Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

c#.net sql

Başlatan armsistem, 22 Mart 2012, 19:33:05

armsistem

Arkadaşlar merhaba , ufak bir programım şirkette kullanıyorum sql'de çok iyi değilim o yüzden access ile başladım ama kayıtlar 5.000 adeti geçti o yüzden dolayı sql dönmeyi düşünüyorum ama sql-server vs. kurmak istemiyorum sql database oluşturdum visual studio ile verilere erişlebildim. Fakat istediğim file-server vari bir bilgisayara dosyayı koymak yani \\server\database\veri.mdf şeklinde dosyaya ulaşmam gerekiyor fakat connection string sürekli hata verdi localde calışan ağ içerisinde başka bir bilgisayarda çalışmıyor(file server access database erişip okuma yazma yapabiliyorum.) Hatayı nerede yapıyorum ?
Şimdiden teşekkürler.

RcALTIN

Alıntı yapılan: armsistem - 22 Mart 2012, 19:33:05
Arkadaşlar merhaba , ufak bir programım şirkette kullanıyorum sql'de çok iyi değilim o yüzden access ile başladım ama kayıtlar 5.000 adeti geçti o yüzden dolayı sql dönmeyi düşünüyorum ama sql-server vs. kurmak istemiyorum sql database oluşturdum visual studio ile verilere erişlebildim. Fakat istediğim file-server vari bir bilgisayara dosyayı koymak yani \\server\database\veri.mdf şeklinde dosyaya ulaşmam gerekiyor fakat connection string sürekli hata verdi localde calışan ağ içerisinde başka bir bilgisayarda çalışmıyor(file server access database erişip okuma yazma yapabiliyorum.) Hatayı nerede yapıyorum ?
Şimdiden teşekkürler.

sql server yüklü olmadan sql veritabanını kullanamazsınız, en azından eskiden kullanılamıyordu. Yine eskiye göre konuşuyorum, Management Studio ve bilimum diğer araçları yüklemesenizde en azından çekirdek hizmetlerini(sadece geri plan hizmetlerini içeren halini) kurmak gerekir ki yolunu vereceğiniz veritabanı dosyası sql server'a attach edilebilsin, kullanılabilsin. zaten access dosyalarına erişebilmek için de ms office yüklenmemiş bir bilgisayarda önce "access database engine" kurulumu yapmak gerekiyor; genelde herkesde ms office yüklü olduğundan access vt dosyalarına hiçbir hizmeti yüklemeden ulaşılabiliniyor diye sanılıyor, oysa yanlış. connection string üzerine vt hizmeti sağlayıcısına göre her türlü yazım farklılıkları şurada mevcut.
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

armsistem

Yanıt için teşekkürler ,peki visual studio içinde sql server compact 3.5 var ,publish ederken onu paket içerisine koysam olurmu.

muhittin_kaplan

yapmak istediğiniz LocalHost ta SQl server Veritabanına Bağlanmaksa SqlServerin kurulu Olup, Veritabanının Attach edilmesi (veyahut Yazdığınız Program tarafından Yeniden Oluşturulması) Gerekir.
SqlServer için
http://www.microsoft.com/sqlserver/en/us/editions/express.aspx

evreno

sql server compact pek işinize yaramaz
sql server ın express sürümünü araştırmanızı öneririm

peko

Aşağıda verdiğim bağlantı stringleri ile MDB,SQL,MYSQL veri tabanlarına bağlanabiliyorum. Uzaktaki makine için ip belirmek yeterli oluyor.

cnn.open "PROVIDER=SQLOLEDB;DATA SOURCE=X.X.X.4;UID=sa ;PWD=LG;DATABASE=LKSDB;Trusted_Connection=True;"

cnn.open "PROVIDER=SQLOLEDB;DATA SOURCE=***\***SQL;UID=sa;PWD=123456;DATABASE=LKSDB"

cnn.open "Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0; Data Source="& Server.Mappath("database/db_ad.mdb") &";"

---------------------------------------------
public static string LogoConn()
        {
            string LogoconnStr = "Data Source = X.X.X.1;" +
            "Initial Catalog = LKSDB;" +
            "User Id = 12345ABC;" +
            "Password = LOGO;";

return LogoconnStr;
        }
public void OpenConn()
        {
            if (SqlConn.State != ConnectionState.Open)
                try
                {
                    SqlConn.Open();
                }
                catch (SqlException ex)
                {
                    throw (ex);
                }
        }

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "