Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

dsPIC için neden C ?

Başlatan kaypic38, 26 Ocak 2012, 23:40:56

kaypic38

Forumlarda, paylaşılan projelerde vs herkes dsPIC için önerilen dil C falan diyor neden dsPIC için dili yani basic olmuyormu makine diliyle assemblyle yazsak olmuyor mu neden C ?
Bir şeyi gerçekten öğrenmek, yapmak istiyorsan o şeyi yapmışsın, öğrenmişsin demektir...

pwm.c

eğer yanılmıyorsam pic basic ve proton basic DsPIC'leri desteklemiyor. sadece mikroelektronikanın basic derleyicisi var diye biliyorum.
asm dili ile yazmak çok daha iyi olur ama yorucudur. 32k hafızayı asm ile doldurmaya çalıştığını bir düşün. bu nedenle sıcak bakılmıyor.
bütün picler için kime sorarsan sana C dili ve CCS derleyicisini önerir. bu biraz satandart hale geldi gibi bişey. basic dili daha kolay olsada işlemciyi verimli kullanmıyor. C ise daha verimli kullanıyor ve asm gibi çok uzun komutlardan oluşmuyor.
nedense bu aralar forumda bir ARM takıntısı var aldı başını gidiyor. iki ayrı pic modelini karşılaştırmaya kalkarsan birileri çıkıp ARM diye yazıp gidiyor. onun için senin DsPIC leride pek beğenmeyeceklerdir ve biri ARM diyebilir haberin olsun.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

skara1214

Alıntı yapılan: pwm.c - 27 Ocak 2012, 01:13:32
C dili ve CCS derleyicisini önerir
ben ccs c kullanıyorum ve önermiyorum ezbercilik oluyor bir yerde takılıp kalınıyor.(Ben hobi olarak yapıyorum) Ama cidden bu işi ticarete dökmeyi düşünen kişiler kesinlikle ccs c ye yaklaşmasınlar.Micro chipin kendi dilini kullasınlar
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ahfxg

Kimse üzerine alınmasın.

Amatörseniz, hobiciyseniz, işi beceremiyorsanız, basitçi ve kolaycıysanız, derine girmekten korkuyorsanız buyrun: Basic, JAL, CCS..

Bu işi hakkıyla yapacağım, benim ürünlerimde arıza çok zor çıkacak, iki tel saç kıyımına hazırım ben diyorsanız: ANSI C, konu için de C30

ASM için tek bir laf bile etmiyorum böyle bir işlemci için.

Bu dönemde hala bunu tartışmanın anlamı yok!
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

BAHAR

Bence programlama dillerini şu iyi yada şu kötü diye aralarında seçim yapmak yanlış olarak düşünüyorum. Yani, programlama dilinin kalitesini belirleyen şey ise programcının kendisidir. Ve bir programlama dili ile program yazarken esnek düşünmek gerekiyor. Basic kötü diyenler var ama basic kendi içinde asm destekliyor ve basic ile yapılan çok güzel projelerde var.

camby

Alıntı yapılan: ahfxg - 27 Ocak 2012, 01:37:31

10 yıl sonra elektronik öğrencisi seri iletişimi öğrenmek için büyük ihtimalle MAX232 ile başlayacak.

10 yıl sonra belki hala mikroişlemciler-1 dersinde 8 bit 16f84 anlatılacak.

O zaman da bu konular tartışılacak , ASM-C tartışmaları olacak , olmak zorunda.

-Hasan-

Aslında müfredatın değişmesi gerekir, ama öğrenciler isteksiz olup kendilerini geliştirmedikleri sürece bunun bir anlamı olmaz, 16F84 ' e mahkum kalmaya devam ederler.

camby

Başlangıç için gerekli ama , dspic ile başlasa yada başka bir 32 bit MCU ile başlasa şu dönemde kim ne anlayacak.

Ancak şöyle olur 32 bit MCU ile hoca derse gelir C ile birşeyler yazar , bakın cocuklar buna ne yazarsak yapıo bu kendi der.

esensoy

Kimse üzerine alınmasın.

Amatörseniz, hobiciyseniz, işi beceremiyorsanız, basitçi ve kolaycıysanız, derine girmekten korkuyorsanız buyrun: Basic, JAL, CCS..

