Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

PIC-MAX232-C#

Başlatan phiber-optic, 22 Mart 2012, 01:35:13

EMG81

Alıntı yapılan: JKramer - 22 Mart 2012, 11:32:54
Kondansatörlerin kutuplu olması gerekiyor, yönlerine dikkat ettiniz mi?

Kutupsuz olsada çalışır.

@phiber-optic
Öncelikle Hyper termianal gibi bir programla işlemci kısmında herhangi bir sorun olmadığını teyit et.

phiber-optic

işlemci kısmında bir sorun derken tam olarak ne demek istediniz anlayamadım? pic çalışıyor. led yakma filan oluyor isteğim şekilde tepki veriyor devre içinde. ama max232 den geçirip pc den okumaya çalıştığımda hiçbirşey çıkmıyor ekrana. hyperterminal den bakıyorum zaten orada hiçbirşey gelmiyor ekrana. baudrate vs ayarları doğru

kudretuzuner

Merhaba
C# 'a baktım.Siz string olarak data yolluyorsunuz.Benim size şöyle bir önerim olacak.PIC tarafındaki yazılımı sadece klavye "1" yani bir rakkamını yollamanızı ve bunu da PC'de 49 olarak görmelisiniz.Özetle PIC bir rakkamını H'31' olarak PC'ye yollar ama PC bunu örneğin textbox'ta 49 olarak yansıtır.hex olarak yollanır ama desimal olarak gösterilir.Aşağıdaki tablodan hangi hexile ne yollanabileceği ve de textboxta ne olarak görebileceğinizi gösteren ASCII tablosu var.
http://www.table-ascii.com/
Amatör

jozzef

Alıntı yapılan: phiber-optic - 22 Mart 2012, 20:08:32
işlemci kısmında bir sorun derken tam olarak ne demek istediniz anlayamadım? pic çalışıyor. led yakma filan oluyor isteğim şekilde tepki veriyor devre içinde. ama max232 den geçirip pc den okumaya çalıştığımda hiçbirşey çıkmıyor ekrana. hyperterminal den bakıyorum zaten orada hiçbirşey gelmiyor ekrana. baudrate vs ayarları doğru
Aslında bunu demek istiyordum, hyperterminal'den baktığınızda veri gelmediğine göre sorun donanımsal. Konunun C# ile bir alakası mevcut değil.
Donanimsal sorunları belli noktalardan sonra tahmin etmek mümkün olamayabiliyor. PIC'in sadece seri iletişim bacaklarında, MAX232de de sorunlar olabilir.
İyi çalışmalar

jackal183

kablonun pcye girişi uçlarında sinyali görüyorum diyorsun. yanlış anlamadıysam pic çıkışında ve max232 çıkışında ilgili sinyali görüyorsun ama pcde göremiyorsun. bu durumda kullandığın rs232 kablosunu kontrol etmeni öneririm. bazı rs232 kablolarında 2 ile 3 birebir olur, bazı kablolarda ise 2 ile 3 birbirine çapraz olur. bir uygulamamda karşılaşmıştım bu durumla. senin uygulaman için hangisi uygunsa onu kullan.