C# Scada Tasarımı

Başlatan fractal, 24 Şubat 2012, 10:26:09

ogunduru

Önceki mesajımda önerdiğim üç seçenek vardı.

1) Modbus seçeneği
   a) tcp/ip veya ethernet haberleşmesi  (modbus/tcp): PLC üzerinde ethernet haberleşmesi yapmak için RJ45 soketi olan modül gerekli.
   b) Seri heberleşme (RS/485): Bu seçekte pc ile hat arasına rs232-rs485 converter takmak ve tüm plc'lere ayrı adresler vermek gerekli.

Her iki modbus seçeneği için de, PLC'i yazılımında modbus protoklüne uygun veri iletmesi için yazılım üzerinden konfigüre edilmesi gerekli. PLC yazılımı kodları yoksa veya ayarlama şansı yoksa bu seçenek işe yaramaz. Protokol hakkında bilgi: (http://www.modbus.org/docs/Modbus_Application_Protocol_V1_1b.pdf)

2) PCI kart kullanarak PC ile PLC'yi direkt bağlamak. Bu seçenek PLC markasına göre değişir. PCI karta özel olan yazılım PC'ye kurulur ve okunmak istenen PLC adreslerinden veri alınır. Bu seçenekte kartla beraber gelen dökümanı okumak gerekli.

3) OPC server seçeneğinde, bir server kurulur ve üzerine PLC markasının desteklediği bir OPC server kurulur. OPC server ile PLC'ler tercihe bağlı olarak seri (RS/485 veya ethernet) ile bağlanır. OPC server konfigürasyon seçenekleri ile, PLC'lerden okunan datalar excel tablosu veya veritabanı üzerinde toplanır. Veri toplandıktan sonra, kullanılan yazılım dili ne ise veri kaynağına bağlanarak okumak zor değil.

Matematik Mühendisi bir hobi elektronikçi

fractal

tekrar soruyorum bu opc nin yapısı nasıldır nasıl olabilir?c# yazmak istesem nasıl bir yapı oluşturmam gerekiyor.piyasa bir çok delphi,vb,c#ile scada yapan var.bu yapı nasıl kuruluyor...
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

transistor

merhabalar,

opc server'a niçin bu kadar takıldınız anlamadım. opc server gözünüzde büyütülecek bişey değil tek yaptığı plc lere göre haberleşme protokollerini barındırıyor olması.

amacınız scada tarzı bişey yapmaksa kendi yazılımınızı kendiniiz yapıcaksınız tabi kullanacağınız plc marka ve modeline göre yine haberleşme protokolünü gözönüne alarak

opc server la yapıcam diyorsanız o zaman opc server harici basit bir arayüz yazıcaksınız yapmayı düşündüğünüz işe göre

benim fikrimi sorarsanız bırakın opc server ı tabi kullanacağınız plc tek bir markanın olacaksa oturun kendiniz yazın gui yi
Herşey Vatan İçin.