SMD ve Sıcak hava havyası ?

Başlatan kaypic38, 24 Ocak 2012, 22:42:40

kaypic38

hımm teşekkürler hocam çok memnun olurum tam olarak yapılışını video ile gösterirseniz birde hocam bir sıcak hava istasyonu en aşağı 100 110 lira şöyle 50 60 veya 70 liraya falan bulamaz mıyım ?
Bir şeyi gerçekten öğrenmek, yapmak istiyorsan o şeyi yapmışsın, öğrenmişsin demektir...

Klein

Fiyat konusunu pek bilmem. Genellikle bu işlerle ortağım uğraşır. Yıllar önce aldığımız istasyonu kullanıyorum. Çin malı bişeydi. Bırak fiyatı her gün görmeme rağmen , şu an markasını bile hatırlamıyorum.

kaypic38

:) Hepimiz biraz öyleyiz hocam ortağınıza sorup fiyat hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz ? Haddimi aşmış olmazsam ne iş yaptığınızı sorabilir miyim ?( ortak lehimleme falan bağdaştıramadım da :) )
Bir şeyi gerçekten öğrenmek, yapmak istiyorsan o şeyi yapmışsın, öğrenmişsin demektir...

Klein

İşimiz medikal otomasyon.  Kartlar genellikle dizgi makinesinden çıkar. Ama protatip imalatı veya tamirat olunca kendiniz lehimlemek zorundasınız. Hele ilk kez çalıştıracağınız bir kart ise, elemana veya başka birine asla güvenemezsiniz. Ben teknik konularla ilgilenirim , ortağım da alma , satma  gibi işlerle. bu yüzden ben pek anlamam fiyat işlerinden. 
İstasyon en az 5-6 yıllık. Ortağımın da fiyatı hatırlayacağını sanmam. Bu konuda tecrübeleri daha taze arkadaşlar vardır. Yarın bir cevap muhakkak gelir.

mas

@kaypic38;

aslında bu ürün için fiyat gayet uygun. hem sıcak hava hemde havyası var. üstelik dijital. piyasada tamamı analog olanları 2 katı fiyatya satıyorlar. yinede kendim yapayım derseniz bir kaç seçenek sunabilirim. piyasada bu istasyonların yedek başlıklarını satıyorlar. ben deçenlerde 20 tl ye almıştım. fan,rezistans,termocouple,reed röle herşeyi içinde. tek yapmanız gereken bir kontrol devresi hazırlamak. internette böyle bir proje vardı. 20 tl de çok derseniz, eski pompalı istasyonların kortumlu başlıkları var 2-3 dolar civarında. bunu da aynı yöntemle kontrol edebilirsiniz. ama bunun içinde fanı yok. ama bunun avantajı üfleme çapını ayarlayan başlıkları bulunması. diğer ürün için bu çaşlıklar yanlızca setin içinden çıkıyor. piyasadan temin edemiyorsunuz..

K46

50-60 liraya üflemeli havya vermezler.
Bütçeyi biraz zorlaman gerekecek üfleme istiyorsan. Aynı mala 135 isteyen de var 200 isteyen de var.
Araştırmacı olmak lazım. Buyrun meşhur cyber 852d için sıralı fiyat listesi
http://arama.gittigidiyor.com/852d_W0QQklmZZ852dQQsraZZhpa
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

kaypic38

mcan

Alıntı yapılan: uzman_as - 31 Ocak 2012, 01:12:42
@kaypic38;

aslında bu ürün için fiyat gayet uygun. hem sıcak hava hemde havyası var. üstelik dijital. piyasada tamamı analog olanları 2 katı fiyatya satıyorlar. yinede kendim yapayım derseniz bir kaç seçenek sunabilirim. piyasada bu istasyonların yedek başlıklarını satıyorlar. ben deçenlerde 20 tl ye almıştım. fan,rezistans,termocouple,reed röle herşeyi içinde. tek yapmanız gereken bir kontrol devresi hazırlamak. internette böyle bir proje vardı. 20 tl de çok derseniz, eski pompalı istasyonların kortumlu başlıkları var 2-3 dolar civarında. bunu da aynı yöntemle kontrol edebilirsiniz. ama bunun içinde fanı yok. ama bunun avantajı üfleme çapını ayarlayan başlıkları bulunması. diğer ürün için bu çaşlıklar yanlızca setin içinden çıkıyor. piyasadan temin edemiyorsunuz..

