KEIL ve IAR'a alternatif derleyici+IDE var mı?

Başlatan Elektroemre, 02 Ocak 2012, 13:16:27

z

Alıntı yapılan: pisayisi - 02 Ocak 2012, 18:16:29
Reinhard Keil in berlin teknik üniversitesinde talebe iken geliştirmeye başladığı bir pojedir neresinde tezatlık var anlamadım. Zaten kendi soyasını vermiş yazılıma. wikipedia daki bilgiler yetersiz.. ingilizceniz varsa google dan araştırılabilir...

Tezatlık nerede mı?  Tezatlık aşağıdaki çümlede.

arm firması keilin gücünü farkedince tamamı beleş olan keili kendi yeninesil işlemcileri için geliştirdi ve keili satın aldı

8051 ile profesyonel çalışmak için Keil derleyici satın almaya kalktığımızda tomarla para dökmeniz gerekiyordu.

Keil, ARM ile birleçmeden önce hiç bir zaman beleş olmadı.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Elektroemre

Alıntı yapılan: gerbay - 02 Ocak 2012, 18:30:53
Bir de aradeğer teoremi var, "Hüsamettin Aradeğer"  bulmuş    :)

Neyse şaka bir yana, ben Visual Studio diyorum ama şu an anlatacak vaktim yok..  IDE olarak Visual Studio, üzerinde de Visual Assist X plugin i kuracaksınız.. Onun içinden başka derleyiciye derleteceksiniz.. İster GCC ye ister Real View e...

bir ara vakit bulursam eklerim buralara..

Visual studio kurulu, bahsettiğiniz plug-ini de indirip kurdum. Çok kısa hangi menülerden ayarlıyoruz bahsederseniz ben bulurum gerisini balıklama dalıp?

Elektroemre

Selam,

Şu siteyi buldum; http://www.console-dev.de/2009/09/03/create-nintendo-ds-applications-with-visual-studio-2008/

Burada başka bir compiler ı adım adım entegre etmeyi anlatmış. Commandline için gereken komutlarıda buldum.
Buradaki gibi entegre etmeye çalıştım ancak örnek bir makefile dosyasını araklayıp projemize eklememiz gerekiyormuş.
Keil benim hiç bir projemde makefile dosyası oluşturmamış, keilin klasöründe aratıp bir tane düz mantık bulup attım ama yemedi.
Elinizde kullandığınız hazır bir makefile dosyası var mı?

Ayrıca hazır çalışan bir projenizdeki aşağıdaki pencerinin ekran görüntüsünü verebilir misiniz? (Biraz fazla şey istedim geliba :) )

ErsinErce

Opitons for target kısmında C sekmesi altında komutlar onlar işe yarar mı?
ayrıca Output sekmesinin altında batch file seçeneği var belki işe yarar birşeyler çıkar

cicjoe

aslinda Code::Blocks, C-Free gibi IDE'ler de kullanilabilir. ben bazen VS acmak yerine Cfree aciyorum, ayarlari yaptim, VC++'da derliyorum yine. gerekli ayarlar yapildiktan sonra, derleme komutlari, include klasorlerinin yerleri gibi, is gorur sanki. oto-tamamlama da var. islemciye programi atmak icin add-in de yazillabilir. guzel olur o zaman :D VS'ye boyle bir entegrasyon yapmak icin acik kaynak bir proje de baslatilabilir. codeplex uzerinden. Samsung 2440 icin micro fremework kullanmak amaciyla bir proje vardi mesela gozume carpan. http://s3c2440mfport.codeplex.com/

Elektroemre

Anladım hocam,
Peki makefile dosyasını hazır mı bulmuştunuz kendiniz mi yazmıştınız? Komutların bir ikisini buldum ama tam emin değilim doğru formatta olduğundan. En azından bunları hatırlıyorsanız iş kolaylaşır.

Sağolun arkadaşlar kurcalamaya devam :)

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: gerbay - 02 Ocak 2012, 18:30:53
Bir de aradeğer teoremi var, "Hüsamettin Aradeğer"  bulmuş    :)

Neyse şaka bir yana, ben Visual Studio diyorum ama şu an anlatacak vaktim yok..  IDE olarak Visual Studio, üzerinde de Visual Assist X plugin i kuracaksınız.. Onun içinden başka derleyiciye derleteceksiniz.. İster GCC ye ister Real View e...

bir ara vakit bulursam eklerim buralara..
Hocam VS ide ile ARM için derleyici mevcut mu ?

muhittin_kaplan

Anladım Hocam VS yi sadece IDe olarak kullanacağız.
Ama burada Debug Yapmak, Registerleri görmek gibi işlemleri yapamamış olacağım. Keil e Devam.