78Lxx maximum akım

Başlatan yıldırım ak, 15 Temmuz 2004, 20:50:08

yıldırım ak

Genelde 1 amperi geçmeyen devrelerde 78XX kullanıyordum ama basit bit devre için 5 voltta 230 mA gibi bir akım gerekli oldu. 78L05 kullanayım dedim. Katalogunu açtım.

Features ; Output current of 100 mA

LM78LXX Electrical Characteristics; LM78L05; Peak Output Current : 140 mA

Typical Performance Characteristics; Peak Output Current;

0 derecede : 270 mA
25 derecede : 250 mA
150 derecede : 150 mA

78LXX serisinin 100 mA akım ihtiyacı için olduğunu ve çekilecek akımın tepe noktası 140 mA dediği halde, tipik performans karakteristiğine göre 230 mA çekebilirmiyiz ? Sürekli olarak 140 mA üzerinde akım çeken bir devrede deneyen oldumu ?

Saygı ve Sevgiler...
.
.
"... Bana kulluk et; Beni anmak için namaz kıl" (Taha 14)

salim ALTIN

Arkadaş niye TO-220 kılıf lm7805CV kullanmıyorsun. Hem 1 amperliktir kendileri. Arat google dan. bak.
IC:REGULATOR +5 VOLTS 1 AMP. , ST

I C > Regulators & Voltage References > Fixed Linear Regulators(Standard) > TO-220 Package > +5 V > 7805CV
ÃËÑÊÊÔ¹¤éÒ :  7805CV
Package :  TO-220AB
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mmengi

hocam 78L05 ten 150 ma. çekmeye kalkarsan sanırım çok iyi olmaz çok aşırı bir ısınma olur kaldı ki soğutucu olmadan bile 7805 ten 250 ma. akım çektiğinizde elinizi yakacak kadar ısınıyor.

hamit

yaw arkadaslar yapmayın allahaşkına @selim ALTIN ..
arkadaşın dediği gibi birde TO220 tipi ni deneyin valla ben yıllardır kullanıyorum 1 amp degerlerınde nerdeyse sogutucu bıle kullanmıyorum dene bılır bence bırdaha arastırın datashetleri

haklısınız 78L05 gibi ic lerde bu akımı bulamazsınız ama TO220 kılıfları ıcın bu soz konsu degıl hele bırde 2n3055 tıplerı var sanırım 3amp civarı hatırlamıyorum su an

bence uygun bır sogutucuyla TO220 tıpıyle çok rahat 1Amp çekebılırsınız ...
selamlar.

aster

http://www.national.com/news/item/0,1735,938,00.html
LP3997 Micropower 250mA CMOS LDO Regulator with Error Flag / Power-On-Reset
5A Low Dropout Positive Regulators to220t
http://212.57.231.17/datasheetarchive/Datasheets/pdf/DS68787.pdf
illa to92 kılıf dersen to92 nin bir uzun tipleri de olacak
onun amperi daha fazla idi

mmengi

soğutucu kullanmadan TO220 den  Amp. çekmekebiliyorsan ne güzel. Tabi ısının ana sebeplerinden biride Vin ile Vout arasındaki fark. Bu fark ne kadar artarsa ısınmada o kadar artıyor.

cozturk

bu 78serisi pek iyi değilmiş. bir arkadaştan duydum. yere yere bitiremedi.

lm317 önerilir. ilaveten sadece 2 direnç gerekecek. bir de hesap. hem istediğiniz gerilime ayarlayabilirsiniz. Bu gibi entegrelerin , giriş-çıkış farkından dolayı fazla ısınmasını gidermek için girişe bir watlı direnç koyabilirsiniz. sadece direnç ısınır. IC pek ısınmaz. Soğutucu da gerekmez. Fakat çekilen akıma bağlı olarak  IC girişinde yeterli gerilim olması gerekir. Örneğin 13-14V aküden 3V 100mA lazımsa kesin direnç işe yarar. ve sadece lm317LZ kullanabilirsiniz.
Termal  koruuma filan heşey tamam. bunlarda kısadevre koruması ısıya göre oluyor. ilk anda veya darbeli olarak çekilen akımlar 100mA ile sınırlı değil :)
lm317 için:

Vout=1.25 x ( 1 + ( Rayar / 240 ) )
240ohm ayar ile çıkış arasına bağlanır. Dikkat edilirse bu formül opamp hesabına benziyor.

z

Arkadasiniz 78 serisinin nesini begenmemis ?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cozturk

Tam hatırlamıyorum. Kısadevre koruması iyi değil demişti galiba.

(üstad bu level shifter'in açık devresi var mıydı.)

yıldırım ak

Arkadaşlar 78LXX serisi TO92 SO-8 veya Mikro SMD kılıflıdır. TO220 78XX serisinde vardır. TO220 Kullan diyince zaten 78XX veya LM340 kullanmak gerekir.

Ayrıca her iki seridede belirtilen akımların altında güç çekildiğinde fazla ısınma olmaz.

Ayrıca her iki serinin çıkış kısa devre koruması iyidir.

Isı artışı Giriş voltajı ile çıkış voltajı arasındaki fark ile doğru orantılıdır.

