Linux'a sempati duyanlara...

Başlatan DumrulBey, 27 Temmuz 2004, 15:36:14

z

Linuxun acilis suresi hep boyle uzunmu?

Gerci uzun sureden beri PC yi actigimda desktop karsima kac saniyede geliyor bakmadim.

Linux kullanicilarindan bir de su mukayeseyi yapmalarini isteyecegim.

Windowsda ornegin Wordu tikladigimizda wordun acilip karsimiza gelis suresi az bucuk belli.

Linuxde word benzeri guclu bir editor tiklanirsa editor windowsa kiyasla ne hizda geliyor.

Hiz acisindan linuxu windowsa gore mukayese edermisiniz?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

DumrulBey

Alıntı yapılan: "ego"ben derim ki artık emule overnet ve bilimum sayesinde dilediğimiz programı çekip kullanabiliyoruz bu yüzden neden Windows'un geniş program desteği dururken gidipte linux kullanayım?Benim işim elektronik mühendisliği.windows dururken yeni maceralar gereksiz.hele ki sektör %95 windows kullanıyor ve bunu istiyor,trend neredeyse ben oradayım. ha yarın linux işime gelir o zaman ona geçerim.
Windows emülatör (-bkz. http://www.winehq.com) sayesinde ihtiyacımız olan Win32 uygulamalarını Linux içinde çalıştırabiliyoruz. Bir tek Proteus'da yavaşlık yaşadım. Ama o da Knoppix ve azıcık RAM üzerinde yaptığım denemeydi. Herhalde daha sabit bir sistemde daha iyi sonuçlar alabiliriz.

Alıntı yapılan: "bunalmis"Linuxun acilis suresi hep boyle uzunmu?
...
Hiz acisindan linuxu windowsa gore mukayese edermisiniz?
Knoppix gibi canlı (live) Linux'un yavaş açılması son derece doğal. Çünkü açılışı CD-ROM üzerinden yapıyor. Ama buna rağmen verimi çok iyi. Sadece emulatörde birden fazla program açınca makine zorlandı. Doğal da, neden mi...

Şimdi bu canlı linux sabit diskinizi kullanmadığı için hafıza üzerinde sanal bir disk (ramdisk) oluşturuyor. Benim makinenin hafızası 256 MB. ve bunun %80'ini sanal disk için kullandı. Buna rağmen programların açılışları Windows'dan farkı yoktu.

Bu arada canlı Linux çalışmaları biz Türk'ler de devam ettiriliyor. Tamamı Türkçe ve zahmetsizce Linux için bakınız:

:arrow: ISO Dosyaları: http://godel.cs.bilgi.edu.tr/mirror/turkix
:arrow: Resmi Sitesi: http://tr.turkix.org/index.php

Ayrıca http://www.ftdichip.com/FTDriver.htm adresinde FT232 USB dönüştürücü içinde Linux sürücüleri de varmış. Dolayısıyla USB programlayıcınızı Linux içinde kullanabiliriz gibi gözüküyor. Ama henüz denemedim.

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

axanc

benim anlatmış olduğum Mandrake 10.1'deki Türkçe desteği oldukça güzel, herhangi bir Türkçe karakter sorunu yaşamıyorsunuz, Knoppix'te oluyor böyle şeyler...
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

z

Arkadaşlar söylediklerinize göre ortalıkta bir çok linux var.

XP'yi tamamen kaldırıp kalıcı olarak linux kuracağım. Tabiki başımın ağrımasını istemiyorum. Öncelikle de linux üzerinden internete çıkayım istiyorum.

Eğer gerçekten memnun kalırsam daha sonra işime yarayacak programları da yükleyeceğim. Eğer hoşlanmazsam da linuxü kaldırır atacağım.

Şimsi sizlerler CD den boot falan diyorsunuz, bense hdd ye kurmak istiyorum ve sistem olabildiğince hızlı açılsın. Mevcut donanımda herşeyi görsün. (usb, modem, usb devices ...)

Bahsettiğiniz dergileri almaya çalışıyorum ancak elime çok geç ulaşacak.

Bana kısa ve net olarak linux'un xxx modelini HDD'ye yükle dermisiniz?

