STM32F103C Development Board

Başlatan superrockstar, 04 Şubat 2012, 13:11:17

superrockstar

Arkadaşlar merhaba,
STM32F103C(LQFP48) ile ilgili development kit arıyorum ama genelde piyasada bulunalar STM32F103 'ün 100 pinli ve 64 pinli olan versiyonları 48 pinli modeli neredeyse yok, varsada ben rastlayamadım... Aradığım kit STM32F4 Disvocery kit gibi JLINK içeren ve onun gibi bağlantı konusunda pratik bir kit olmalı. Tavsiye edeceğiniz kitler STM32FR(LQFP64) içinde olabilir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum kolay gelsin.

camby

Aynı şekilde ben de arıyorum. STM32F4 kitini aldım ancak bu platformda yazılım geliştirip bunu yeni ürünlerde kullanmak maliyetli ve zahmetli olacak gibi ilk etapta. Kit üzerinde denemelerimi yapıp arkasından hemen hayata geçirilebilecek işlemcilerden başlamayı düşünüyorum , doğru mu düşünüyorum acaba ?

ST'nin sitesinde bazı kitler gördüm ancak net bir fikrim yok bu konuda nasıl getirtiriz yada hangisini almalıyız gibi şu an için..

CLR

NXP boardunda da aynısını söylemiştim F4 içinde ama kimse dinlemedi o zamanlar, şimdi tekrar board almanız gerekiyor

https://www.picproje.org/index.php/topic,35681.msg254377.html#msg254377

özellikle son satırı okuyun,
Knowledge and Experience are Power

z

@superrockstar48 pin yerine 100 bacakli cip kullansaniz ne gibi bir sorun oluyor?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

camby

Alıntı Yapİşlemci konusuna gelince F4 seçmeniz öğrenciler için iyi olabilir ama piyasada çalışanlar için iyi bir şeçim olmaz. Öğrencilerin zamanı var ama çalışanlar için öğrendiklerini doğrudan projelerine yansıtmak isteyeceklerdir. Bu yüzden F4'ü öğrenselerde, fiyat ve performans oranından F1'in yerini alması en az 3-4 yıl sonra olacaktır. F4 ile F1 benzer ama şöförlüğün olsada alışmak için yine en az 1-2 ay oryantasyon gerekecek. F1 derken ben size 103,105,107 serisi öneririm(100 serisi değil). Bu IC'lerle doğrudan proje piyasasına girebilirsiniz.

Aynen ben de bu şekilde düşündüm .

Ama böyle bir düşünce benim ön yargım tabiki şu an da , belki F4 serisi çipler de hemen hayata geçirilebiliyordur bilemiyorum. Benim kaygım bu şekilde . O yüzden size soruyorum.

Önerdiğiniz bir board var mı ? Bu sanırım ?

http://www.ebay.com/itm/Development-Board-STM32F107VCT6-3-2-TFT-2-4G-wireles-/220848980829?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item336ba0035d

Bunalmış hocam buraya mı yazdın mesajı ?

CLR

Digikey, makul sayılabilecek fiyatlar verebilen bir komponent sitesidir. Şimdi en ucuz f4'ün 12 dolar olduğunu göreceksiniz.

http://search.digikey.com/us/en/cat/integrated-circuits-ics/embedded-microcontrollers/2556109?k=stm32f4

5 tane F103 serisi yerine bir f4xx serisi alırsınız.

z

@uicroarm    CM4 ile F103 leri fiyat acisindan mukayese etmek abes bir sey.
----------------------------------------------------------------------------------------

CM4 ile belli bir doygunluga ulastiysaniz F103 yada bir baska islemci icin rahatlikla kod gelistirebilirsiniz.
Eger CMSIS ile kodlama yaparsaniz kodlarinizi F4 kiti uzerine gelistirip daha sonra kodlarini F103e dogrudan atabilirsiniz.

Bu nedenle F103 icin ayrica bir gelistirme karti almaniza bile gerek yok.
Mesela F103 de X portuna LCD baglayacaksaniz CM4 de X portuna LCD yi baglayin ve kodlarinizi yazin. Daha sonra kodlarinizi
F103 icin derleyip F103 islemciye atin. Hepsi bu kadar. Belki ufak tefek pruzler cikar onlar da asilir.

muhittin_kaplan

elimde daha önceden St32F100VL vardı bir köşede duruyordu. http://www.st.com/internet/evalboard/product/250863.jsp
şimdi St32F4 le beraber onuda öğreniyorum.

CLR

Alıntı yapılan: bunalmis - 05 Şubat 2012, 00:50:54
@uicroarm    CM4 ile F103 leri fiyat acisindan mukayese etmek abes bir sey.
----------------------------------------------------------------------------------------

CM4 ile belli bir doygunluga ulastiysaniz F103 yada bir baska islemci icin rahatlikla kod gelistirebilirsiniz.
Eger CMSIS ile kodlama yaparsaniz kodlarinizi F4 kiti uzerine gelistirip daha sonra kodlarini F103e dogrudan atabilirsiniz.

Bu nedenle F103 icin ayrica bir gelistirme karti almaniza bile gerek yok.
Mesela F103 de X portuna LCD baglayacaksaniz CM4 de X portuna LCD yi baglayin ve kodlarinizi yazin. Daha sonra kodlarinizi
F103 icin derleyip F103 islemciye atin. Hepsi bu kadar. Belki ufak tefek pruzler cikar onlar da asilir.

