pic programlama kartı

Başlatan alperyazir, 30 Ocak 2012, 16:22:06

alperyazir

pic programlamaya yeni başladım yazdığım kodları proteusta simule ediyorum ama artık gerçek hayattada görmek istiyorum. nette pic programlama devreleri var ama hazırlarıda var sizce hazır mı almalıyım yoksa kendim mi yapmalıyım  hangisi sağlıklı olur.? bide eğer satın alcaksam hangisinden önerirsiniz teşekkürler şimdiden

Saruman

Ben şahsen Brenner 8P kullanıyorum, 1-2 transistörlü ufak bir devre eklentisiyle de Brenner9 a dönüştürebiliyorsunuz.

Programlayıcımı kendim yaptım. www.sprut.de adresinde açık şemalar ve brenner ile ilgili detaylı açıklamalar bulunmakta.

Brenner'ı yapmak için bir parça ölçme bilgisine sahip olmak gerekiyor ki PIC programlayacağım diyen birisinin bu detaya takılacağını sanmam.

Win7 donanım sürücüsü mevcut.Donma gaklama guklama yok.Şu an kullandığım Brenner 8P Mini gayet stabil ve kullanıcı arayüzü de kullanışlı.

Ayrıca:

PICKIT2 ve PICKIT3 isimli programlayıcılar da var ekstradan logic tool gibi güzel özelliklere sahipler.Bir ara fırsatım olursa PICKIT3 klonlarından birisini yapıp test edicem.

PIC programlamaya yeni başladığınız için bir de deneme kartına ihtiyacınız olabilir.Siz tasarlayabilirsiniz zor bir şey değil.

Kendinizi yeterli görüyorsanız tasarlamayı deneyin , denemekten zarar gelmez.

Uğraşmak istemem parayı verir düdüğü çalarım derseniz hazır kartlar sizi bekler.

Mikro Elektronika'nın çok güzel kitleri var.Fiyatları da gayet uygun.

http://www.mikroe.com/eng/products/easybuy/

Ayrıca aliexpress.com ve ebay.com'u da bir yoklayın derim.

Maxim

Alıntı yapılan: silvercopper - 30 Ocak 2012, 18:49:23
Kendinizi yeterli görüyorsanız tasarlamayı deneyin , denemekten zarar gelmez.

Uğraşmak istemem parayı verir düdüğü çalarım derseniz hazır kartlar sizi bekler.

Mikro Elektronika'nın çok güzel kitleri var.Fiyatları da gayet uygun.

http://www.mikroe.com/eng/products/easybuy/

Ayrıca aliexpress.com ve ebay.com'u da bir yoklayın derim.

arkadaş pic programmer sormuş
yani pickit2 gibi

elektronikhobi

Ben PicKit2 ya da daha iyisi şimdi PicKit3 çıkmış tavsiye edebilirim.

PicKit2 ile devre üzerinde seri programlama özelliği ile delikli montaj plakası ("bread board") üzerinde istediğim gibi programlama yapıyorum. Ben Farnell'den aldım kargoyla beraber 90 liramıydı neydi.
Ayrıca ben şu anda Ubuntu altında kodlama yapıyorum. Böyle güzel bir özelliği de var.

Bir de Altaş'tan aldım. PIC Prog USB diye kart. Ama inanırmısın şimdiye kadar hiç kullanmadım. Zaten özelliklerine göre çok fahiş bir fiyattan aldım. PicKit2 3.günde yurtdışından elimdeydi.

Altaş'ın gönderdiği kart 2-3 haftada geldi. Ben zaten biraz test edeyim diye aldım ama adamlar basit ucuz bir devre üzerinde seri programlama kablosu bile koymamışlar. Hatta gelen yazılım CD'si de kırıktı. Bir de devre üzerinde seri programlama şeması koymuşlar ama oku okuyabilirsen. Herhalde mikroskopla okunur.

