Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

ARM'ye geçiş ?

Başlatan kaypic38, 31 Ocak 2012, 00:36:03

kaypic38

@diot
Hocam sizin bilginiz çok yetersiz şu aşamada bu sorduğun soruların hepsinin ayrıntılı cevabı internette mevcut eğer bu alanda iyi olmak istiyorsan ingilizce şart bence önce ingilizceni geliştir datasheet okumayı alışkanlık haline getir internetten dediğinin serinin development board çeşitlerini incele uygun olanı seç herkes diyor yok türkçe kaynak yok falan ama mutlaka her mikro hakkında bir hocamızın yazdığı ufak da olsa dökümanlar var.
Bir şeyi gerçekten öğrenmek, yapmak istiyorsan o şeyi yapmışsın, öğrenmişsin demektir...

fahri-

@diot
Arkadaş sen son 3-4 aydır foruma uğramıyormusun? Bunalmış hocanın başlattığı eğitimde söylediğin herşey tartışılıp konuşuluyor. Son 3-4 aydır Forumun en çok konuşulan konuları arasında bu konu.

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: t2 - 01 Şubat 2012, 23:40:41
Hocam çalışıp da ne yapıyorsun biraz bize de bilgi versen, bu bilgiler ve teknoloji nasıl paraya dönüşecek? ürün , pazar ne ? yoksa hobi, eğlence mi
Aslında T2 Benimki Kendini Geliştir, Öğrencilere Nekadar Yararlı Olursun Sorusunun cevabı.
Ha Para Kazanmak İstiyorsan Hep Yaptığım Ve Şu an Duvarımda Asılı Duran Yazıyı Tatbik Edeceksin
Ya İlk Yap Yada Ucuz.

cooldoubtless

arkadaşlar  ben elektrik elektronik müh ögrencisiyim..umarım gülmezsiniz ama motorola 6802 mikroişlemcisi programlamayı biliyorum üzerinde pek çok uygulama yaptık..c de biliyorum..ama hepsi bu :) onun dışında linux hakkında da birşey bilmiyorum..arm hakkında da..ama ben bu konularla ilgilenmek istiyorum..ne almam gerek ne yapmam gerek? nerden başlanmalı diye konular açılıyor ama altında yazılan şeyleri anlayamıyoruz bile..kabul edersiniz ki biz bu konuda hiçbir şey bilmiyoruz..şimdi istediğim tek şey örneğin bir toplama işlemini arm de yapabilmek..bunun için neye ihtiyacım var?bir boarda mı?proteus da bunları yapıp simule edebilirmiyim? proteus da yazdım diyelim asm dilinde yazabilirmiyim proteus da? ne yapmam gerekiyorsa yaparım arkadaşlar ücreti de önemli değil kart mı almalıyım kitap mı yoksa kurs mu herneyse sölerseniz çok sevinirim..

gevv

@kaypic38  yanlış anlama ama  zaman kaybediyorsun  derleyici,   geliş, geçiş derken ortalık karıştı  aslında bir birinin aynısı konular açıyorsun genelde aynı cevapları alıyorsun

benim büyük hedeflerim olsa ya da ortam büyük işleri gerektirse c öğrenirdim kısa bir alışma sürecinden sonra işlemci değiştirmek daha kolay oluyor taşınabilirlik vb.  bir çok güzelliği var şuda var  picbasic, jal vb ile de başlanır sonucda programlama mantığını kapıyorsun sistemi çözüp işlemciyi tanıyorsun direkt c öğrenmeye göre bu şekilde c ye geçmek daha kolay olur (bence) ama bütün iş sende bitiyor
sonra  daha  fazla hız,  özellik lazım  oluyor  ya da daha ucuz  daha yeni  şeyler gerekiyor  arm   avr  gidiliyor işte :)

sorularının cavapları bir çok defa 5...10 konuda verildi..