Bu işi hakkıyla yapacağım, benim ürünlerimde arıza çok zor çıkacak, iki tel saç kıyımına hazırım ben diyorsanız: ANSI C, konu için de C30

+1
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

zakbay

Kimse üzerine alınmasın.

Ben katılmıyorum.
Basic ile yazılan programlar arıza çıkarır diye bir kaide yok.
son 4 yılda projelerimde basic başta olmak üzere ccs ve hitech derleyicilerini kullandım sahaya yüzlerce ürün sürdüm hiçbirisi de geri dönmedi.

Problem algoritmadan kaynaklanır yazılan dilden değil.
Tek dostum çalışmak...

Saruman

Mesele Basic'in hata çıkarması ya da yetersiz kalması değil, sonuçta dsPIC ve türevlerinin kabiliyetleri ve hızları belli, derin işler için üstü örtülü BASIC veya CCS yazmayı mantıklı bulmuyorum.BASIC'teki ( CCS de örnek verilebilir )  yap et git gör komutlarıyla dsPIC i eğlendirmenin manası olduğunu düşünmüyorum.

kaypic38

Alıntı yapılan: pwm.c - 27 Ocak 2012, 01:13:32
eğer yanılmıyorsam pic basic ve proton basic DsPIC'leri desteklemiyor. sadece mikroelektronikanın basic derleyicisi var diye biliyorum.
asm dili ile yazmak çok daha iyi olur ama yorucudur. 32k hafızayı asm ile doldurmaya çalıştığını bir düşün. bu nedenle sıcak bakılmıyor.
bütün picler için kime sorarsan sana C dili ve CCS derleyicisini önerir. bu biraz satandart hale geldi gibi bişey. basic dili daha kolay olsada işlemciyi verimli kullanmıyor. C ise daha verimli kullanıyor ve asm gibi çok uzun komutlardan oluşmuyor.
nedense bu aralar forumda bir ARM takıntısı var aldı başını gidiyor. iki ayrı pic modelini karşılaştırmaya kalkarsan birileri çıkıp ARM diye yazıp gidiyor. onun için senin DsPIC leride pek beğenmeyeceklerdir ve biri ARM diyebilir haberin olsun.

Kimse kusura bakmasın ama bu alıntı yaptığım arkadaş dışında kimse konu ile alakalı en azından tam soruya yönelik bir cevap vermemiş... Benim asıl sormak istediğim dsPIC veya bir PIC32 BASIC ile programlanabilir mi ?
Bir şeyi gerçekten öğrenmek, yapmak istiyorsan o şeyi yapmışsın, öğrenmişsin demektir...

GreeN

ccs c dspic'ler  için tek başına yetersiz. Özellikle dspic'lerin hızlı adc'lerinde asm desteği olmazsa ccs c bir işe yaramaz. Mesela adc modu olarak sequental olarak adc'yi ayarlayamıyorsun. klasik read_adc(); başka bir komut yok. Yada 16 adet değer okunduktan sonra kesme oluşmasını istiyorsun ve 16 ayrı register içerisindeki adc değerlerine asm olmadan ulaşamıyorsun.

Sonuçta evet dspic ve C.  ama bu ccs c değil , kesinlikle Mplab C30 olmalı.  (micro c için birşey diyemeyecem, yada basic için.)
Terörü Lanetliyoruz.

kaypic38

Alıntı yapılan: GreeN - 27 Ocak 2012, 17:14:38
ccs c dspic'ler  için tek başına yetersiz. Özellikle dspic'lerin hızlı adc'lerinde asm desteği olmazsa ccs c bir işe yaramaz. Mesela adc modu olarak sequental olarak adc'yi ayarlayamıyorsun. klasik read_adc(); başka bir komut yok. Yada 16 adet değer okunduktan sonra kesme oluşmasını istiyorsun ve 16 ayrı register içerisindeki adc değerlerine asm olmadan ulaşamıyorsun.

Sonuçta evet dspic ve C.  ama bu ccs c değil , kesinlikle Mplab C30 olmalı.  (micro c için birşey diyemeyecem, yada basic için.)

Hocam asm desteği olmadan demişsiniz nasıl yani aynı program içinde hem asm hem C mi olacak olabilir mi böyle bir şey ?

Saruman

Elbette olabilir. C kodları arasında ASM gömebilirsiniz.