Bu xxx Hızlı olsun sorunsuz olsun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

axanc

tamamdır ustam,
dilimin döndüğünce sana knoppix yükleme anlatıyım, ancak knoppix'i Türkçe kullanınca bazı karakter sorunları oluyo o yüzden ingilizce yüklemeni önererek başlıyorum..

öncelikle knoppix'in sitesinden http://www.knopper.net/knoppix/index-en.html knoppix versiyon 3.6'yı indiriyoruz, elinde varsa direk olarak onu kullan.. ilk olarak cd'den boot edip karşımıza çıkan ekranda "knoppix screen=1280x10274" şeklinde tırnaklar olmaksızın komutu giriyoruz bu sayede knoppix bizim istediğimiz çözünürlük ile başlayacak, bilgisayarında tanımadığı bir parça var mı diye bir bak, ona göre yoksa sonra driver yüklemeyi bilmiyorum..

yükleme işlemine başlamadan önce şunu hatırlatıyım, yükleme knoppix'i bilgisayarına o an açık olduğu şekilde yükler.. yani ekran çözünürlüğü ayarlar vb.. yükleme işlemine geçmek için ctrl+alt+F1 tuş kombinasyonunu kullanıyoruz, bu kombinasyonun bize açtığı ortam dos benzeri bir komut sistemi, linux kullananlar buna Konsol diyorlar, tekrar renkli masa üstüne dönmek için ise knoppix cd'den başladığında ctrl+alt+F5, knoppix'i yükledikten sonra ise ctrl+alt+F7 kullanıyoruz.. Konsol ekranında şu komutu yazıyoruz "knoppix-installer" bu komut sonucu açılan ilk ekranda büyük ihtimal hardisk yüzeyinde linux yükleyecek ortam olmadığını belirten bir uyarı verecek... biz de orada ilk yükleme ayarlarına başlayarak, en basit kullanıcı arayüzünü seçiyoruz.. ilk ayarlarda kullanıcı oluşturmanı, "root" yani linux'daki admin şifresini oluşturmanı (önemlidir!), bilgisayara bir isim vermeni isteyecektir, daha sonra partition'ları oluşturmaya gelecek sıra, öncelikle şunu açıkliyim iki adet bölüme ihtiyacımız var, ve bunların birincil bölümde olması gerekecek, bunlar "linux(ext3)" ve "linux-swap".. bölümlendirme kısmında harddisk'inde ayırmış olduğun boş bölümü seçip oradan "new" ile yeni bir bölüm oluşturmayı seçeceksin, linux bölümü windows'daki c gibidir, swap bölümü ise windows'un son kullanıcılara pek ayrıntısını görtermediği "sanal disk" kısmıdır, "new" ile bölüm oluştururken birincil "primary" ve "begining" kısmını seçerek istediğin bir boyutta yer ayırarak linux bölümünü oluştur ancak en az 2.5 Gb olması gerekiyor, swap bölümünü oluştururken (ram'in 512'in üstündeyse swap bölümünü 512Mb yap) önce ram'inin iki katı kadar bir alan ayırıp oluştur.. daha sonra o bölümün üzerindeyken "type" bölümüne gelip 83 linux-swap 'ı seç.. şimdi elimizde linux ve linux-swap adında iki bölüm var, ancak bu değerler daha bilgisayarın harddisk'ine işlenmedi, oradaki menu'den "write" ı seçiyoruz ve sonrasında "başarılı olarak yazıldı" uyarısını almamız gerekiyor, yazma işlemini birden fazla denersen "başarısız" diyebilir, o taktirde tekrar restart yap.. yazma işlemi başarılı ise exit dediğinde sana linux partition'ının formatını soracaktır, ext3 formatını seçersin.. knoppix yüklemeye başladığı zaman, önceden anlattığım gibi ctrl+alt+F5 kombinasyonu ile masaüstüne gel ve oradan game'den bir oyun seçerek oyna, ben "frozen-buble"ı tavsiye ederim.. siz hiç bir işletim sistemini yüklerken, aynı anda o bilgisayarda oyun oynadınız mı?.. ben yaptım.. :)
Uzmanlık: Bilgisayar Müh. öğrenci Derleyici: PicBasic Pro Compiler Ver. 2.45 Program: Proteus 6.2.5 ve MCSP

axanc

dostum, en son yüklememin ardından oldukça zaman geçti bazı yerlerde eksiklerim olabilir, kusura bakma.. ;)

