Multimetre Kalibrasyonu Mümkün Mü?

Başlatan Tagli, 07 Ocak 2012, 20:14:51

Tagli

Elimde piyasada sıklıkla karşılaşılan dandik TT T-ECHNI-C MY-62 multimetresi var. Bugün cihazın akım ölçümünün hatalı olduğunu farkettim. Alet akım değerini %10 fazla ölçüyor gibi gözüküyor. Cihazı açtığımda içinde birkaç tane trimpot var. Acaba bunlardan biri akım ölçümünü kalibre etmek için olabilir mi? Ne olduklarını bilmediğim için kurcalamadım, çünkü doğru çalışan (en azından ben öyle sanıyorum) diğer özelliklerin ayarlarını bozmaktan çekindim.

Kalibrasyon mümkün ise, bunu hangi trimpot ile yapacağımı söyleyebilir misiniz?
Gökçe Tağlıoğlu

Erol YILMAZ

MY-62 nin içini net bir şekilde fotoğraf çekmen mümkün mü ?

Sdttn

Şönt direncinin değeri değişmiş olabilir.

ByTEK

Merhaba Arkadaşlar..Faydası olur mu bilmem ama aşağıda devre şeması var..

OG

Probe temasları zayıflamış olabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Tagli

Cihazın işyerinde olduğu için fotoğrafını yeni ekleyebildim. İnternette devre şemasını ben de bulmuştum ama akım kalibrasyonu mümkünse eğer, hangi trimpot ile oynamam gerektiğini çıkaramadım bir türlü.

[IMG]http://ressim.net/b/out.php/i5396374_my62-jpg[/img]
Gökçe Tağlıoğlu

Erol YILMAZ

Şemadan gördüğüm kadarı ile DC 20A akım ölçümünün ayar trimpotu yok.

Yalnız sizin  dediğiniz kadarı ile ölçülen akımı fazla gösteriyor ise şöntün direnci hedeflenenden yüksek demektir.
Şöntün direncini düşürmek için üzerine hafifçe bi lehim kaplayıp sonra ayar tutuncaya kadar tıraşlama yapabilirsiniz.

Güncelleme: Şöntün üzerinde kalibrasyon için ezilen noktaları gördüm. Sadece oralara lehim yapmanız yeterli...

Alıntı yapılan: Tagli - 07 Ocak 2012, 20:14:51
Elimde piyasada sıklıkla karşılaşılan dandik TT T-ECHNI-C MY-62 multimetresi var. Bugün cihazın akım ölçümünün hatalı olduğunu farkettim. Alet akım değerini %10 fazla ölçüyor gibi gözüküyor. Cihazı açtığımda içinde birkaç tane trimpot var. Acaba bunlardan biri akım ölçümünü kalibre etmek için olabilir mi? Ne olduklarını bilmediğim için kurcalamadım, çünkü doğru çalışan (en azından ben öyle sanıyorum) diğer özelliklerin ayarlarını bozmaktan çekindim.

Kalibrasyon mümkün ise, bunu hangi trimpot ile yapacağımı söyleyebilir misiniz?

a1per

Belki faydası olur diye cevap yazıyorum. Belirttiğiniz cihaza tabiki kalibrasyon yapılabilir Bu firmadan yardım alabilirsin Essco Kalibrasyon ( www.esscokalibrasyon.com ) Fakat şu konuyada açıklık getirmek isterim kalibrasyon yanlış ölçen cihazı sıfırlama yapmak tamir etmek anlamına gelmez. Kalibrasyon Kalibrasyon doğruluğundan emin olunan (izlenebilirliği sağlanmış) referans ölçüm cihazı ile doğruluğundan emin olunamayan bir ölçüm cihazının belirlenmiş ortam şartlarında karşılaştırılarak elde edilen ölçüm sonuçlarını  raporlama işlemidir. İnşallah yardımcı olmuştur.

Tagli

İlginiz için teşekkürler. Ancak aradan geçen 1 yıl içinde cihaz başka sorunlar da çıkardı. Ben de kendisini emekliye ayırıp UT61E aldım. 30 liralık bir multimetre için uğraşmaya değmeyeceğini düşündüm.
Gökçe Tağlıoğlu

a1per

Multimetre alacak arkadaşlara yardımcı olacağını düşünüyorum kaliteli ve uygun fiyatlı multimetreler var.http://www.olcummarket.com/elektriksel-olcum-cihazlari/multimetre.html En güzelide firma kalibrasyon laboratuarı ve tüm cihazları kalibrasyon sertifikalı verebiliyor. Tercihinize kalıyor.