TT- Technic MCH-305D güç kaynağı arızası

Başlatan Mucit23, 08 Şubat 2012, 00:14:17

Mucit23

Bulunmaz bu enteğre. Boş Bi vaktimde kendim yapıcam gösterge panelini.
Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler...

yildizelektronik

Belki bir yerlerde kısadevre vardır entegrenin bozuk olduğunu nasıl anladın ? Regülatör de ısınıyor demiştin. Tel parçası falan kalmış olabilir bir yerlerde.

Mucit23

Yok hocam enteğre de ısınıyor. Aşırı akım çekiliyor herhalde. 7805 regülatör ve birde 79L05 hepsi ateş gibi.... Görünürde kısa devre yok. Zaten hiç dokunmadım karta. Boşverin uğraşmak istemiyorum artık güç kaynağıyla. Önemli olan kısmı çözdüm. Artık Regüle kısmı çok dengeli çalışıyor. Problem yok. Bi ara boş vaktimdede bi voltmetre ile ampermetre devresi yaparım. Zaten baktım Voltaj girişi olduğu gibi geliyor çıkışta 25V var ise voltmere ölçüm girişindede 25V volt var. Akım girişi ise 10/1 oranında geliyor. yani 1A çekiliyorsa 100mV gelirim geliyor. 1,5A de 150mv gelirim geliyor. Güzel bir voltmetre ile ampermetre yapacağım boş bir vaktimde.

Ruzgarbey

Merhaba. Bu ürünün tek kanallısı bende mevcut, fakat trafosu yandı. bu trafoyu temin edebileceğim bir yer biliyormusunuz arkadaşlar. çoklu çıkışa sahip. çıkış değerlerini bilsem özel sardıracağım.sevdiğim bir güç kaynağı.yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK

nusyil

Alıntı yapılan: Ruzgarbey - 25 Şubat 2013, 12:38:55
Merhaba. Bu ürünün tek kanallısı bende mevcut, fakat trafosu yandı. bu trafoyu temin edebileceğim bir yer biliyormusunuz arkadaşlar. çoklu çıkışa sahip. çıkış değerlerini bilsem özel sardıracağım.sevdiğim bir güç kaynağı.yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Hocam trafolarin primer tarafinda termik sigortalar bulunur. Bunlar genelde bobinin uzerine sarili bulunan plastik bant'in altinda olur ve gozle gorulmezler. Eger trafoda bariz bir sekilde yanik, kavrulma yoksa once bu termik sigorta'yi kontrol edin derim.

OG

Aynı durum aynı arıza.

Bu cihazın şeması elinde olan varmıdır? MCH-305D-2   ( MCH-305D-II)

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Mucit23

Şeması bende yoık ama yüzde 90 ihtimalle çıkıştaki 2n3055 ler arızalanmıstır.

Bendekinde aynı arzayı 2 defa yapınca çıkışa 1 tane daha 2n3055 ekledim. 
Orjinalinda 2 adet olması lazım fakat sogutucu üzerinde 3. için yer var. Montajda problem olmuyor.

Melih1802

Alıntı yapılan: Ruzgarbey - 25 Şubat 2013, 12:38:55

Ner elektronik.

Ahmet Hakan

Alıntı yapılan: Ruzgarbey - 25 Şubat 2013, 12:38:55Merhaba. Bu ürünün tek kanallısı bende mevcut, fakat trafosu yandı. bu trafoyu temin edebileceğim bir yer biliyormusunuz arkadaşlar. çoklu çıkışa sahip. çıkış değerlerini bilsem özel sardıracağım.sevdiğim bir güç kaynağı.yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Merhaba bendede aynı sorun var yani trafo bütün çıkışlarında kısa devre (yanık) siz yeni trafo temin edebildiniz mi? Bulduysanız nereden buldunuz yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

mehmet

Şeması altta. Trafo uçları ve gerilimleri bulunmakta.
Buna göre yeniden sardırabilirsiniz.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3114535.html
https://obrazki.elektroda.pl/9608405300_1448171812.jpg
https://obrazki.elektroda.pl/9315875600_1547918224.jpg

1) 18VAC + 0 + 18VAC
2) 10VAC + 0 + 21,3VAC + 37,4VAC
Bir de 5V/3A çıkışı olanlar var. Bunun için de
7,5VAC çıkışı eklenebilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ercan_t

Bende teklisi cıkışlı olanı var oda 3-5 kez bozulmuştu yaptım
1. çıkıştaki 0.25 ohm seri 5 watlı direnc bozuldu (4 adet 1ohm paralel bağladım)
2. TIP41C bozuldu + 2n5551 bozuldu
3. D1047 bozuldu( 1 adetti 5 adede cıkardım )
4. volt göstergelerini bozdum komple söküp panel olandan taktım.

icerisine ilave 80w WZ3605E ekledim 90wat notebook adaptörüne bağladım. çıkışı 5v/2a fix yazan yere bağladım.

diversant

Selamlar arkadaşlar elimdeki MCH-303A serisi güç kaynağı bozuldu
(LM324 hakkın rahmetine kavuştu).Değiştirdim fakat bu defa min voltajı 4,8 aşağıya düşüremedim (tüm potanslaı ve trimerleri değiştirmeme rağmen),dolayısıyla max voltajı da 37 üstüne çıkıyor ve roleler dengesizleşiyor.
Tam 3 gün oldu çözemedim :D destek çıkarsanız sevinirim

Not: LM324 5 defa degişti-sonuç yine aynı

mehmet

Yarı iletkenleri ve kondansatörleri;
tek tek söküp, ölçmelisiniz.
Hatta yolları da kontrol edin.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

diversant

Teşekkürler,zaten referans voltaj bölgesindeki malzemelerden şüpelenmeye başlamıştım
O bölgeden başlayacam.Biraz uzun sürecek ,ama deneyecem.
Oldu oldu ,olmadı çöpe :D

ercan_t

merhaba güc ayar trimpotları var onların ayarları bozulmuş olabilir.
ayrıca ekranında calibrasyon ayarı var eğer düzgün volt göstermiyorsa onlarıda deneyebilirsiniz

4 adet trimpot