MPLAB IDE sorusu

Başlatan esensoy, 21 Ocak 2012, 13:22:28

esensoy

MBLAB IDE de dosya içinde kod yazarak include etmek ile sağda ki project tree den dosyayı include etmek arasında ne fark var? hangisi doğru?

atıyorum microchip in peripheral library lerini kullanarak sıfırdan bir proje yapmak istesem ilgili dosyaları kodla mı ekleyeceğim projeye yoksa project tree ye mi eklemem gerekiyor?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Kabil ATICI

Dosyana include yapmazsan o belgeyi kullanamazsın.
Eğer include edeceğin dosyanın yerini programa göstermezsen program o dosyanın nerede olduğunu nereden bilecek?. İşte o dosyanın yerini soldaki listeden alınıyor. Bu tüm bilgiler  çalıştığın proje dosyası ile ile birlikte kaydediliyor..
ambar7

esensoy

dosyada include edilen dosyayı
Project --> Build Options --> Project --> Directories --> Library Search Path
kısmında aramıyor mu?
fikir mi yürüttünüz? iyi biliyor musunuz?
yanlış anlamayın öğrenmek için soruyorum tekrar
çünkü project tree nin görevi yalnızca dosya yolunu belirtmekmiş gibi gelmiyor bana
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Tagli

Bildiğim kadarıyla varsayılan arama konumunda olmayan dosyaları proje klasörüne ve o ağaca eklemek gerekiyor. Standart kütüphaneler için bir işlem yapmaya gerek yok, #include <kütüphane.h> yeterli oluyor. Proje klasöründekiler için ise #include "kütüphane.h" yazmak gerekiyor.
Gökçe Tağlıoğlu

Kabil ATICI

Alıntı yapılan: emresensoy - 21 Ocak 2012, 16:39:39
dosyada include edilen dosyayı
Project --> Build Options --> Project --> Directories --> Library Search Path
kısmında aramıyor mu?
fikir mi yürüttünüz? iyi biliyor musunuz?
yanlış anlamayın öğrenmek için soruyorum tekrar
çünkü project tree nin görevi yalnızca dosya yolunu belirtmekmiş gibi gelmiyor bana

Şu anda söylediklerimin doğruluğun deneme ve doğrulama şansım yok. Bulunduğum bilgisayarda MPLAB yüklü değil.

birkaç tane deneme yapılabilir.
1- include dosyası  isteği program ,kütüphanes klasöründeki,
2- kayıtlı dosyasının bulunduğu  klasördeki ve
3- başka bir konumdaki klasörler şeklinde denenebilir.

3. şık doğrudan devre dışı kalır.
1 ve 2 için denenebilir.
ambar7

Kabil ATICI

Kendi kayıtlı kütüphaneleri (bu bağlantılar program içinde saklanıyor) ve kodun kayıtlı olduğu kütüphane sağdaki bağlantı listesine eklenmeden de kullanılabiliyor.
Peki bu liste ne işe yarıyor?
Hani LCD ekrana bir şey gönderme veya bir LED yakıp söndürürken fazla kod oluşturmak gerekmeyebilir.

Ama yeni kod yazmaya başlayan biri bazı şeyleri hatırlama ihtiyacı hisseder. (Pic registerleri isimleri gibi) İclude dosyası buradaki listede olursa, sadece tıklayıp açıp bakabilir.

Yada büyük ölçekli bir program yazıyorsanız, hepsini tek bir dosya içinde toplamak yerine  birkaç dosya içine yayılabilir ki en azından her bir dosya farklı kişiler tarafından yazılabilir. Bu dosyalar ana kod içinde toplanacağı zaman kodlamanın değişken girdi çıktılarının takibi gerekir.  Bunun için bu dosyaları açmak gerekir. soldaki listede olduğu zaman tek yapman bu dosyaları tıklayıp açmak. Gerekli değişiklikleri yapıp kaydetmek. 

Yani bir yerde dosyaların derli toplu çalışmasında yardımcı olmak üzere geliştirilmiş bir sistem. Kullanıp kullanmamak size kalmış...
ambar7