DumrulBey

Alıntı yapılan: "axanc"siz hiç bir işletim sistemini yüklerken, aynı anda o bilgisayarda oyun oynadınız mı?.. ben yaptım..:)
Sizin hiç, IRC'de chat yaparken biri sisteminize girip ne var ne yoksa sildi mi? Benim başıma geldi! Sakın ha, Linux'u kötülemek için söylemiyorum. Aksine "root" şifresinin önemine vurgu yapmak istedim. Yıl 1997, o zamanlar çok biliyormuşuz gibi Slackware kuruyorum. Neyse, şimdiki gibi kurulum Türkçe ve güvenli değildi. Belli paketleri açıyor sonra tüm ayarları sen yapıyordun.

Eğer şifre vermezsen isteyen herkes Telnet ile sistemde cirit atabiliyordu. İşte öyle bir anda, diskte tek bir dosya bile kalmadı ve ben bellekteki program ile sohbet ediyormuşum. Adam (takma adı Umurbey) benim özelime gelip bir bir dosya isimlerimi saymasın mı! Felç...:)

Zaten kısa bir süre önce de diskte yoğun bir tıkırtı gelmişti. Ben de herhalde düşük bellek nedeniyle 'swap partition'ı temizliyordur demiştim. Meğerse değilmiş ama neyseki o zaman başka bir diskte dosyalarımın yedekleri vardı.

Bu arada taze taze dün diskim uçtu. Knoppix sağ olsun dosyalarımı "Partition Image" (-bkz. http://www.partimage.org yardımıyla yedekledim. Bir daha Western Digital kullanmayacağım inşaallah. Bu ikinci bozulan WD, gerçi beş sene dayandı. Diğerinde de bir ara ses gelmemeye başlamıştı.

Sonuç itibariyle ne yapıp edin, elinizde bir Knoppix LiveCD olsun. Hem Linux'a zahmetsizce yumuşak geçiş yaparsınız. Hem de sisteminiz uçtuğunda CD-ROM'dan açıp ne var ne yok ilgilenirsiniz. Ben artık Linux'a geçme merasimine başlıyorum. Askere gider ayak bir adım olacak.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

axanc

@dumrulbey senin de başından neler geçmiş beah.. :)

arkadaşlar ben yukarıda bir konuyu yanlış yazmışım, konsol'dan masaüstüne dönmek için ctrl+alt+F5 şeklinde yazmıştım, ancak bu kısayolda ctrl olmaması gerekiyordu yeni hatırladım  aklıma takıldı.. knoppix cd'den çalışıyorken sadece alt+F5, bilgisayara yüklü çalışıyorken alt+F7 kısayolunun kullanılması gerekiyor..

@dumrulbey'in başından geçen olayları bilmeyen arkadaşlara açıklayayım:
windows'da "admin" dediğimiz kullanıcı bilgisayardaki bütün kullanım haklarına sahiptir, kullanıcıların yetkilerini değiştirebilir vb, ancak linux'ta bunun karşılığı olan "root" yani "kök" kullanıcısı bilgisayarda HerŞeyi yapabilir, herşeyi silip her ayarı değiştirebilir, bilgisayarın tek hakimi olur ve root önemli bir dosyayı silmek istediğinde hiç uyarı vermeden siler, sadece kullanımda olan dosyaları silemez.. işte linux kullanmaya yeni başlayan arkadaşlar ilk zamanlarda bilgisayarı root şifresi ile açarak tüm haklara sahip olarak açar hep öyle kalırdı, ve ağ'dan net'ten erişimi açınca bilgisayara uzaktan bağlanan arkadaşlara kapı sonuna kadar açık olurdu ve "root" haklarına sahip bir şekilde herşeyi yaparlardı, hatta bu nedenle linux'un güvenliği hakkında ileri geri laflar edilirmiş.. ancak bağlantıları root tarafından ayarlanmış ve güvenli yapılmış bilgisayarı başka bir kullanıcı olarak kullanmak oldukça güvenli oluyor, sadece program felan yüklerken "su root" komutu ile bir süreliğine root haklarını, şifresini girerek alıyoruz.. sonra işlem bitince "exit" ile tekrar kendi haklarımıza dönüyoruz..

arkadaşların tomshardware ile ilgili verdiğim link'leri incelemelerini öneririm..