haydarpasamikro

Sadece mikrodenetleyici öğrenmek bir sistem tasarımı için yeterli değildir. Çünkü mikrodenetleyici sadece bunun merkezindedir. Çevrebirimleri, güç üniteleri, analog birimleri,vs.. bilgisine de sahip olmak gerekir. Örneğin cihazınız PC ile haberleşme yapacak. Artık seri port değil de USB, ethernet, wifi, vs.. Başka bir örnek. Çevre birimlerle haberleşme seri EEPROM gibi,I2C, SPI, Onewire, Microwire, vs.. protokol ve donanım yapısını bilmek gerek. Karakter LCD yerine artık Grafik LCD ve QVGA TFT renkli LCD ekranların kontrolünü bilmek gerek. Tuş takımı membran yerine artık resistive veya capacitive dokunmatik pad ler revaçta. Kısaca teknolojinin sunduğu yeni alternatifleri ve dünyanın elektronik trendini takip etmek ve herşeyden haberdar olmak gerek. İyi bir programlama, algoritma, analitik düşünme zekası, iyi bir ingilizce seviyesi, yüzlerce, binlerce sayfalık manual, spec, reference dokumanları okuma, anlama, fikir yürütme. Bıkmadan usanmadan. Sevdiklerinizden ve diğer dünya işlerinden soyutlayarak geçirilen geceler gündüzler.. Kısaca bu iş gönül işi ve pek çok paralar kazanma şansınız yok. En azından kendi dünyanızı  kurarsınız.
Ben ne mi  yapıyorum? Tekstil de dokuma makineleri için otomasyon sistemleri geliştiriyoruz. Yazılım, donanım, entegrasyon. Ben bunun sistem tasarım kısmındayım. Cihazları ve çevre ekipmanlarını geliştiriyoruz. Kısaca LOOM MONITORING.
Bugün ülkemizde birçok özel sektör firmalar, resmi kuruluşlar (Tubitak, Aselsan,vs..) kendi ürünlerini yani Ar&Ge sini yapıyor. Bu Teknokent, Teknopark, vs.. isimle kurulmuş teknoloji üslerinde çalışan Zeki Türk Gençliği var. Bünyesinde çalıştıracağı elemanların seçkin ve yeterli olmasını isterler. İyi bir üniversite diploması anahtar olsada iyi bir bilgi ve tecrübe de birçok kıstasın üstüne geçer. Yani arabayı ehliyet sürmez.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

K46

Alıntı yapılan: haydarpasamikro - 03 Şubat 2012, 11:34:02
Sadece mikrodenetleyici öğrenmek bir sistem tasarımı için yeterli değildir. Çünkü mikrodenetleyici sadece bunun merkezindedir. Çevrebirimleri, güç üniteleri, analog birimleri,vs.. bilgisine de sahip olmak gerekir. Örneğin cihazınız PC ile haberleşme yapacak. Artık seri port değil de USB, ethernet, wifi, vs.. Başka bir örnek. Çevre birimlerle haberleşme seri EEPROM gibi,I2C, SPI, Onewire, Microwire, vs.. protokol ve donanım yapısını bilmek gerek. Karakter LCD yerine artık Grafik LCD ve QVGA TFT renkli LCD ekranların kontrolünü bilmek gerek. Tuş takımı membran yerine artık resistive veya capacitive dokunmatik pad ler revaçta. Kısaca teknolojinin sunduğu yeni alternatifleri ve dünyanın elektronik trendini takip etmek ve herşeyden haberdar olmak gerek. İyi bir programlama, algoritma, analitik düşünme zekası, iyi bir ingilizce seviyesi, yüzlerce, binlerce sayfalık manual, spec, reference dokumanları okuma, anlama, fikir yürütme. Bıkmadan usanmadan. Sevdiklerinizden ve diğer dünya işlerinden soyutlayarak geçirilen geceler gündüzler.. Kısaca bu iş gönül işi ve pek çok paralar kazanma şansınız yok. En azından kendi dünyanızı  kurarsınız.
Ben ne mi  yapıyorum? Tekstil de dokuma makineleri için otomasyon sistemleri geliştiriyoruz. Yazılım, donanım, entegrasyon. Ben bunun sistem tasarım kısmındayım. Cihazları ve çevre ekipmanlarını geliştiriyoruz. Kısaca LOOM MONITORING.
Bugün ülkemizde birçok özel sektör firmalar, resmi kuruluşlar (Tubitak, Aselsan,vs..) kendi ürünlerini yani Ar&Ge sini yapıyor. Bu Teknokent, Teknopark, vs.. isimle kurulmuş teknoloji üslerinde çalışan Zeki Türk Gençliği var. Bünyesinde çalıştıracağı elemanların seçkin ve yeterli olmasını isterler. İyi bir üniversite diploması anahtar olsada iyi bir bilgi ve tecrübe de birçok kıstasın üstüne geçer. Yani arabayı ehliyet sürmez.

