TT- Technic MCH-305D güç kaynağı arızası

Başlatan Mucit23, 08 Şubat 2012, 00:14:17

diversant

Ekranla multimetre aynı rakamı gösteriyor,yani ekran kalibrasionunda sorun oldugunu zannetmiyorm.
4 trimpota gelince 2si amper-voltmetre kalibrasion(dediğiniz gibi)
Diğerleri : 1 voltaj min max,2 akım min max(onlarda da sorun yok)
Ve geriye kalan dirençler ve kondansatorler.Diodlarda zenerler dahil sağlam
1 gün daha uğraşacam daha da fazla beynimi bulantmayacam-yedek perçe olarak kenara ayıracam :D
yardımınız için teşekkürler

oguldur

Alıntı yapılan: Mucit23 - 08 Şubat 2012, 00:14:17Arkadaşlar geçen yıl şubattamıydı marttamıydı tam hatırlamıyorum o aralar bir tane güç kaynağı aldım. Güç kaynağı yazın bi arıza verdi. Kanallardan ikincisi (Slave) ile 12V luk bir cihazı test ediyordum. Yaklaşık 1 Saat kadar çalıştırmam gerekmişti ben cihazı çalıştırp başından ayrıldım. bi 10-15Dk sonra geldiğimde ne göreyim elektronik cihaz kavrulmuş. Besleme gelirim 12V civarındayken birden 52V a fırlamış Dahada inmemişti.
Neyse Ben ertesi gün ürünü satın aldığım firmaya telefon açıp durumu bildirdim. Onlarda bana ürünü bize fatura fotokopisi birde arıza bildiri formuyla gönderiseniz(Göderici ödemeli olarak) biz tamir edip geri göndeririz dediler. Tamam diyip ürünü adreslerine kargoladım. ürün yaklaşık 1,5-2 ay boyunca onlarda kaldı. Tabi ben bu arada 3-4 defa telefon açıp ürünün durumu hakkında bilgi alıyordum. Neyse en sonunda ürünü geri gönderdiler (Teslim alırken bi kargo parası daha ödedim). Güç kaynağının problemini çözmüşlerdi yani düzgün bir şekilde çalışıyordu.  Taki bugüne kadar Bugün aynı kanal yine 49voltta çakılıp kaldı.  :( Ben Resmen Fitil oldum. >:(
Bundan önce tamire gönderidiğimde nerden baksan 30 lira kargo parası ödedim. Artık tamire göndermek istemiyorum. Arızası neyse ben bulup tamir etmek istiyorum. Yani arızalı elemanı bulsam belki 3-5 TL ile işi kapatıcam.
Güç kaynağının içini açıp fotoğraflarını çektim

png image hosting

image hosting gif

image hosting png

jpeg image hosting

gif image hosting
Gördüğünüz gibi güçkaynağının ortasında büyükçe bir trafo var. Ve her kanal için birbirinden bağımsız farklı çıkışları var. 4. resimde gördüğünüz enteğre LM324. Akım potansıyometresi normal bir pot ama gelirim potansiyometresi çok turlu. Gelirimi arttırdıkça farklı gelirim seviyelerine geldiğinde güç kaynağı içerindeki rölelerle (sanırım) farklı gelirimlerdeki trafo çıkışları devreye alınıp veya devreden çıkarılıyor anladığım kadarıyla.
Regüle kartı üzerinde fiziksel olarak herhangi bir yanık patlak çatlak vs hiçbirşey yok. Tertemiz görünüyor.
Yarın Tüm olarak güç kaynağını söküp ayrıntılı fotoğraflarını çekeceğim.
Bu güç kaynağını kullanıp benzer arızalarla karşılaşanlar varmı?
Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.
TT- Technic MCH-305D güç kaynağı şeması bana da gerekli.Elinde olan arkadaşlar paylaşırsa memnun olurum.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr