220V için gerilim bölücü direnç?

Başlatan emrah, 11 Ocak 2012, 14:25:24

My75

Yaptığınız sakat bir durum aslında..Çünkü nötr hattının tüm gürültüsü gnd' ye binecek.Üstelik bu kadar güçlü bir mosfet kullanmak gereksiz..

Bunun yerine bir optocoupler ile yalıtarak bir şeyler olabilir..Önce normal ledi şebeke ile çalıştırıp gözlemleyin..220n/400v bir kondansatör ve bir direnç ile ledi yakın..Sonra led yerine PC817 pin 1,2 bağlayın,pin4 +5v  pin3 ise analog girişe ama pulldown dirençte ekleyin..

Ama ne kadar verimli olur bilemem,optik değişim yeterli olmayabilir..Bu iş için ölçü aletlerinin şemalarını araştırabilirsin mesela..Fikir verebilir..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

Pyrodigy

Aradığınız anahtar kelime sanırım Simple Mains Voltage monitor
Bu linkten yola çıkarak haraket edebilirsiniz.
http://www.blogtopsites.com/outpost/e45ec86f8e5982cf31b767d41c6c777e
Persistance is the name of the game in this business....

tyildizak

Microchip'in watt hour meter referans dizaynında gerilim bölücü ve ad620'li bir devre var, faydalı olabilir:

Microchip'in sitesinde tam dokümana ulaşabilirsiniz.

emrah

220V ac yi köprü ile DC ye çevrdim ve 750K - 15K ile gerilim bölücü yaptım. bundan akım çekemedigim için 741 ile gerilim izleyici yaptım fakat opamp çıkışınıda picin analog girşine verdigim zaman opamp çıkısındakı gerilim düşüyor. yani akım çekemiyorum opamptanda.  opampın beslemesıne devrenin 5V girdim . 2. pinini opapm çıkısına girdim . 3. pini ise  gerilim bölücüye girerek yaptım.  neden böyle bir sorunla karsılastım

Kabil ATICI

Sorun sanki kaçak akım gibi...  220V'a doğrudan bağlantı yapıldığında bazen elektrik hatlarından kaynaklanan bir durumdan nötr hattından kaçak akım gelebiliyor.  Bu konun konuşuduğu  başlığı tam hatırlamıyorum ama, galiba LED'lerin 220V ile çalıştırılması ile ilgiliydi. Aynı şeklide LED sürücü devresinin kontrol ucu ile ilgili böyle bir sorundan bahsediliyordu. Çözüm olarak devrenin yalıtılması öneriliyordu.

Yalıtım için transformatör veya başka bir optik ürün olabilir.

ambar7

emrah

ozman en iyisi mosfet kullanmak. şuanki denememde en başarıl olarak mosfet çalıstı. nekadar çalısır bilmiyorum. artık teste baglarım gözlemlerim.  ırfz44n yerine dahada küçük hangi mosfetlerden kullanabilirim?