Aynen katılmakla birlikte, ek olarak, ülkemizde elektroniğin okullar ve 1-2 istisna hariç, devlette neredeyse hiç yeri yok, çalışma alanınız çoğunluk gibi muhtemelen özel sektör olacak. Özel sektör malesef acımasızdır. Süslü yuvarlak lafları, işin toz pembe kısmını heryerde okuyabilirsiniz am bir de gerçekler var. Ben tecrübelerime dayanarak, bu işin ansiklopedik olmayan yanını özetleyeyim müsadenizle...

Özel sektörde, çoğu zaman dayı faktörü ve yalakalık, çok iyi usta, teknisyen-tekniker-mühendis olmaktan daha çok para yada mevki makam getirir. Mesleğinizde çok iyi de olsanız, çok üstün yetenekleriniz de olsa, kendi işinizi yapmadığınız sürece, piyasada kendi koltuklarının korkusundan size iş yaptırmamaya uğraşan, mücadele etmeniz gereken bir sürü asalak sizi bekliyor olacak. Amaç çok para kazanmaksa, zaten elektronik yanlış bir tercih. Farklı işlerde çok daha az kafa yorarak, kat be kat daha fazlası kazanılabilir. Yukarıda yazdığım laf kalabalığını uzatacak olursam, sayfalar, kitaplar dolusu söz çıkar okumaya sıkılırsın. İşin özü güzel kardeşim; "Elektronik bir tür aşk gibidir, karşılık beklemeden seveceksin." Karşılığını bu işe gönül veren çoğu kimse alamaz ama, sen alabilirsen ne mutlu sana...
Elektronik mesleği en küçk hatanda gözünün yaşına bakmaz harcadığın onca para, emek, zaman boşa gidebilir. Ama sen pes etmeyecek, seveceksin. Çünkü elektronik sabır işidir aynı zamanda....
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

kaypic38

@gevv
Hocam haklısınız fakat basit bir soru sormak istedim genelde basit bir soru soruyorum farkında olmadan sayfalarca yorum tartışma vs oluyor :) Ben aklıma takılan her şeyi netliğe kavuşturmak için soruyorum örneğin şu an standart C çalışıyorum ve C konusunda bir alt yapı oluşturana kadar PIC C ye geçmeyeceğim ve PIC C ye geçene kadar en doğru derleyici hangisi nasıl kaynak bulabilirim bunları araştırıyorum. Birde bana böyle söylüyorsunuz fakat sorduğum sorulara 30 cevap geliyorsa en fazla 5 i 6sı soru ile ilgili yani cevaba yönelik gerisi boş sadece tartışma örneğin ANSI C ne diye sordum derleyici mi dedim bir ALLAH'ın kuluda (bunalmis hocamı tenzih ederim) ANSI American National Standards Institute baş harflerinin kısaltması demedi yani standartlaştırılmış C demedi ben ANSI C derleyicisi ararken CCS mi Hitech mi ANSI mi derken kimse beni uyarmadı (bu tartışmalara giren hocalarımın hepside bu ANSI olayını gayet iyi biliyordu) velhasıl bana zaman kaybediyorsun diyorsunuz haklıda olabilirsiniz ama hocam boş laf sırf bilgisini göstermek için boş yanlış olur da konu ile ilgisiz konuşan çok fazla... Ve asıl bu bana zaman kaybettiriyor...
Bir şeyi gerçekten öğrenmek, yapmak istiyorsan o şeyi yapmışsın, öğrenmişsin demektir...

haydarpasamikro

Peki en başta belirttiğiniz gibi PIC konusunda seviyeniz nedir? Uzman mısınız? Neler biliyorsunuz? Neler yapabiliyorsunuz? Ne gibi çalışmalar yaptınız? Biz de ona göre sana bir yol haritası çizmekte yardımcı olalım. Tabi en başta bir hedefin var mı? Mesela bir proje kafanda belirle ve onu ARM ile C dilinde program yazacağını düşün. İşte o zaman gerçek öğrenme gerçekleşir. Çünkü bir Çıktı elde edeceksin. Gereksinimler yavaş yavaş ortaya çıkacaktır.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

kaypic38

Hayır hocam ben herhangi bir mimaride ustalaşmış değilim PIC çalışıyorum çünkü kaynak çok fazla özellikle Türkçe kaynak çok fazla başlamak için uygun bir basamak olduğunu dünşündüm sadece basit bir soru sordum dsPIC'den arm'a geçiş nasıl olur kolay mı zor mu diye çünkü ARM mimarisi hakkında hiç bir bilgim yok uzadı da uzadı kusura bakmayın konuyu kaldırabilsem kaldırırdım herkes den özür dilerim bir daha teknik konular hariç bir soru sormam.

z

Tanimadiginiz yeni bir islemci ile ne zaman calismak zordur?

