dijital scop yardım

Başlatan bulut_01, 24 Mart 2012, 02:07:41

Maxim

Alıntı yapılan: bulut_01 - 25 Mart 2012, 18:52:08
probun canlı ucunu faza probun gnd nötr baglı ıse yanı dogru baglantıda ise laptopun şarja takılı olması tehlike yaratırmı ? bu sorun kesin cvp merak ediyorum ?

yukarıdaki son mesajınızdakiler doğru
şimdiki sorunun cevabı ise bence sorun yaratmayacaktır
nötr ile toprağı birleştirmiş oluyoruz o sayede, bence bir sıkıntı olmaz

ama benim anlatmak istediğim bunlar değil aslında
eğer her bağlantıyı düzgün yaparsanız bir sorun olmaz ve ne skop ne de notebook bozulmaz

ama pratikte böyle olmuyor ve asla olmaz
mutlaka dikkatsiz davranıp hatalı bağlantı yapıyor veya dalgınlığa geliyor hatalı bir iş yapabiliyoruz kaçarı yok bunun
olay o

bulut_01

pekı bu hatalardan zarar almamak ıcın baglantı hataları ıcın dıyorum nasıl kesın önlem alırız ?
YENİLMEZ..

Maxim

Alıntı yapılan: bulut_01 - 25 Mart 2012, 19:31:48
pekı bu hatalardan zarar almamak ıcın baglantı hataları ıcın dıyorum nasıl kesın önlem alırız ?

ne yapıcan dikkat edeceksin, bu usb skop için yapacak başka hiç bir şeyin yok

örnek:
normal skopların girişleri CATIII 600v korumalıdır
yani sen x1 de 500 volt ver birşey olmaz.... gibi

bulut_01

Moderatorum bu scop band genıslık ve equiv sampling 50gs/s 200 mhz band genıslıgı fft ölcümlerde ve yüksek frekanslarda ölcum bakımında sınyal kalıtesı sızce memnun edıcımıdır ?
YENİLMEZ..

Maxim

biraz geç olacak ama

oscilloscope üzerinde yazan bandwitdh ile gerçek zamanda işimize yarayacak bandwitdh aynı değil
sizin ekranda işe yarar bir sinüs sinyalini görebilmeniz için prob girişindeki gerçek sinyalden en az 10 tane örnek alabilmeniz lazım

mesela 1 period ta 3 tane örnek alırsan ekranda üçgen dalga görürsün
başlandıç, orta değer ve bitiş = üçgen dalga (halbuki giriş sinyalin sinüs)

bu noktada en güzeli, ne kadar çok örnek (sampling) alabiliyorsan o kadar iyi.

**çok emin değilim ve yanlış bilgide veriyor olabilirim**
bu konuda net bilgisi olan yazsın lütfen

o usb skobun real time sampling rate değeri 250MS/s olduğuna göre
her period ta en az 10 tane örnek alıyorkenki max giriş sinyalimiz 25mhz

demekki en yüksek 25mhz sinyali eh işte işe yarar bir şekilde görebiliriz
bunun üzerinde ekrandaki sinyal kalitesi basitleşmeye başlayacak çünkü sampling rate düşecek

cihazın üzerinde yazan bandwitdh 200mhz ama girişe 200mhz verip ekranda gördüğün görüntü hiç bir işine yaramaz

birde bu hesap çok kaba oluyor, aslında işin içine birçok parametre giriyor
probunda bandwitdh i var iş oradan başlıyor
adc çevirim yapan entegrelerin hızı ve kalitesi
vs vs diye gidiyor

başka bir yerde gördüğüm örnek bir yazıdan alıntı:

skop1:
60mhz analog bandwitdh
500MS/s
gerçek işe yarar max ölçüm frekansı= ~12mhz

skop2:
25mhz analog bandwitdh
100MS/s
gerçek işe yarar max ölçüm frekansı= ~5mhz

erkan614

3 sorum var

-girişleri izoleli olan skopların her bir kanalı da gnd si birbirinden izoleli mi?

-benim girişi izolesiz bir skobum var bununla half bridge köprüdeki iki transistorun Vds gerilimlerini ayni anda nasıl ölçerim?

-difransiyel prob ne işe yarar?

bulut_01

Alıntı yapılan: Maxim - 31 Mart 2012, 09:19:41
biraz geç olacak ama

oscilloscope üzerinde yazan bandwitdh ile gerçek zamanda işimize yarayacak bandwitdh aynı değil
sizin ekranda işe yarar bir sinüs sinyalini görebilmeniz için prob girişindeki gerçek sinyalden en az 10 tane örnek alabilmeniz lazım

mesela 1 period ta 3 tane örnek alırsan ekranda üçgen dalga görürsün
başlandıç, orta değer ve bitiş = üçgen dalga (halbuki giriş sinyalin sinüs)

bu noktada en güzeli, ne kadar çok örnek (sampling) alabiliyorsan o kadar iyi.