Bu arada deneme yanılma yolu ile gördümki ;

14 saat boyunca 78L05 den (giriş voltajı minumum değer olan 7 volt) 140 ma akım çekildiğinde (iyi bir TO92 soğutucuya bağlı iken) bir problem olmuyor. Hatta ısınmış bile diyemem. Şimdi 170 ma akım çekecek şekilde bağladım sonuç sabah baktığımda belli olacak.

Saygı ve Sevgiler...

aster

lm341 p-5, mc7705 cg,cp, sg340-05 t
bunlar 500mA to92 tipinde
aslında 317 nin to-39 kılıfında olanı da var

Erol YILMAZ

@Bunalmis
Elektor'a gore LM317'nin 7805'e gore 3 avantajı varmış.
Daha genis besleme gerilimi.
Cıkışının ayarlanabilir olması
Ve parazitlere karsi birseyden bahsediyordu.

Bu konuyu tam cozemedim ama bizim iyi-yerli imalatcinin
biri de 5 Volt icin LM317 kullanıyor.

Bu espriyi bize aciklarsan seviniriz. :)

yıldırım ak

LM317 ve LM350 ayarlanabilir güç regulatörü diye adlandırılırlar.
LM317 den 1500 mA ve LM350 den 3000 mA akım çekebilirsiniz. (kasaya göre değişir)

Giriş voltajı LM317 için 40 Volt, LM350 için 35 volta kadar çıkabilir. Her ikisindede giriş pinine seri bağlanacak direnç ile daha yüksek giriş voltajları kullanılabilir.

LM317 ile 0-30 V, LM350  1.2-25 V ayarlanabilir güç üretebilir. (en verimli voltaj aralıklarıdır)

Ayrıca her ikisindede çıkışta sabit akım uygulanabilir. ( Bu kuru tip akü şarj devreleri için idealdir. 12 volt kuru akü için 13.8 - 14.7 volt aralığında olmak kaydı ile sabit akım değeri şarj süresinide belirler. Ben sürekli aküyü tamponda tuttuğum için LM350 kullanarak 14.4 voltta tutuyorum.)
Ayrıca 12 Volt kuru aküleri 7815 çıkışına 2 adet seri 1N4007 kullanarak, 6 volt kuru aküleri 7808 çıkışına 2 adet seri 1N4007 kullanarakta şarj edebilirsiniz.

İkiside iyi elemanlar ancak benim 78L05 ısrarım yer probleminden kaynaklanıyor idi. Deneme yanılma uygulaması gösterdiki 78L05 170 mA akımı soğutucuda olsa veremiyor. Yer problemini dışarıdan ek power ünitesi ile çözme gereği oluştu.

Bu arada 78LXX seriside aslında ayarlanabilirdir. örneğin 78L05 gnd ucuna +1 verirseniz çıkış +1 artar. +5 verirseniz çıkış +5 artar yani 10 volt alırsınız.
Ben pic programlama kartında MCLR için +13 voltu 78L08 GND sine +5 vererek alıyorum.

Sevgili Erol imalatçı arkadaşında her imalatçı gibi maliyeti düşük tutmaya çalışıyordur. Ama +5 volt için 7805 yerine LM317 kullanması maliyeti artırır. Sanırım LM317 yi akım ihtiyacının 1 amperden fazla olmasından dolayı kullanıyordur.

Sevgi ve Saygılar...

z

Alıntı yapılan: "Erol"@Bunalmis
Elektor'a gore LM317'nin 7805'e gore 3 avantajı varmış.
Daha genis besleme gerilimi.
Cıkışının ayarlanabilir olması
Ve parazitlere karsi birseyden bahsediyordu.

Bu konuyu tam cozemedim ama bizim iyi-yerli imalatcinin
biri de 5 Volt icin LM317 kullanıyor.

Bu espriyi bize aciklarsan seviniriz. :)

Hocam acikcasi ben 78xx ailesinden cok memnunum, 1.5A ihtiyaci yada cikisin ayarli olmasi gerektiren bir uygulamam olmadigi surece LM317 kullanmami gerektirecek ozel bir durumla karsilasmadim.

Yuksek akim ihtiyaciniz varsa;

Diyelimki tasarladiginiz 5V lojik devreniz 2.5 A istiyor 3 tane 7805 alin,
dogrultulmus voltaji bunlara girin ve 3 tane bagimsiz 5V olusturun.

Daha sonra lojik devrenizin 5V larini bagimsiz olarak 3'e bolun ve bu 5 V ' larla besleyin.

Bu cozum 5V hatlarindaki gurultu uretimini  azaltacagi gibi, pahali regulatorlere olan ihtiyaci da kaldiracaktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yıldırım ak

Bunalmis doğru söylüyör.

Özellikle dijital analog gnd ayrımı yaptığım devrelerde dijital bölümün beslemesini ayırmak hem dijital hattın gürültüsünü azaltıyor hemde fazla akım ihtiyacında sıkıntı doğurmuyor.

Bu arada inşallah yakın zamanda besleme hattınızın gürültüsünü, patırtısını skop yardımıyla izleyebileceğiniz basit bir  devre şemasınıda foruma koyacağım.

Saygı ve Sevgiler...