Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

STM32F103 HAKKINDA YARDIM

Başlatan cagatay87, 18 Şubat 2012, 18:38:11

cagatay87

Top3000 programlayicima 5v yerine yanlislikla 12v verdim ve bozuldu.
Uzerindeki malzemeleri kontrol ettigimde kartta belirli yerlerde kisa devre vardi.diyotlar sigortalar transistorler saglamdi.
STM32F103  kodlu arm malzemeleyi devreden soktugumde ise butun kisa devreler gecti.
Buyuk ihtimalle bu arm arizali.
Yalniz arm ler hakkinda bilgi sahibi degilim.
Sadece islemci gorevimi yapiyorlar yoksa Pic serisi gibi dahili hafizalarida varmi.
Ayrica diyelim ki bu arm den satin aldim ve baska bir top3000 programlayicidan kendi arm sini okudum bunu benim yeni arm ye yazmak icin neye ihtiyacim var
ve pic deki gibi copy protection varmi?

Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim

muhittin_kaplan

Arm, bir işlemciden ziyade diğer firmalar için (philips-STM-Texas-Atmel-NEC) mikrodenetleyici çeğirdeği üreten ve firmalara bunu lisanlayan bir firma.
pic ise sadece MICROCHIP firması tarafından üretilen bir microdenetleyici.
sonuçta herikiside mikrodenetleyici
şunu vurgulamadan edemeyeceğim her ikisininde atrıları ve eksileri var. bunlar birere seçim zorunluluk değil.
forumda ARM konusunda epey bilgi birikimi olan arkadaşlar,hocalar var.

dumansiz

Alıntı yapılan: cagatay87 - 18 Şubat 2012, 18:38:11
Sadece islemci gorevimi yapiyorlar yoksa Pic serisi gibi dahili hafizalarida varmi.
İşlemci değil. Dahili hafızası , giriş ve çıkış üniteleri olan denetleyici.
Alıntı yapılan: cagatay87 - 18 Şubat 2012, 18:38:11
Ayrica diyelim ki bu arm den satin aldim ve baska bir top3000 programlayicidan kendi arm sini okudum bunu benim yeni arm ye yazmak icin neye ihtiyacim var
ve pic deki gibi copy protection varmi?
Ticari bir cihazsa mutlaka kopyalamaya karşı önlem almışlardır. İçindeki yazılımın koruması vardır.
Hatta; işlemcisi dışında bir ünitesi arızalanmış olan başka bir "top3000 programlayici" nın işlemcisini söküp kendi programlayıcınıza taksanız dahi çalışmayabilir.

cagatay87

simdi arkadaslar stm32f103 un tum Vdd ve Vss bacaklari kisa devre malzemeyi devre disina aldim gene ayni.Malzeme 100 bacakli versiyonu bu malzemenin kullanildigi cihaz top3000 marka cin mali programlayici kopya koruma durumunu bilmiyorum ve internette ben bir firmware bulamadim bu cihaz icin.

Onerisi olan?

K46

Alıntı yapılan: cagatay87 - 18 Şubat 2012, 21:52:20
Onerisi olan?
Cihazı birebir tecrübe etmediğim için kesin konuşamıyorum ama, %99.9 ihtimalle elinizde sağlam bir cihaz da olsa, yazılımını alma şansınız yok diyebiliriz.
Yukarıdaki arkadaşların da dediği gibi, ticari ürünlerde mutlaka kod koruması oluyor. Sanırım, o cihaz için yapılabilecek tek birşey varsa, o da mcu'su sağlam farklı bir arızası olan aynı cihazdan bulup, mcusunu sizin cihaza takmaktır. Ama mcu haricinde arızası olan cihaz neden hurdaya ayrılsın orası da ayrı bir muamma..
Dipnot olarak, çin klonu beeprog programlayıcıları güncelleyince, firmware filan uçuyor ama, satışını yapanlarda yazılımı var, firmware uçtuğunda tekrar yazılım atıp çalıştırıyorlar. Yurtiçinden aldıysanız, aldığınız yerle görüşmeniz işe yarayabilir. Yoksa cihazın yenisi gözüküyor gibi size...
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

cagatay87

yurtdisindan alindi cihaz ureticilerinin de pek takicagini zannetmiyorum,isin asli cin mali oldugu icin firmware korumasi oldugunu da pek sanmiyorum cunku uzerinde pic16f628e benzer bir malzeme daha var ve uzeri kazinmis sanirim pic e kopya korusmasi koymuslardir yada koruma yontemleri entegrenin uzerini kazimak heralde...

mcan

stm32f103 u sadece uart kullanarak pc den programlayabilirsin .

CLR

Alıntı yapılan: cagatay87 - 18 Şubat 2012, 23:36:46
yurtdisindan alindi cihaz ureticilerinin de pek takicagini zannetmiyorum,isin asli cin mali oldugu icin firmware korumasi oldugunu da pek sanmiyorum cunku uzerinde pic16f628e benzer bir malzeme daha var ve uzeri kazinmis sanirim pic e kopya korusmasi koymuslardir yada koruma yontemleri entegrenin uzerini kazimak heralde...