DumrulBey

Alıntı yapılan: "Knoppix 3.6 belgeleri"Q: Can one also install the distribution from the CD onto a hard drive?
A:
In principal, yes (after all, the "master" system also runs on a hard drive before it is burned to CD). However there is currently no installation GUI for this, so installation to a hard drive should probably only be attempted by more knowledgeable Linux users. Assuming the KNOPPIX system has already booted, installation approximately follows this procedure:

1.) initialize a free partition with the ext2 file system and mount it on /mnt/knoppix, for example.

2.) cp -a /KNOPPIX/* /mnt/knoppix/

3.) set up /mnt/knoppix/etc/fstab and /mnt/knoppix/etc/lilo.conf for the new system (Caution: symlinks in /boot initially point to the Ram disk!), run lilo.

4.) mkdir /mnt/knoppix/home/knoppix && \chown knoppix.knoppix /mnt/knoppix/home/knoppix

5.) Reboot, try the system out, fix any broken settings.
Dostum "axanc", şimdi farkına vardım da, önceki mesajlarında  Knoppix 3.6 kurulumundan bahsetmişsin. Herhalde önceki sürümde böyle bir olay oluyordu. Ama yukarıda tarif edildiği gibi bu iş prensip olarak yapılabiliyormuş ama grafik kullanıcı arayüzü (GUI) olmadığı için bahsedilen adımları uygulamak gerekiyor. Anladığım kadarıyla önce senin tarif ettiğin gibi 'partition'ları oluşturacağız. Sonra:

2. adım: Diskteki /KNOPPIX dizinini oluşturduğumuz ve bağladığımız (mount) sanal disk birimine kopyalıyoruz.
3. adım: Yeni sistem için "fstab" ve "lilo" açılış ayarlarını yapıyoruz.
4. adım: Kullanıcı ayar ve dosyalarının tutulduğu dizini yapılandırıyoruz.

Ben dün akşam bunları denedim ama 3. adımda takıldım. Becerebilirsem buraya yazarım, bilen varsa da yardımcı olursa da sevinirim. Bu arada 'root' şifresi ile ilgili ama Knoppix ile alakalı bir belgeye daha rastladım. Gerçi soru cevap kısmında (FAQ) yer alamış ama oradan başka bir dosyaya yönlendirmiş. Ben her ikisini de naklediyorum:

Alıntı yapılan: "Knoppix 3.6 belgeleri"Q: What is the root password?
A:
There is none; all passwords are locked by default. There are several sections you can read dealing with this subject in KNOPPIX/README_Security.txt

1.) There is no automatic start of external accessible services.

2.) There are no default passwords. All accounts are locked by default. Even local logins are not possible (unless you set a password or create new user accounts as root).

3.) Therefore, all local interactive processes are started by init without authorization. The graphical desktop is started with the unprivileged user id "knoppix". Programs that only work for root are started using sudo without password. This has the advantage of making faults caused by defective software very unlikely, but does not enhance local security, since it is fairly easy to switch between the "knoppix" and "root" account. The knoppix user should never be allowed for external logins (in the case that sshd or similar servers are being launched).

4.) You can create valid passwords using "sudo passwd [username]" from the Shell, individually.
Şimdi benim buradan anladığım gerçekte hizmetlere erişebilmek için otomatik bir şifre konmuyormuş. Yani şifresi olmayan bir root ama bazı yerlerde (örneğin font ayarlarını yaparken) şifre soruyor. Boşluk olarak girseniz de kabul etmiyor. Orada bir 'ignore' düğmesi vardı. Bir de onu denemek lazım.

Ama benim bizzat uyguladığım önemli bir nokta var. Yukarıda bahsedeceğim komuta benzer bir komuttan bahsedilmiş. Bunu da deneyebilirsiniz: "su root" İşte ben bunu denediğimde daha önce bahsettiğim 'Partition Image' programını (dikkat 'Partition Magic'den bahsetmiyorum) tam olarak kullandım. Farkını da aşağıda naklettiğim son uygulamamdan anlayabilirsiniz:
knoppix@ttyp0[knoppix]$ su root
root@ttyp0[knoppix]# cp -a /KNOPPIX/* /mnt/hda10
root@ttyp0[mnt]# mkdir knoppix
root@ttyp0[mnt]# mount /dev/hda10 /mnt/knoppix

