dijital scop yardım

Başlatan bulut_01, 24 Mart 2012, 02:07:41

bulut_01

bu linkdeki ürünü alacagım professional anlamda bu urun iş yapar mı ve ölçdüğüm sinyaller bu pahalı scoplara göre ne kadar dogru olur burda göruslerinizi alırsam ıyı olur. urun lınkdeki;

http://www.ebay.com/itm/PC-Based-USB-Storage-Oscilloscope-DSO5200A-/320866215170?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ab51de502#ht_4663wt_757
YENİLMEZ..

AsHeS

365 $ verip bunu alacağına rigol ds1052e al yazılım küreklenerek 100 Mhz yapılabiliyor diye duymuştum

Maxim

daha öncede yazmıştım bu marka usb scopların prob şaseleri ile usb şasesi aynı
yani sakat, hata yaparsan notebook gider
ayrıca giriş max genlikleri 35volt, dikkatli kullanmak lazım

avantajlı tarafları var tabi bu yazdıklarım kötü tarafları

fgokcegoz

Yurtdışından bu fiyatta bir ürün getirtmen gümrüğe takılmasına neden olur. Hiç boşuna almak için uğraşma. Ürünün kat be kat fazlası kadar gümrük parası ödersin... Git kaliteli birşey al. Güzel güzel kullan...
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

z

Alıntı yapılan: Maxim - 24 Mart 2012, 08:02:37
daha öncede yazmıştım bu marka usb scopların prob şaseleri ile usb şasesi aynı
yani sakat, hata yaparsan notebook gider
ayrıca giriş max genlikleri 35volt, dikkatli kullanmak lazım

avantajlı tarafları var tabi bu yazdıklarım kötü tarafları

USB Gnd si ile prob Gnd si izole scop varmi? Masa ustu scopumda bu Gnd ler ortak oldugu icin yanlis bir olcumde hem PC mi hem de scopumu bozmustum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fgokcegoz

Alıntı yapılan: z - 24 Mart 2012, 14:19:54
USB Gnd si ile prob Gnd si izole scop varmi? Masa ustu scopumda bu Gnd ler ortak oldugu icin yanlis bir olcumde hem PC mi hem de scopumu bozmustum.

Evet tektronix in izole girişli osiloskopları var. Bu durumda cihazın üzerindeki usb soketinin şasesi ile ölçüm ucunun şasesi ayrıldığı için bir problem çıkarmaz. Ama fiyatları oldukça pahalı tabi.
"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

Maxim

Alıntı yapılan: z - 24 Mart 2012, 14:19:54

var hocam da sizin dediğiniz gibi çoğu masa üstü scoplarında izolesiz doğrudur
fakat bu usb skop notebooksuz zaten kullanılmaz, usb her daim takılı
ama masa üstü skop usb kablosunu gerektiği zaman takarsınız, o yüzden bozma ihtimaliniz çok daha düşüktür

bulut_01

simdi sorum şu olacak bu usb scop kulanırken laptop şarjı takılı olmadıgı sürece sorun olmaz heralde ? benim merak ettiğm konu şarja takılı ıken laptop scopla şebekeden yani 220 ac ölcüm yapdıgımda sarj makınesın out gnd si nötr le baglı deıl sonucda smps var sarj makınasında nasıl etkılenır anlamadım bide probları 1x dan 10x kadar yanılmıyosam 1000 volt kadar ölcum yapabılır yada sebekeden yada yüksek gerilim ölcerken laptopun şarjı takılı olmayacak sızın dedıgınız gıbı ise ? yoksa yanılıyomuyum ?
bide bu scop band genisliği 200 mhz oldukca ıyı fiyatına göre bu parada bu frekansda scop bulmak cok zor
50 GS/s equiv sampling olması iyi sanırım.
YENİLMEZ..

mustafa_cmbz

bu izole durumundan kaynaklanan laptop arızasının adaptörü ile alakası yok...sen o cihazla yanlış ölçüm yaptığında cihazı yaktın diyelim..(verilen volt ve akım değerlerinin üstünde) ne olacak otomatikman hooop ölçtüğün yerdeki voltaj cihazın usb çıkışından senin pcnin usblerine :P sonrası allah kerim :P

bulut_01

ben şunu eklemek istiyorum simdi scopun probunda 1x dan 10x kadar kademe var 0.2v 2v 20v 200v 1000v kademe var ben sımdı sebekeden ölcum yapacam diyelim 220 ac ben son kademeye alırsam yanı 1000v kademesıne alırsam ölcum yaparken scopun yada laptopun hasar görme ihitimalı nasıl olacak onu merak ettım benım sorum şarja takılı ıken laptop notr ile gnd arası baglantı olacagından ve scopda ve laptopda nasıl etkılenır sızce ?
probun uzerındekı kademe ayarı voltaj ayarı degıl mı ?
YENİLMEZ..

bulut_01

son soruma cvp verecek kimseler yok mu ? :(
YENİLMEZ..

Maxim

bir kere yanlışlıkla x1 de 220 volta takarsan 35volt maximum girişi olan bir cihaz zarar görebilir.

diğer mevzuda şöyle
probu 220volta taktınız ama yanlışlıkla probun canlı ucu nötre şase kısmıda faz`a denk geldi, olamazmı ?
skobun prob şasesi, skobun usb şasesi ile notebook şasesi kısa devre dedik
ayrıca notebook şarja takılı

şimdi kendi notebook adaptörünüzün cereyan kablosu çıkarın ve toprak ucu ile usb şasesini ohm metre ile ölçün kısa devre gösterecekmi bakalım? ondan sonra yukarıdaki senaryoyu tekrar kurgulayın.

bulut_01

o zaman söyle bir şonuç orataya çıkıyor eğer sebekeden yada yüksek gerilim ölçüm yapdığımız yerde
1cisi: scop canlı prob ucu kesinlikle faza gelecek prob gndsi ise nötr gelecek burda anlaşdık.
2cisi: ölçüm yapacagımız yerdeki voltajı bilmiyorsak eger yanımızda avometre yoksa scopla ölcüm yapagımz esnada probu kademesını x10 dan baslayıp gerilimi ne kadar oldugunu anladıkca kademesı x10 dan asagı dogru indirilmesi.
3cüsü: sebekeden yüksek gerilim 220v ve üzeri ac ölçümler yapacaksak eger laptopun şarjı takılı olmayacak.
bu 3 kuralı uygulanarak istediğimiz ölcumlerı yaparız sorun olmaz bu kadarını dogru anlamısım.
şimdi sorum şu bu scopda şasesi optik ile ayrılmamıs bunuda biliyoruz simdi 220 ac  sebekeden ölcüm yaparken probun canlı ucunu faza probun gnd nötr baglı ıse yanı dogru baglantıda ise laptopun şarjda olması tehlike yaratırmı ? can alıcı noktası burası bence ?. 
YENİLMEZ..

ipek

220v den 220v ye izalasyon trafoları satılıyor ihtiyaç vatına göre bir tane alır kurtulursun probun sadece canlı ucunun u kullanmıyorsunki şase ucunu da tuuturman gerekicek
son pişmanlık fayda vermez...

bulut_01

probun canlı ucunu faza probun gnd nötr baglı ıse yanı dogru baglantıda ise laptopun şarja takılı olması tehlike yaratırmı ? bu sorun kesin cvp merak ediyorum ?
YENİLMEZ..