Beagle Board mu? Panda Board mu?

Başlatan yamak, 02 Mart 2012, 01:52:55

yamak

Embedded linux olayına girmek istiyorum.Daha önce pek bi deneyiyimim olmadı.Kendime bir board almayı düşünüyorum. Yeni başlayan biri olarak Panda board mu önerirsiniz Beagle board mu?Arada yaklaşık bi 40$ lık fark var.Gerçi Raspberry Pi de var ama. Hem daha türkiyede satışı başlamadı.Hem de beagle board ve panda board çok yaygın olduğu için daha fazla kaynak bulabileceğimi ve böylece daha hızlı ilerleyebileceğimi düşünüyorum. Bu konuda tecrübeli arkadaşların fikirlerini almka isterim.

fatihinanc

Merhaba,

Piyasaya çıkış sıralaması şöyle gidiyor : BeagleBoard -> BeagleBoard xM -> PandaBoard -> PandaBoard ES

Bunlar arasında bir tercih yapacak olsam(BeagleBoard kullanıyorum) kesinlikle eğer temin edilebiliyorsa PandaBoard ES derim. Çünkü ileriye yönelik olarak oldukça iyi bir yatırım olacaktır.
Bana kalırsa bu tarz boardlar için başlangıç - ileri düzey kavramı pek yok. İçerisinde düşük seviye donanımla az alakadar olacağınızdan, asıl işi Linux Kernel'i gerçekleştireceğinden işler oldukça kolaylaşıyor. Bu aşamada sadece üzerinde çalıştığınız donanımın seçtiğiniz platform için(Cortex A8-A9) drivernının bulunması gerekliliği ki bu da PandaBoard ve BeagleBoard için oldukça rahat bulunabiliyor zaten. O yüzden belli bir süreden sonra BeagleBoard belki işinizi görmeyecektir. Basit işler için problem olmuyor ama özellikle görüntü olaylarına girince hız ve RAM problem oluyor.

Aralarında donanım olarak da uçuk fark var zaten. Ve fiyat farkı da donanım farkına nisbetle oldukça az.
PandaBoard ES : 1.2 GHz Cortex A9(OMAP4460) 1GB DDR2 RAM + Wi-Fi + Bluetooth
BeagleBoard xM : 1GHz Cortex A8(DM3730) 512MB DDR RAM

Bir de PandaBoard'un SGX'i 1080p ye kadar kodek destekliyor .

Bu konu hakkında forumda bildiğim kadarıyla daha tecrübeli hocalar var. Onların da görüşlerini almak lazım.

Kolay Gelsin.

Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

memo333

Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

Kanlanmış

Kesinlikle panda es , beagle ileride işini görmez cümlesinde ki kasıtta bence senin eline kart geçtikten sonra takriben 6 ila 12 ay ;)

Fiyat olarakda yurt dışından alıcaksan arada pek fark yok ancak türkiye için aynısını söyliyemiyceğim..

arm-beginner

Bu sıralar Raspberry piyasaya çıkacakdı ama birkaç problem yaşandı.
Fiyatı 27 EUR birşey olacakmış.

http://downloads.element14.com/raspberryPi1.html

Raspberry Pi Linux Specs
    SoC Broadcom BCM2835 (CPU, GPU, DSP, and SDRAM)
    CPU: 700 MHz ARM1176JZF-S core (ARM11 family)
    GPU: Broadcom VideoCore IV, OpenGL ES 2.0, 1080p30 h.264/MPEG-4 AVC high-profile decoder
    Memory (SDRAM): 256 Megabytes (MiB)
    Video outputs: Composite RCA, HDMI
    Audio outputs: 3.5 mm jack, HDMI
    Onboard storage: SD, MMC, SDIO card slot
    10/100 Ethernet RJ45 onboard network
    Storage via SD/ MMC/ SDIO card slot

Ben kendim mini2440 kullanıyorum. Ebay'den birçok satıcıdan bulabilirsin.

arm-beginner

Olaya biraz hareket gelmiş gibi.
İlk 2.000 adet İngiltere'ye gelmiş ve şu an CE sertifaka almakla uğraşıyorlarmış.
İlk parti galiba 100.000 adet olacak diye hatırlıyorum.

http://www.raspberrypi.org/

MC_Skywalker

Alıntı Yap
Pre-order your Raspberry Pi

Farnell UK [news@e-marketing.premierfarnell.com]

Dear Mehmet,

Great news!

You can now order your Raspberry Pi by clicking on the link below. Thanks for staying patient with us.