**çok emin değilim ve yanlış bilgide veriyor olabilirim**
bu konuda net bilgisi olan yazsın lütfen

o usb skobun real time sampling rate değeri 250MS/s olduğuna göre
her period ta en az 10 tane örnek alıyorkenki max giriş sinyalimiz 25mhz

demekki en yüksek 25mhz sinyali eh işte işe yarar bir şekilde görebiliriz
bunun üzerinde ekrandaki sinyal kalitesi basitleşmeye başlayacak çünkü sampling rate düşecek

cihazın üzerinde yazan bandwitdh 200mhz ama girişe 200mhz verip ekranda gördüğün görüntü hiç bir işine yaramaz

birde bu hesap çok kaba oluyor, aslında işin içine birçok parametre giriyor
probunda bandwitdh i var iş oradan başlıyor
adc çevirim yapan entegrelerin hızı ve kalitesi
vs vs diye gidiyor

başka bir yerde gördüğüm örnek bir yazıdan alıntı:

skop1:
60mhz analog bandwitdh
500MS/s
gerçek işe yarar max ölçüm frekansı= ~12mhz

skop2:
25mhz analog bandwitdh
100MS/s
gerçek işe yarar max ölçüm frekansı= ~5mhz

bende şunları eklemek istiyorum sample rate  250 ms/s rigol bakdım en yüksek sample ratesi 400 ms/s oda 200 mhz band genşliğine sahib o zaman bu scoplarda 100 mhz bir sinyalımız olsa sinyal sekıllerını düzgün göremeyiz pekı o zaman öyleyse neden 200 mhz gibi band genişliği koymuslar ben 200 mhz sinyalın seklını anlayamıyacaksam ornek verıyorum 200 mhz elımızde sinüs olsun ben 200 mhz sinüs kare seklınde göreceksem bana band genisliğinin 200 mhz olmasının bir mantıgı var mı ? bu kim açıklayabilir.
YENİLMEZ..

AsHeS

Alıntı yapılan: bulut_01 - 31 Mart 2012, 18:42:13

bende şunları eklemek istiyorum sample rate  250 ms/s rigol bakdım en yüksek sample ratesi 400 ms/s oda 200 mhz band genşliğine sahib o zaman bu scoplarda 100 mhz bir sinyalımız olsa sinyal sekıllerını düzgün göremeyiz pekı o zaman öyleyse neden 200 mhz gibi band genişliği koymuslar ben 200 mhz sinyalın seklını anlayamıyacaksam ornek verıyorum 200 mhz elımızde sinüs olsun ben 200 mhz sinüs kare seklınde göreceksem bana band genisliğinin 200 mhz olmasının bir mantıgı var mı ? bu kim açıklayabilir.
200 Mhz lik bir saf sinüs dalgasını görürsünüz ancak 200 Mhz lik bir kare dalgayı göremezsiniz.Bandın son noktası 200 Mhz olduğunu temsil ediyor yani 200 Mhz üzeri frekansları doğruluk oranı düşecek şekilde göstereceğini söylüyor ayrıca son frekans noktalarında hepsinde bu var mı bilmiyorum ama en fazla 5-20 mV aralığında ölçüm yapabiliyor duymuştum(analog osiloskoplar için).

bulut_01

benim kafam real time sample rate takıldı 250 ms/s bu değer 200 mhz band genişliği için nasıldır ? 1 gs/s sample ratelı scoplar var ama onlar cok pahalı hepsı 1000 $ üzerinde.
YENİLMEZ..

Tagli

Denilir ki bir sinyali adam gibi görebilmek için, sinyal frekansının 10 katı frekansta örnek alabilmek gerekir. Teorik minimum değer 2'dir (Yanılmıyorsam Nyquist Rate olarak bilinir), bu değerin altında örnekleme yapılırsa sinyal frekansı olduğundan farklı (düşük) gözükür ve buna yanılsama denir. Öte yandan yukarıda da bahsettiğim gibi, 2 yeterli bir oran değil. Mesela bir sinüs sinyalini üçgen olarak görmene sebep olabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

bulut_01

Alıntı yapılan: Tagli - 01 Nisan 2012, 20:47:13
Denilir ki bir sinyali adam gibi görebilmek için, sinyal frekansının 10 katı frekansta örnek alabilmek gerekir. Teorik minimum değer 2'dir (Yanılmıyorsam Nyquist Rate olarak bilinir), bu değerin altında örnekleme yapılırsa sinyal frekansı olduğundan farklı (düşük) gözükür ve buna yanılsama denir. Öte yandan yukarıda da bahsettiğim gibi, 2 yeterli bir oran değil. Mesela bir sinüs sinyalini üçgen olarak görmene sebep olabilir.

eğer 10 kat daha fazlası demek 200 mhz in 2 gs/s sample rate demek oluyor sanırım ? bu değerdekı scoplarda baya pahalı. 25 mhz sinyalın sample ratesı (10 katı) 250 ms/s mi demek ? umarım yanlıs anlamamısımdır.
YENİLMEZ..

Tagli

Evet, doğru. 10 olması şart değil ama sanırım genelde öyle oluyor.

Bir örnek: http://www.indiaprwire.com/downloads/photo/201104/20939.jpg
Fotoğrafta ekranın sağ üstünde 100 MHz ve 1 GS/s ifadeleri görülebiliyor.
Gökçe Tağlıoğlu

bulut_01

evet anladım benım dedıgım lınkdekı scopla 30 mhz kadar güzel ölçüm yapılabilir ondan sonra bozmaya başlar sample rate işini böylece anlamış oldum...  :)
YENİLMEZ..