Eger C kullaniyorsaniz donanima erisim haricindeki islemler (lojik, aritmetik) islemciden islemciye degismez. O halde zorluk islemcinin cevre birimleri ile ilgilidir.

Ornegin ARM CM3 islemcilerin yuzlerce cevre birim registeri var. Bunlardan ilgileneceklerinizin her birini dokumanlarda bulup okuyup her birinin her bir bitinin ne ise yaradigini ogrenmeniz gerekir.

Amaciniz ne?

Cipi iliklerine kadar ogrenip proje mi yapmak istiyorsunuz yoksa ciple proje mi gelistirmek istiyorsunuz?

Amac sadece ciple proje gelistirmek, sorun cikarsa sorunumu sorar gerekli destegi alir ve yoluma devam ederim mi?

Otomobil surmek icin karburatordeki kapis memesinin ne ise yaradigini bilmenize gerek yok. CMSIS'e bir goz atin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kaypic38

Teşekkürler Bülent hocam haklısınız ben biraz daha C ye yoğunlaşayım.

mufitsozen

Alıntı yapılan: bunalmis - 04 Şubat 2012, 12:07:58
Tanimadiginiz yeni bir islemci ile ne zaman calismak zordur?

Eger C kullaniyorsaniz donanima erisim haricindeki islemler (lojik, aritmetik) islemciden islemciye degismez. O halde zorluk islemcinin cevre birimleri ile ilgilidir.

Ornegin ARM CM3 islemcilerin yuzlerce cevre birim registeri var. Bunlardan ilgileneceklerinizin her birini dokumanlarda bulup okuyup her birinin her bir bitinin ne ise yaradigini ogrenmeniz gerekir.

Amaciniz ne?

Cipi iliklerine kadar ogrenip proje mi yapmak istiyorsunuz yoksa ciple proje mi gelistirmek istiyorsunuz?

Amac sadece ciple proje gelistirmek, sorun cikarsa sorunumu sorar gerekli destegi alir ve yoluma devam ederim mi?

Otomobil surmek icin karburatordeki kapis memesinin ne ise yaradigini bilmenize gerek yok. CMSIS'e bir goz atin.

+1 siddetle katiliyorum, hatta sunuda ekliyeyim, cevre birimlerinin neredeyse tamami standard arabirim ve electriksel ozelliklere sahiptir, bir MCU icin ogrenince cak az nuans farkiyla hepsinde kullanabilirsiniz (or: I2C, 1-Wire, ADC vb)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

haydarpasamikro

Peki o zaman. PIC i at kenara. Reçeteyi yaz:
1) Önce C temel kavramlarını öğrenelim. Kurs veya C derneği "www.csystem.org"var. Bir kitap edinebilirsin. Mesela "Kaan Aslan" nın A dan Z ye C Klavuz.

2) Keil MDK-ARM indir. ARM Program geliştirme, simülasyon, debug yapabileceğiz. C kitabındaki temel kavramları burada basit programlar yazarak deneyebiliriz. Keil hemen hemen tüm ARM ı olan firmaların ürünlerini destekliyor.

3) NXP firmasının ARM ları ile tanışalım. LPC1343 ile başlayalım. Manual ini ve Keil de yazılmış örnek uygulamalarını indirelim. İnceleyelim.

4) "http://ics.nxp.com/support/documents/microcontrollers/?scope=LPC1343" den "Sample Code Bundle for LPC13xx Peripherals using Keil's MDK-ARM" indirelim

5) Bir deneme kartına ihtiyacımız var. Şöyle kaliteli olsun. Keil in "http://www.keil.com/mcb1000/"   lpc1343 montajlı kartını sipariş edelim. Nereden? Mesela MPLUS dan. www.m-plustec.com

6) Keil MDK-ARM ın kurulu dizinin de mcb1000 kartının dizinindeki örnek uygulamaları yükleyip kurcalayalım.

7) Ha bir de debug çok iyi olur. Yine MPLUS tan ULİNK2 veya ULİNKME debug arabirimi alabiliriz. Hem program yükleriz hem de yazdığımız programı gerçek mikro üzerinde adım adım çalıştırıp ekranda herşeyi görebiliriz. Yoksa zaten Flashmagic ile comporttan da sadece program yükleme yapabiliriz.