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Bu alet bende var cok memnun kaldim , akvaryum pompası tarzında pompası olanlar var kablosunun cok kalin oluşu işi zorlaştırıyor.Bu alet de ise sadece elektrik kablosu var ve kablo yumuşak ayrıca pompalı olanlar havayı darbeli biçimde verdiğinden hava ayarı fanlı olana göre daha zor .Ancak bu aletin normal havya ucu piyasada varsa da ben iyisini bulamadım.Üzerinde gelen yüklü bir üretimden sonra eriyip bitti, yeni aldıklarım ise ısıyı iyi iletmiyor ve daha hızlı eriyor.

kaypic38

@mcan
Bu övdüğünüz istasyonu kaça aldınız ?

mcan

Alıntı yapılan: kaypic38 - 31 Ocak 2012, 18:23:13
@mcan
Bu övdüğünüz istasyonu kaça aldınız ?
Yıl 2009
120 ytl, ankara, konya sokak, yıldırım elektroniğin yokuşun aşşağısına doğru bir yanındaki binanın altından.Yanlız kazık satmaya çalışıyorlar pazarlık yapın kapıya yakın durun.Gitti gidiyor gibi sitelerden de araştırın.Gittigidiyorda ilk bakışda 135 e gördüm hemede kapıya kargo var.

Burak B

Benim SMD istasyonumu nişanlıyken eşim doğum günü hediyesi olarak almıştı 150TL felan gibi bir fiyata. 3 sene oldu sanırım. Ayrıca SMD lehimlemek için uygun bir ısı ayarlı havya  yeterlidir. Sıcak hava istasyonu daha çok SMD malzeme sökme işinde kullanışlı bir alet. Tabi ben BGA çalışacağım diyorsan başka.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

mcan

Alıntı yapılan: ByteMaster - 31 Ocak 2012, 19:05:50
Benim SMD istasyonumu nişanlıyken eşim doğum günü hediyesi olarak almıştı 150TL felan gibi bir fiyata. 3 sene oldu sanırım. Ayrıca SMD lehimlemek için uygun bir ısı ayarlı havya  yeterlidir. Sıcak hava istasyonu daha çok SMD malzeme sökme işinde kullanışlı bir alet. Tabi ben BGA çalışacağım diyorsan başka.
Istasyonu ilk aldığımda evdeki tüm pc bordlarından bir sürü parça sökmüştüm gerçekden lehimlemekden çok sökmek için işe  yarıyor

Saruman

Ben de CYBER803'ü 2009'da Karaköy'den 120 TL 'ye almıştım. Geçen sene bu zamanlarda havyası arızalandı.Kablosunda kırık var.

subram

@mas hocam elinizdeki sıcak hava iyi bir ürün mü? çok ses yapıyor mu? bana da lazım br tane sıcak hava istasyonu. kullandığınızı önerir misiniz.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

mas

smd ile çalışacak arkadaşlara 898d öneririm. fiyat performans açısından şu an için en mantıklı seçim. üflemesi de dijital havyası da. boyut olarak da son derece küçük. tahtakale piyasasında biraz pazarlıkla 60-70 dolar arası satınalabilirsiniz. yedek parça bakımından kesinlikle sıkıntı yaşamazsınız. yedek üfleme kolunun fiyatı 20tl. yedek havya 5-10 tl arası. piyasada birçok farklı isimle bulunabiliyor. best,beb,lucky,cyber,kada gibi. ama cihazı üreten asıl firma yihua dır. en kısa zamanda cihazın içini fotoğraflayıp sizlerle paylaşırım..