Ben genelde bu konularda genelde yerli üretimi tercih ederim. Ama bu sefer Pic Kit2'yi tavsiye edeceğim. Altaş'ın kartının 8'de biri kadar ufak ama çok maharetli bir alet. İçinde işletim sistemi de var. Hatta yeni versiyonu Pic Kit3 olduğu için direkt onu tavsiye ederim.

Bir de işin aslı Microchip'in ürettiği PIC'ler pek tutulmuyor artık. Onun yerine AVR tercih ediliyor.

Bir de herkes Arduino kullanıyor. Bakalım ilerde umarım ben de test edebilirim  :)

alperyazir

evet aynen öle duygularıma tercüman oldunuz:)

Saruman

Yazımı editlerken büyük bir kısmını kırpmışım, düzeltiyorum yazdığımı.

kaypic38

Hocam eğer paran varsa Mikroelektronika'nın herhangi bir development board'unu al derim www.mikroe.com aynı özelliklere sahip kartlar diğer firmalarda 2 3 4 hatta 5 katı fiyatla satılıyor öneri istersen 10, 12, 16 ve 18 serisi (FLASH serisi tabiki) içinse EsyPıc7 veya EasyPıc6 yı öneririm.
Bir şeyi gerçekten öğrenmek, yapmak istiyorsan o şeyi yapmışsın, öğrenmişsin demektir...

alperyazir

hocam tavsiyeleriniz için teşşekür ederim ama ben yeni başladığım için daha basit bişe olsun istiyorum.ve şuan parada biraz sorun için açığı :)

kaypic38

Bak bence sabret EasyPıc6 139$ yani 139x1.8= 250 lira falan paranı biriktir ve bu kartı al zaten bir bakacaksın herhangi bir karta 50 60 lira vereceksin bir süre sonra hiç bir işine yaramayacak o kartlarla sadece led yakıp söndürürsün en fazla 7segment kullanırsın ama bir süre sonra onlar sana 2+2=4 kadar basit gelir ve çöpe gider o kart LCD GLCD KLAVYE vs uygulamaları ilk başta teker teker sonrada hepsini iç içe yapabileceğin donanımı sağlam bir kart al derim.
Bir şeyi gerçekten öğrenmek, yapmak istiyorsan o şeyi yapmışsın, öğrenmişsin demektir...

kaypic38

ilker_32

En sağlıklısı hazır almak ama madem para sıkıntısı var birkaç malzeme kullanarak seri port üzerinden programlayabileceğin bir programlayıcı yapabilirsin. 16F628A, 16F877A gibi pic'ler için. (Mesela, internet üzerinde JMD programlayıcı olarak ara)

Sonra işi ilerletince bir USB programlayıcı yaparsın veya satın alırsın. Ve programlayabileceğin pic çeşitlerini arttırmış olursun. Bu işe yeni başladıysan USB programlayıcı şuan için yapma sonra problem yaşarsın.

Burak B

Aşağıdaki linkteki programlayıcıya bir gözatmanı tavsiye ederim.

Expkits PIC Programlayıcı
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

muratyamak10

benim altaştan aldığım avr prog usb programlayıcım var avr osp 2 de usb portu hatası alıyorum bunun sebebi ne olabilir
hata mesajı şu error opening com port 11

Murat Mert

Alıntı yapılan: elektronikhobi - 30 Ocak 2012, 20:12:36

Bir de işin aslı Microchip'in ürettiği PIC'ler pek tutulmuyor artık. Onun yerine AVR tercih ediliyor.

Bir de herkes Arduino kullanıyor. Bakalım ilerde umarım ben de test edebilirim  :)

Mesala hangi modelleri ve neden?

mesaj birleştirme:: 08 Kasım 2012, 16:20:49

Alıntı yapılan: ByteMaster - 31 Ocak 2012, 11:16:01
Aşağıdaki linkteki programlayıcıya bir gözatmanı tavsiye ederim.

Expkits PIC Programlayıcı

++ bende tavsiye ederim.
mert07