TOP3000 sandığın kadar dandik bir cihaz değil, çin malı var en iyi cihazlar katagorisinde, çin malı var çok dandik. Kalite kalite yani. Besleme uçları kısadevreyse stm32 bozulmuş demektir. Ne okuyabilirsin, ne yazabilirsin nede başka bişey.  Eğer cihaz lazımsa yeni bir global programlayıcı alman lazım.

Çip üzerini kazımanın sebebi şu olabilir, işlemcinin adı, sanı bilinmesin diye , teknoloji çok gelişti, bazı chipleri çözen firmalar var, programlanmış ve kilitli işlemcilerin(fuse'leri atmış)  içindeki fuse'leri tekrar birleştirip okuma yapıyorlar, sonra artık cihazın kodları satılabilir duruma geliyor. Bunu genellikle çok satan cihazların işlemcileri için yapıyorlar.

http://www.mcucrack.com/ucrack.htm
http://www.iccrack.com/
Knowledge and Experience are Power

The Gariban

uicroarm Hocam
Ben size bu konu ile alakalı benzer bir soru  sormak istiyorum:
Bildiğiniz gibi otomobillerin marka modellerine göre firmaların kendilerine has CAN BUS devreleri ve yazılımları var.Bunlarıda okuyabilen,üzerine yazabilen,değiştirebilen cihazlar var.
Örneğin bir otomobilin CAN bus ında kullanılan ARM işlemci bozuk ise bunun yenisi takıldığında,bu diagnostik cihazı ile yeni programı yüklemek mümkün olabiliyormu?
Bunu satan satıcılara aynı soruyu sorduğumda "EVET yükleyebilirsiniz" dediler.

CLR

Alıntı yapılan: The Gariban - 19 Şubat 2012, 14:18:07
uicroarm Hocam
Ben size bu konu ile alakalı benzer bir soru  sormak istiyorum:
Bildiğiniz gibi otomobillerin marka modellerine göre firmaların kendilerine has CAN BUS devreleri ve yazılımları var.Bunlarıda okuyabilen,üzerine yazabilen,değiştirebilen cihazlar var.
Örneğin bir otomobilin CAN bus ında kullanılan ARM işlemci bozuk ise bunun yenisi takıldığında,bu diagnostik cihazı ile yeni programı yüklemek mümkün olabiliyormu?
Bunu satan satıcılara aynı soruyu sorduğumda "EVET yükleyebilirsiniz" dediler.

Otomobil sektöründe can bus için J1979 denen can bus protokolü var, ayrıca ISO9141 içinde benzer bir can, kwp, pwm  gibi protolleri tanımlayan standart var ama yeni araçlarda j1979 kullanılıyor. Araç içinde haberleşme bu protokollere göre yapılıyor. Bu protokolleri çözen cihazlarla, araç içinde işlemcinin programı farklı şeylerdir. Bu can protokolüne uygun ve ilgili marka araç can komut listesini gönderirsen gerekli sorgulamaları yapabilirsin, benzin durumu, yağ, hız, arıza bilgileri ve arıza silme, km sayacını değiştirme vs.   

Ama aracın bozulmuş microişlemcisinin yerine boş işlemciyi programlayan cihaz görmedim. Diagnostic cihazları sadece can bustan araç içindeki işlemci ile can bus üzerinden haberleşebilir, ana işlemciye pragram atamaz. Arabanın yetkili serviside bu işlemcileri programlayamaz. Sadece modül bazında değiştiriyorlar. Böyle bir cihaz olsaydı, araba servisinden firmalar para kazanamazlardı. Yan sanayi işi rahatça götürürdü.

Diagnostic cihaz satıcıları, bunun ile işlemci içine program atabilirsin derken, çalışan işlemcinin içindeki bazı yerlere , bahsettiğim, km, yağ, benzin, basınç, arıza vs gibi yerlere yazabilirsin, programlayabilirsin demek istemişlerdir. 

Knowledge and Experience are Power

The Gariban

Anladım Hocam
Teşekkür ederim.
Bende bunu diyen Çinlilere inanmadığım için sormak istedim  :D

cagatay87

Alıntı yapılan: The Gariban - 19 Şubat 2012, 15:55:48
Anladım Hocam
Teşekkür ederim.
Bende bunu diyen Çinlilere inanmadığım için sormak istedim  :D

bende araba diagnostigi konusunda cok calistim birincisi bazi modellerde dediginiz olay mumkun mesela fordlarda ford ids bunu yapiyor opelde hybrid beyinlerde yazilim tamamen uctugu zaman candy modulu ile bu islem gerceklestirilebiliyor.

cagatay87

pardon konuyu yanlis anlamisim islemciye yazilim atilmiyor eeproma atiliyor.Tabi ki islemciye atmak imkansiz ayrica cinli lerin hicbirine guvenme aletde bi sorun cikar muhendislerimiz var ilgileniyor derler daha eprom la eeprom arasindaki farki bilmezler aman dikkat.

The Gariban

Alıntı yapılan: cagatay87 - 20 Şubat 2012, 23:08:21
ayrica cinli lerin hicbirine guvenme aletde bi sorun cikar muhendislerimiz var ilgileniyor derler daha eprom la eeprom arasindaki farki bilmezler aman dikkat.
Evet adamların dinleri imanları para.Sattıkları hakkında çok fazla bilgileride yok.İşine gelmeyenleri anlamamakta da süperler