Yukarıdaki komutlarla Knoppix'i diske kurmaya çalıştım ama işte dediğim gibi beceremedim. Ama dikkat ederseniz ilk başta knoppix kullanıcısındayken bahsettiğim komutu girince 'root' oluyorsunuz. Ama bu F2'de yer alan 'console' ekranında böyle değil, hemen 'root'sunuz. Oysa 'xWindow'dayken (KDE pencere yöneticisindeyken) pencere içinde 'console' açarsanız bu şart gibi. Yine de tüm hizmetlere ulaşamadığınız zaman bu komutu aklınızın bir köşesinde tutun belki işinizi görür.

Başarılar...

axanc

dostum,
benim dediğim yöntem 3.4 ve üzerinde demiş olduğum komut ile oluyor ve bir çeşit kullanıcı arabirimi var ancak grafiksel değil, yani GUI olmuyor.. Grafical User Interface.. ayrıca bir root şifresi yaratmak için ctrl+alt+F1 ile konsola geçip "passwd" komutunu girmen yeterli, sonra senden root şifresi oluşturmanı isteyecektir ve bu şifre ile istediğin özellikleri değiştirebilirsin.. :) bahsetmiş olduğun diğer "su ..." komutu ise sana başka kullanıcıların erişim hakkını verir, mesela "su root" yazarak root olarak login olmadan root haklarını kullanmanı sağlar..:)

DumrulBey

Peki dostum nasıl yapacağız bu Knoppix kurulumunu? Ben çok sevdim bu Knoppix'i...:)

Her şey düşünülmüş, emülatör bile! İşletim sistemi CD-ROM ve bellekten çalıştığı için istediklerimi yapamadığım gibi neredeyse CD-RW'nin kalibrasyonu bozulacak. Sahi sizce bozar mı? Zira CD-ROM'u çıkardığımda sıcacık oluyor. O kadar çok okuma yapıyorki CD-ROM bile bozulur...:)

Sevgiler, saygılar...

axanc

@dumrulbey, yukarıda anlattığım gibi ctrl+alt+F1 kısayolu ile konsola geçeceksin, sonra "knoppix-installer" yazarak kuruluma başlayacaksın.. ayrıntıları yukarıda var.. :)

bu arada program arşivi de verelim..
http://www.inndir.com/kategori.php?id=110

DumrulBey

Merhaba,

Dostum ben o komut denedim. Acaba işin sırrı F1'deki konsoldan mı yapmak? Ama oradan xWindow'a girdiği için hatırladığım kadarıyla bir şey yazılmıyordu. Ancak xWindows öldürürsek komut satırına düşeriz diye düşünüyorum. Ayrıca böyle bir komut varsa başka konsollarda da çalışmaz mı? Ben anlamadım, şaştım bu işe...:)

Sevgiler, saygılar...

axanc

@dumrulbey, tabiki işin sırrı konsola geçmekte.. ctrl+alt+F1 dediğin zaman ana kabuk yapısına dönüyorsun, bu işlemleri sadece kabuk yapısından yapabilirsin, öbür türlü yazdığın komutları xWindow sisteminde arar ve bulamadığı için hata verir.. xWindow oturumunu öldürmen bir şeyi değiştirmez, ctrl+alt+ ,,  F1'den F4'e kadar kabuk yapısı (bilgisayara yükleyince F7'ye kadar), sonrasındaki F5 ve devamındaki birkaç F tuşu ise açılan xWindow oturumlarının kısa yolu.. yani xwindow oturumunu kapatsan bile konsola geçmediğin için öylece bekler.. ancak CD'den açılışta "knoppix 2" yazasan sadece konsol açılır... ;)

DumrulBey

Alıntı yapılan: "axanc"@dumrulbey, tabiki işin sırrı konsola geçmekte.. ctrl+alt+F1 dediğin zaman ana kabuk yapısına dönüyorsun, bu işlemleri sadece kabuk yapısından yapabilirsin
...
ancak CD'den açılışta "knoppix 2" yazasan sadece konsol açılır... ;)
Dostum beni de iyice çömez yaptın haa.:)

Şaka bir yana bu şekilde bir yükleme olayı yok! Belki eski sürümde olabilir ama bunda kesinlikle olmuyor.

Sevgiler, saygılar...