralı araçta kamerayı pc ye baglamak ıcın ne gereklı bıldıgım kadarıyla kameranın cıkısı tvlere falan dırekt takılabılıor fakat pcler ıcın ayrı bırsey lazım ne oldugunu bılen varmı ?

RcALTIN

Alıntı yapılan: ferdi0435 - 19 Ocak 2012, 03:31:11
bu kameralı araçta kamerayı pc ye baglamak ıcın ne gereklı bıldıgım kadarıyla kameranın cıkısı tvlere falan dırekt takılabılıor fakat pcler ıcın ayrı bırsey lazım ne oldugunu bılen varmı ?

http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/4-kanal-laptop-amp-pc-usb-dvr-kart-kamera-50780713

bu ve benzeri ürünler iş görecektir. bu linkini verdiğim 4 kompozit girişli model için arkadaşıma bir programcık hazırlamıştım, ama aygıtın video giriş kanalını seçebilmek için  bazı dll'ler kullanmanız gerekiyor, araştırarak bulabilirsiniz... tek girişli olanlarda belki buna gerek yoktur, bilmiyorum.

ferdi0435

burda kamerayı pc ye bagladıktan sonra c# veya visual basic forma nasıl görüntüyü aktarıyor ?

RcALTIN

Alıntı yapılan: ferdi0435 - 01 Mart 2012, 00:06:48
burda kamerayı pc ye bagladıktan sonra c# veya visual basic forma nasıl görüntüyü aktarıyor ?

çeşitli kütüphaneler kullanılarak sistemdeki görüntüleme aygıtlarından görüntü alınabiliyor, azmedilirse sıfırdan da yazılabilir ama bence gerek yok... form üzerinde ya picturebox, yada kullanılan kütüphaneye özgü yine picturebox benzeri bir kontrol üzerine aktarılıyor görüntü eğer onu soruyorsanız.

ferdi0435

hocam bunun örneği falan varmı yardım edebilirmisiniz? ben bir türlü görüntüyü form üzerine alabilecek bir şey bulamadım baştan kütüphaneye falan gerek yok hazır varsada olur yeterki açtığım form üzerine o görüntü gelsin....

RcALTIN

bir çok örnek var ama arşivimi taramam gerek, yarın eklerim buraya birşeyler. hatta araç kontrolü için hazır yapılmış proje var istersen onu da eklerim...

ferdi0435

hocam siz bana bu kamera olayını halletmem için programı verirseniz sevinirim eğer projeyi tamamen yüklerseniz daha iyi olur teşekkürler ....

RcALTIN

Alıntı yapılan: ferdi0435 - 01 Mart 2012, 18:23:17
hocam siz bana bu kamera olayını halletmem için programı verirseniz sevinirim eğer projeyi tamamen yüklerseniz daha iyi olur teşekkürler ....

arkadaş için böyle birşey yapmıştım bir kaç günlük çalışmayla.(yumurta dayanınca) dshownet ile görüntü alan bir örneğin üstüne, directx ile capture özelliği eklemiştik, kontrol kısmı seriport + 16f84a ve araç kumandası modifikasyonlarıyla sağlanıyor... sağ üst köşede bulunan giriş kanalı seçenekleri o bahsi geçen capture aygıtının giriş kanalını kontrol ediyor.

indir

genelde kod paylaşmaktan hoşlanmıyorum ama yapalım bir kıyak :D
(vee olum liseliler! yumurta dayanınca buralarda proje arayanlar! bakın bunu sırf sizin için yazıyorum, özel mesajı sizin yüzünüzden kullanmıyorum, sakın konularım altına gelip gidip benden proje-kod mod istemeyin :) forum dışından bulup üstteki zımbırtıyı görüp hevslenmeyin, bir daha yüklemeyeceğimi şimdiden söylüyorum)