SMD ve Sıcak hava havyası ?

Başlatan kaypic38, 24 Ocak 2012, 22:42:40

kaypic38

Hocam ben yeni yeni smd eleman lehimleme işine geçiyorum ve sıcak hava üfleyen havyalar genelde istanyon şeklinde ve pahalı oluyor bana 50-60 liralık bir havya lazım acaba hangi sitede bulabilirim bilgisi olan varmı ?
Bir şeyi gerçekten öğrenmek, yapmak istiyorsan o şeyi yapmışsın, öğrenmişsin demektir...

Okan AKÇA

smd lehimlemek icin üflemeli hava tabancası kullanılmaz.halk arasında yanlış bilinmektedir. normal ısı ayarlı bir havya işinizi cok rahatlıkla görür eger  ticari bir fima degilseniz 10 liralık havya ilede işinizi görebilirsiniz.

kaypic38

peki bu işlemi normal havya ile yapmam için flux kullanmamı tavsiye edermisiniz ve ne tür lehim kullanayım ?
Bir şeyi gerçekten öğrenmek, yapmak istiyorsan o şeyi yapmışsın, öğrenmişsin demektir...

muhittin_kaplan

muhittin_kaplan

kaypic38

hocam bu bir liralık pastalar var ya onlardan flux niyetine kullansam :) olur mu ?

pea

@kaypic38
Pasta ile flux aynı işi görmüyor ne yazık ki.Pasta sadece ucu temizlemeye yarıyor diyebilirim.
Flux ise yüzey temizliği+ısı iletimi.
Litresi 10TL'ye flux satılıyor.O bana çok dersen , selülozik tiner ya da alkol ile çam reçinesi karıştırırsan flux elde edebilirsin.Aynı şey zaten.(şeffaf no-clean fluxlar başka ama)
Ben uzun zamandır bu karışımı kullanıyorum ve memnunum

kaypic38

Hımm litresi 10 lira ise hiç gerek yok çok teşekkürler.

ilkeroran

merhaba Amatör Arkadaşlara smd konusunda bilgilerimi aktarmaktan memnun olurum.

kaypic38

Alıntı yapılan: ilkeroran - 27 Ocak 2012, 23:07:51
merhaba Amatör Arkadaşlara smd konusunda bilgilerimi aktarmaktan memnun olurum.
hocam çok teşekkürler ben sorum olduğu zaman başka bir konu açıp sorarım gözmediğiniz takdirde konu linkini mesaj atarım size.

mas

Alıntı Yapsmd lehimlemek icin üflemeli hava tabancası kullanılmaz.halk arasında yanlış bilinmektedir. normal ısı ayarlı bir havya işinizi cok rahatlıkla görür eger  ticari bir fima değilseniz 10 liralık havya ilede işinizi görebilirsiniz.

hocam bu yorumunuzu biraz iddalı buldum. piyasada bi kaç çeşit üetim yöntemi var. ve bunların hiç biirinde smd elemanlar elle ve havyayle lehimlenmez.

hem smd hemde dip kulanlan üretimlerde

1) boş bcb üzerine smd eleman gelecek noktalara yüksek ısıya dayanıklı yapıştırıcı sürülür. smd elemanlar yerleştirilir. kart ters çevrilip dip elemanlar yerleştirilir. tamamlandıktan sonra kart önce sprey veya daldırma sıvı flux uygulaması yapılır ardından pota veya dalga lehim yöntemiyle tüm elemanlar lehimlenir.

2) boş plakete smd eleman gelecek noktalara kalıp yöntemiyle sıvı lehim çekilir. smd elemanlar yerleştirilir. konveyör sistemde fırın işlemine tabi tutulur. kart ters çevrilir. dip elemanlar yerleştirilir. yanlızca dip noktalar açıkta kalcak şekilde pcb bir maskeye oturtulur. ardında flux ve pota yada dalga lehim uygulanır.

yanlızca smd ve bga (deliksiz) pcb lerde

eleman gelecek tüm noktalara kalıp yöntemiyle sıvı lehim çekilir. tüm elemanlar otomatik dizgi makinasında yerlerşirilir. ardından fırın işlemi uygulanır.

yukarıda da belirttiğim gibi sıvı flux uygulaması yanlızca seri üretimlerde pota veya dalga lehim uygulamasında kullanılır. asıl bu flux ın smd veya bga rework işleminde kullanılması yanlış bir bilgidir. bu tr fluxların tek amacı  yüksek ısılarda oluşan korozyonu önleyip lehimleme sırasında yüzey gerlimini arttırarak daha kaliteli lehimleme sağlamaktır.

smd veya bga rework işlemlerinde genellikle jel flux kullanılır. bu adresten bakabilirsiniz

http://tr.farnell.com/ersa/fmkanc32-200/flux-cream-no-clean-200ml-din8511/dp/1815572

gördüğünüz gibi 200gr lık bir ürünün fiyatı 220 avro.. sanırım yeterince açıklayıcı..

reçineyle alkolü karıştırsak aynı işi görür mü dersiniz... :)

ekleme: iyi bir sıcak hava istasyonu arayanlara aşağıdaki ürünü tavsiye ederim. fiyatı 65 dolar. benim evimde 2 adet var çok da memnunum..

kaypic38

@uzman_as,
Hocam bende öyle düşündüm sıcak hava istasyonu ile SMD lehimi daha sağlıklı olur diye düşündüm fakat açıkçası pek anlamadım :) şimdi ben evimde kendim lehim yapacağım normal lehim teli ile mi olacak bu SMD lehim işlemi ?

Klein

Elde SMD lehimlerken , direnç kapasitör gibi malzemeleri normal havya ile lehimlemek pratik oluyor. Ama çok bacaklı bir çip lehimleyecekseniz sıcak hava daha pratik. Sıcak hava olmadan da lehimlenebiliyor. Ama her iki yöntemi de uzun süreler denemiş biri olarak , çipleri sıcak hava ile lehimlemenin daha pratik olduğunu düşünüyorum. 

kaypic38

peki tam olarak nasıl oluyor örnek video falan varmı veya anlatabilirmisiniz ? hiç sıcak hava ile lehimlemedim ve görzmedim...

Klein

Eğer pedler lehim kaplı değilse , önce lehimle kaplıyorum. Çipi üzerine yerleştirip  iki köşesindeki bacakları lehimliyorum. Pinlerin üzerine biraz flux damlatıyorum. Sonra çipin üzerine dengeli bir şekilde baskı uygulayıp, çipin bacaklarında havayı gezdiriyorum. Lehimlenen bacakları, mat rengin parklaklaşmasından anlayabiliyorsunuz. bu kadar. Bir iki deneme ile kolayca yapılabilir.  Şu an şehir dışındayım. Hafta başı dönerim. O zamana kadar video ekleyen olmazsa, imkanların elverdiği ölçüde temiz bir kayıt yapmaya çalışırım.