£27,85 ve bir adet tişört hediyeli.

sakkan

Alıntı yapılan: yamak - 02 Mart 2012, 01:52:55
Embedded linux olayına girmek istiyorum.Daha önce pek bi deneyiyimim olmadı.Kendime bir board almayı düşünüyorum. Yeni başlayan biri olarak Panda board mu önerirsiniz Beagle board mu?Arada yaklaşık bi 40$ lık fark var.Gerçi Raspberry Pi de var ama. Hem daha türkiyede satışı başlamadı.Hem de beagle board ve panda board çok yaygın olduğu için daha fazla kaynak bulabileceğimi ve böylece daha hızlı ilerleyebileceğimi düşünüyorum. Bu konuda tecrübeli arkadaşların fikirlerini almka isterim.
hocam,

ihtiyacınızı karşıladınız mı? hangi board u aldınız? nasıl aldınız? bilgi verir misiniz?

Tagli

Kart seçimi yapmadan önce, Nazım Koç'un yazdığı "Gömülü Linux Sistemleri" kitabının incelenmesini tavsiye ederim. Öğrenme safhasında qemu gibi bir emulatörün kullanılması süreci hızlandıracaktır bence.
Gökçe Tağlıoğlu

yamak

Hocam az önce kartın siparişini verdim PandaBoard ES alıyorum :). Umarım doğru bir seçim yapmışımdır. Nazım Koç un kitabı da var bende de bitirme ödevimden dolayı daha başlayamadım okumaya.

Tagli

yamak, kartı nereden sipariş ettin? Fiyatı sebebiyle gümrükte sorun çıkartmaz mı?
Gökçe Tağlıoğlu

yamak

Hocam 245$ a getirten bi yer buldum oradan alacam.

sarperonal

Merhaba, sahibinden.com dan alabilirsiniz. ben alırken 245$ dı. :s
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-diger-urunler-pandaboard-es-turkiye-stogundan-hemen-satis-85782606/detay
biraz geç geldi 5 günde orjinal kutusuyla. Çalışmalarıma başladım çok memnunum. Görüntü işlemek için kullanıyorum.
Beagle Board da kullandım. Eğer geleceğe dönük çalışma yapmak istiyorsanız kesinlikle Pandaboard!!!

arm-beginner

Sahibinden.com'daki satıcı güzel karla çalışıyor :)

http://tr.farnell.com/circuitco/pandaboardes/panda-board-omap4460-arm-cortex/dp/2098930?Ntt=PANDA
Fiyat 145 EUR, yani 190 USD civarında.
Ben farnell ürünleri http://brit.com.tr 'dan alıyorum.
2 - 3 hafta içinde geliyor.
Farnell fiyatına KDV ekliyorlar ve 5 - 6 TL kargo ücreti ile bana geliyor.

Düzeltme: Uzun süredir geliştirme kart siparişi vermediğim için, tamamen unutmuşum: Brit geliştirme kartları için Farnell fiyatın üzerine %20 kar koyuyor. Yani fiyat 145 EUR değil, 174 EUR olmuş oluyor. Dolar bazında 228 USD.

sarperonal

%20 kar koymuyor, sen uzun süredir mal getirtmemişsin.

Sipariş Tutarı ($)    Maliyet Katsayısı
0 - 100                          1,50 *
100 - 250                      1,40 **
250 - 750                      1,30
750 - 1500                    1,25
>1500

*  İlave olarak $ 30 masraf katkı payı alınacaktır

** İlave olarak $ 20 masraf katkı payı alınacaktır

yani 145*1.4*1.20 = 243  dolar eder. onuda yuvarlak hesap 250 yapıyorlar, +  üstüne bide kdv ekliyorlar. onuda spariş formlarının altındaki
*** Fiyatlarımıza KDV dahil değildir.

bu ibareden görebilirsin,

ilgili spariş ektedir.

Sarper Bey merhaba,

Tr Teslim fiyat teklifimiz aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. Yarın için Farnel' den yüklememiz çıkacak. Arzu ederseniz yüklemeye ekletebiliriz.

Siparişlerinizi Bekler , İyi Çalışmalar Dilerim.

Index

Quantity

Part Number

Manufacturer Part Number

Description

1

1

1055-1000-ND

UEVM4460G-02-01-00

PANDABOARD ES

Satış Birim Fiyatı: 250,00 usd +Kdv

Teslim Tarihi : 7- 10 iş günü

Teslim Şartı    : Türkiye Teslim (firmanıza depo teslim)

Ödeme           : % 50 Sipariş ile birlikte ön ödeme bakiye fatura tarihinde PEŞİN

Diger Teklif Koşullarımız :

*** Fiyatlarımıza KDV dahil değildir.

*** Fatura tarihindeki TCMB Döviz Satış Kuru kullanılır.

*** Y.içi taşıma müşteriye aittir.

*** Siparişlerimiz y.dısına İPTAL edilemez kaydı ile açılmaktadır.

*** Malzemeler orjinal paketlerde sevk edilecektir

Saygılarımızla,