Google App Inventor (Android uygulama geliştirme ortamı)

Başlatan LukeSkywalker, 04 Mart 2012, 22:17:52

Mucit23

Hocam saattenmidir nedir ama bulamadım bahsettiğiniz yeri

MrDarK

Alıntı yapılan: Mucit23 - 14 Ekim 2013, 00:20:37
Muhittin hocam umarım bana kızmıyorsundur :)

Arkadaşlar birde şunu yapamadım. Dediğim gibi Program ilk açıldığında bluetooth kapalı ise bluetoot'u açmasını istiyorum. Bunun için Android'in kendi özel bir yapısı var

çoklu resim yükle
Bazı uygulamalarda çıkıyor karşıma. Bunu nasıl kullanabilirim

Nanet olsun adamım içimdeki elektronik sevgisine :D

Çözümü buldum ; işte bu kadar basit !

Activity Starter ekliyorsun ;

tasarım kısmından action kısmına : android.bluetooth.adapter.action.REQUEST_ENABLE

Yapıştır. sonra screen initalize kısmında bluetooth kapalıysa bu activity i çağır sonra zaten herşey otomatik oluyor :D

App inventoru seviyorum işte herşey bu kadar kolay !

Öteki sorunun cevabı ise altta ;

http://s1310.hizliresim.com/1g/g/tkj83.png

Benimde çözmek istediğim bir sorundu bu bluetoothu otomatik olarak açmak banada yardım etmiş kadar oldun sorarak :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Mucit23

Hocam Teşekkürler. Bunu çözmeniz çok iyi olmuş. Şimdi biraz uğraşacağım.

Ekran sorunu için dediklerinizi yaptım. Ekranın tümüne oturacak şekilde VerticalArrengenemet Koydum. Diğer Ekranda nekadar malzeme varsa bunun için yerleştirdim. Önceden direk ekran içerine yerleştiriyordum malzemeler.  Width ve Height Kısımlarını Dediğiniz gibi fill parent yaptım ama sonuç aynı. App inventörün tasarım ekranının çözünürlüğü ile benim telin çözünürlüğü uymuyor sanırım.   :o :o

MrDarK

O halde yükseklik ve genişlik kısmını manuel.olarak telefon çözünürlüğünuze göre.girin, fill degilde piksel olarak yani

LukeSkywalker

Burada activity starter ile kullaılabilecek komutlar bulunmakta..

Mucit23

@MrDarK,

Bluetooth açma işi oldu. Dediğin gibi yaptım.

Ekran çözünürlüğünü ayarlayamadım. O iş için Dediğin gibi pixel pixel ayarlıyorum ama ekranda kullanılan alan nekadar bilmiyorumki. Ekranın kendi çözünürlüğü 800x480pizel fakat bu çözünürlük ekranın tümü için. Bu alanın bir kısmını yukarıda durum çubuğu, bir kısmını Yazdığımız programın başlığı kaplıyor. Burada bize nekadar çalışma alanı düşüyor bulamadım bir türlü.

LukeSkywalker

Bunu anlamak için bir uygulama yazın. Bir canvasın boyutunu x ve y eksenlerinde arttırın butonlar ile. Aynı zamanda ekranda x ve y değerlerini gösterin.

Mucit23

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 14 Ekim 2013, 18:05:21
Bunu anlamak için bir uygulama yazın. Bir canvasın boyutunu x ve y eksenlerinde arttırın butonlar ile. Aynı zamanda ekranda x ve y değerlerini gösterin.

Evet yaptım dediğinizi. Ekran çözünürlüğünü 480*800 diye biliyordum ama 320*485 civarı birşey çıktı. Yükseklik neysede genişliğin en azından 470 civarı birşey olmasını beklerdim. Pek anlam veremedim.

mustafa_cmbz

app invertörde bleutott kapalı ise açılsın işini çözebildin mi hocam ?

Mucit23

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 14 Ekim 2013, 20:02:00
app invertörde bleutott kapalı ise açılsın işini çözebildin mi hocam ?

Evet @MrDarK çözdü o işi. Şuanda çalışıyor.

mustafa_cmbz

Sormak istediğim bişey var bu konuda.Uygulamayı açtığınızda bluetoot kapalı ise " bluetoot kapalı açılsın mı " yazısı gibi birşeyden son ok dersek otomatik mi açıyorsunuz yoksa ok dedikten sonra ayarlar kısmından kablosuz bağlantılar kısmına mı yönlendiriyorsunuz ?

Mucit23

Yok Hocam öyle değil. Siz program ilk açıldığında bluetooth açıkmı değilmi onu kontrol ediyorsunuz. Açık değilse açılması için activity'yi çağırmak gerekiyor.Ardından Android aşağıdaki arayüz ile sizden izin istiyor. Onay verince bluetooth açılıyor sende programa dönüyorsun tekrar.

mustafa_cmbz

ben aktiviti'yi çağırıyorum butona bastığımda ama bi dünya sayfa açılıyor anca açılan listeden bleutoot'u seçiyorum oradan da ayarlara gidiyorum... tabi bunu alpha da yapmaya çalışıyorum..

En kısa yoldan nasıl çağırıyorsunuz ? yani aktiviti'yi çağırdığımızda bluetoot'u açacacağımızı nereden biliyor bu android :P

MrDarK

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 14 Ekim 2013, 23:54:57
ben aktiviti'yi çağırıyorum butona bastığımda ama bi dünya sayfa açılıyor anca açılan listeden bleutoot'u seçiyorum oradan da ayarlara gidiyorum... tabi bunu alpha da yapmaya çalışıyorum..

En kısa yoldan nasıl çağırıyorsunuz ? yani aktiviti'yi çağırdığımızda bluetoot'u açacacağımızı nereden biliyor bu android :P

Hocam 3 mesaj yukarıda anlatmıştım.

Alıntı YapÇözümü buldum ; işte bu kadar basit !

Activity Starter ekliyorsun ;

tasarım kısmından action kısmına : android.bluetooth.adapter.action.REQUEST_ENABLE

Yapıştır. sonra screen initalize kısmında bluetooth kapalıysa bu activity i çağır sonra zaten herşey otomatik oluyor :D

App inventoru seviyorum işte herşey bu kadar kolay !

mustafa_cmbz

Tamamdır hocam.Bende çözdüm.Sağolasın..

Yapıyı çözene kadar aval aval bakındım action nerede nereye kopyalaıyacaz vs. diye o gene starter1 aktivitesine ne olduğunu atayıp ( bluetoot açma işlemi.)  sonrada dediğiniz gibi çağırınca otomatik o işlemi yapıyormuş :D neyse birşey daha öğrendik..