@Bunalmıs,
Ne zaman bişey yazsam, çok bilmişlik yapıyorsun ve hep açıklamalarında kaçak yollara başvuruyorsun.
Insanları kandırma, stm32'ye başladığınızda registerlere doğrudan erişelim dedin ve ben onun için 40x ile 10x çok farklı  diye yorum yaptım, piyasaya çıkması için zaman ve fiyat açısından iyi olmaz dedim. Örnekleride register formatında yaptınız. Şimdi cmsis ile 10x ile 40x aynı olur diyorsun. 10x ile 4xx arasında register bazında bakarsan dağlar kadar fark var. En basitinden port ayarlarmaya bakalım, 10x serisinde sadece GPIOx->CRx yeterken F40x serisinde GPIOx->MODER, GPIOx_OTYPER,  GPIOx_OSPEEDR, GPIOx_PUPDR kullanman gerekiyor. Ben bunlar arasında bir benzerlik göremiyorum. 

O zaman bende sana şunu söylüyeyim, Senin mantığınla bakacak olursam STR7ye yazan adam F40x'ede yazar. ister stm32F1..4'e yaz istersen STRx serisine sonuçta hepsi aynı ST Lib kullanıyor. Sadece  arm7 kısmını cm3 çevireceksin. Bahsettiğin  gibi küçük rütuşlar gerekir.

Ama şu konuda senin adına sevindim, en sonunda doğru yolu bulmuşsun, register erişim formatından cmsis'e geçmişsin, asm'den cmsis, gerçekten sende ilerleme var . Zamanında boşuna benimle tartışmışsın.
İşte büyük konuşmamak lazım.   

muhittin_kaplan

Hoam Rekabet Başarı Getirir.
Şu CMSIS i anlatacak Bir Hoca Lazım..
Bunalmış ın Yöntemidir Register kodlaması.(Aslında Bende Severim Elektronik Temelli Olunca Böyle Oluyor sanıırm)
Ama bir müddet sonra Bir Kademe Daha Yukarı Çıkmak Gerek.

z

@uicroarmBildigimi bilir, bilmediklerimi de bilirim. Bu durumda evet bilgicim.

1. Arkadaslara yol gosteriyorum ve eger STM32F4 kit aldiysaniz F103 ile calismak icin ayrica kart almaniza gerek yok diyorum, ARM kitiniz varsa CMSIS kodlama yaparak kitinizdeki islemciden farkli islemcilere dahi bu kit uzerinde kod gelistirebilirsiniz.

2. Kurs calismamizda ARM islemci hakkinda hic fikri olmayan arkadaslara  register kodlama yaparak islemcinin cevre birimlerini tanittim. Eger CMSIS ile baslangic yapsaydim islemciyi kimseye tanitamazdim. Kurs baslangicinde register kodlama ile kod yazacagiz dedim. CMCSIS konusuna siz bakarsiniz dedim.
Register kodlama yaparak CM4 islemcili kiti kullanarak F103 islemciye de kod gelistirebilirsiniz demedim. Bunu da nereden uydurdun?

Benim adina sevinmene gerek yok, cunku;

1. Ben asla CMCSIS kodlama yapmam.
2. Kodlarimi C ile degil ASM ile yazarim.
Bana catmakla eline ne geciyor anlamis degilim.

CLR

Alıntı yapılan: bunalmis - 05 Şubat 2012, 23:25:48
@uicroarmBildigimi bilir, bilmediklerimi de bilirim. Bu durumda evet bilgicim.

1. Arkadaslara yol gosteriyorum ve eger STM32F4 kit aldiysaniz F103 ile calismak icin ayrica kart almaniza gerek yok diyorum, ARM kitiniz varsa CMSIS kodlama yaparak kitinizdeki islemciden farkli islemcilere dahi bu kit uzerinde kod gelistirebilirsiniz.

2. Kurs calismamizda ARM islemci hakkinda hic fikri olmayan arkadaslara  register kodlama yaparak islemcinin cevre birimlerini tanittim. Eger CMSIS ile baslangic yapsaydim islemciyi kimseye tanitamazdim. Kurs baslangicinde register kodlama ile kod yazacagiz dedim. CMCSIS konusuna siz bakarsiniz dedim.
Register kodlama yaparak CM4 islemcili kiti kullanarak F103 islemciye de kod gelistirebilirsiniz demedim. Bunu da nereden uydurdun?

Benim adina sevinmene gerek yok, cunku;

1. Ben asla CMCSIS kodlama yapmam.
2. Kodlarimi C ile değil ASM ile yazarim.
Bana catmakla eline ne geciyor anlamis değilim.

İlginç bir insansın gerçekten, sana niye çatayım ki? Bana ne senden, yaptıklarından. Yorumumu başka yerlere çekmesen yazmam bile. İstersem tartışırım, vaktim olsa kralıyla tartışırım da ama senin gibi çok boş vaktim yok sürekli forumda olayım.

camby

@uicroarm

Geçmişte ne oldu bilmiyorum ancak Tavrınız çok rahatsız edici şu an.

muhittin_kaplan

Neden Bilmiyorum ? Bazen Böyle Oluyoruz.

CLR

Alıntı yapılan: camby - 06 Şubat 2012, 00:22:11
@uicroarm

Geçmişte ne oldu bilmiyorum ancak Tavrınız çok rahatsız edici şu an.

Aslında forumda hiç yazmak istemiyorum, yazdıklarımın hep başka taraflara çekilmesinden ve açıklama yapmaktan sıkıldım o nedenle biraz sert yazıyorum galiba.
Kusura bakmayın, eğer yanlış anlaşıldıysam başta Bunalmış dahil olmak üzere herkesten özür dilerim. Büyük küçük farketmez , Kimseye saygısızlık etmek istemem.