60 cm'lik bir daireden geçen cisim

Başlatan mmavis, 31 Temmuz 2004, 11:11:48

mmavis

Merhaba arkadaşlar,

60 cm çapında bir dairenin içerisinden geçen 5mm lik parçacıkların dairenin neresinden geçtiğini algılatmak istiyorum. bu konu ile ilgili bilgisi veya benzer sistemlerle çalışan arkadaşların yardımını bekliyorum.
şimdiden teşekkürler.

ftsahin

Anladığım kadarıyla bu endüstride bir standart olmadığı için araştırarak çözüm bulunması gereken bir konu. Cisimler dairenin içinden uçarak mı geçiyor yoksa hareket eden ince borular mı var ?
Benim aklıma ilk olarak  infrared alıcı verici lambalardan yapılmış bir matris sistemi geldi. Dairenin etrafına kare şeklinde dizilmiş ledlerle cisimler algılanabilir diye düşünüyorum ama ne derece sağlam olur bilemem. Resmini çizebilirim ama buraya koyma imkanım yok. Daha açıklayıcı bilgi verirsen belki daha iyi fikirler çıkacaktır.
Kolay gelsin.

tcitak

http://www.sick.com.au/  adresini ziyaret edersen aradığın malzemeyi bulabileceğini zannediyorum. Sensör seçeneği çok fazla

İyi çalışmalar

microcozmoz

Arkadaşım,

Bir zamanlar bi makina ile uğraşıyordum. Onda buna benzer olabilecek bir uygulama mevcuttu.

Bu uygulamada düz bir yüzeyden geçen kumaş parçası üst tarafında sarı renkte florasan alt kısımda ise foto transistörler ile yapılmış  ince uzun bir alıcı arasından geçmek süreti ile ilerideki proseste kumaşın biçimine göre boyama işlemi yapıyordu.

Eğer cismin çok hızlı geçmiyor ise bu yöntem kullanılabilir , tabi buna göre bir geliştirme yapmak kaçınılmaz.

Kolay gelsin.
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

mmavis

Merhaba arkadaşlar;

İlgilendiğiniz için teşekkür ediyorum.
Paint'e kare çizerek içini siyahla doldurduğunuzu düşünün ve tam ortasına içi beyaz bir daire çizin. Bu şekilde bir panodan 2mm çapında bir küre geçiyor. Kürenin dairenin hangi kordinatından geçtiğini bulmak istiyorum.  Lazer perde yönteminden verim alamadım.

Görüşmek üzere.[/img]

z

Kac mm dogrulukla koordınat bilgisi istiyorsun ? Bu soruyu şimdilik unutursak;

Aklıma 3 farklı çözüm geliyor.

İlk çözüm geçen parçaların ferromagnetik malzeme olması durumunda
işe yarayacak.

X-Y koordinatlarına metal dedektörü koyarsın. Dedektörlerden gelen sinyal
sana koordinatlarla orantılı sinyal verir.

İkinci yöntemden bahsedildi, foto alıcı vericilerle matris kurarsın.

Üçüncü yöntemde kamera ile görüntüyü yakalar  ve bilgisayarda yazılımla yorumlarsın.  Geçen parçalar küre ve biribirinin aynı  ise kamera çözümü fazla zor değil.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mmavis

Merhaba arkadaşlar.

Bu projenin kuruluşu görüntü işleme üzerine idi. Ama ışık çok problem olduğundan görüntü işlemeden verim alamadım. Lazer matris perde yöntemide hassas olmuyor. kağıt üzerinde 60cm lik bir daire açtığınızı düşünün böyle bir dairenin içerisinden 2 mm çapında metal kürecikler çok hızlı bir şekilde geçiyor. Bu işi farklı bir yöntemle yapmam gerek ama nasıl yaparım bilmiyorum.

Görüşmek üzere

z

Cok hizli derken kac m/sn?

Kamerali duzenegi bir kutunun icine koyup, kutuyu iceriden aydinlattiginizda isik problemleri kalkacaktir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ftsahin

Benzetmem yanlış olabilir ama 60 cm çapından daire ve 2 mm çapında küreler atış poligonu gibi birşeye benziyor. Küreler dairenin içinden geçip nereye gidiyor? Eğer varış noktası yoksa daireden sonra bir düzleme çarpması sağlanıp çarptığı noktada koordinat tayini yapılabilir. Bu da piezo kristallerinin basınç algılama sistemiyle olabilir.