Televizyon neden patlar?

Başlatan Andromeda, 19 Ocak 2012, 18:26:32

Andromeda

Televizyon neden patlar?
Bugün yine bir facia haberi vardı gazetelerde..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

suleymanq

mcn

Tv tüplü Tv dir,sobaya yakın koymuşlardır ve içerisindeki gaz da iyice genleşip patlamış olabilir,düşük bi ihtimal ama beklerim yani.Başka da patlıyacak bişey yok zaten.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

Maxim

bence televizyon patlamaz
habercilerin sallamasıdır o

My75

İçine dinamit koyarsın anca öyle patlar.. :P

Tüp vakumlu olduğu için darbeye maruz kaldığında poofff eder,patlama dedikleri budur..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

yildizelektronik

Lise yıllarında bir hocam başına geleni anlatmıştı.Olay şu; tüplü televizyonda anakartın üzerindeki bir kondansatör sıcaktan patlayıp yerinden fırlıyor ve tüpü deliyor daha sonra ekran dışa doğru patlama yapmış.Bilmiyorum gerçekten böyle birşey olabilir mi?

mihri

TV tüpünün ön camı yaklaşık 2cm kalınlığında onun kırılması çok zor. en ince yeri elektron tabancasının olduğu bölge. Arkadaşların da bahsettiği gibi tüp vakumlu olduğu için dışa doğru parça fırlatmıyor. 
"Eppur si muove!"

POWER

tüpü çekiçle zor kırarsın kondansatörün patlatmasına imkan yok.
TB6BKG

tyildizak

Alıntı yapılan: mihri - 19 Ocak 2012, 19:32:10
TV tüpünün ön camı yaklaşık 2cm kalınlığında onun kırılması çok zor. en ince yeri elektron tabancasının olduğu bölge. Arkadaşların da bahsettiği gibi tüp vakumlu olduğu için dışa doğru parça fırlatmıyor.

İçe doğru çok hızlı çökme olduğu için, kırılan parçaların birbirine çarpıp tehlikeli şekilde dışa sekebilir, patlama denilen budur.

elektronik

tv patlamalarını çok duydum, çokta tv tüpü kırdım çekiçle bile zor kırıyordum nasıl patlar benimde aklım ermiyor şu an tüplü tv izliyorum şimdi bu yazıyı okuyunca korkarak izlemeye başladım düşmanım tamda karşımdamı acaba ? :).
bilgisi olan arkadaşlar bişeyler yazsında şu tv yi çöpe atmaktan vazgeçiyim.

mcan

Tv yi bilmem ama salondaki akkor lamba 3-4 ayda bir bomba gibi patlıyor, evin dışından duyulabilecek şekilde ses çıkarıp camlar da her yere dağılıyor.Artık yere bakarak anahtarı açıyorum... Lamba neden patlar? Patlama gerçek anlamında kullanılmıştır. :)

Maxim

ya arkadaşlar tüp falan patlamaz
bomba ile televizyon arasındaki farkı bilmeyen cahil habercilerin uydurması o

çekiçle zor kırılıyor tv tüpü nasıl patlasın ?

Mucit23

Alıntı yapılan: mcan - 19 Ocak 2012, 22:08:21
Tv yi bilmem ama salondaki akkor lamba 3-4 ayda bir bomba gibi patlıyor, evin dışından duyulabilecek şekilde ses çıkarıp camlar da her yere dağılıyor.Artık yere bakarak anahtarı açıyorum... Lamba neden patlar? Patlama gerçek anlamında kullanılmıştır. :)

İlk Defa sizden duyuyorum bunu..
Öyle birşey olacağını açıkçası sanmıyorum ama olaki eğer fabrikada içindeki hava yeterince boşaltılmamış fasolu ürün varsa minik bir ihitmal olabilir. Ama zaten içeride zaten boşluk yok. Flamanın buharlaşmasını azaltmak için argon gibi gazlar koyuyorlar.

z

TV tupunde argonun isi ne. Ici vakum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Alıntı yapılan: bunalmis - 19 Ocak 2012, 23:57:44
TV tupunde argonun isi ne. Ici vakum.

Hocam TV tüpünü söylemedim. Top ampüllerden bahsediyorum. TV tüpleri hakkında bi bilgim yok