ölçü aleti accuracy oranı

Başlatan cemilkendir, 02 Nisan 2012, 13:12:22

cemilkendir

selam arkadaşlar
yeni bir ölçü aleti alıcam modellerin datasheetlerini incelediğim zaman doğrulukları hakkında şöyle bir ifade var

Range          Resolution             Accuracy
400μA          0.01uA                  +-(0,1%+15)

kırmızı ile belirttiğim ifade ne anlama geliyor bunu bir türlü anlamadım

z

Tam skala değerinde %0.1 hata yapıyor demek.

Örneğin %0.1 sınıfından tam skalası 1A olan ölçü aletinden akım akıtılıp ekranında 1A görülüyorsa akan akım, 1001 mA ile 999mA arasında bir değerdedir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

sonundaki +-  15 te sanırım %0.1 hatanın yanı sıra   gördüğün rakamın son hanesi doğru değerden +-15 birim kayık olabilir demek.

şaşkın

hocam açıklamaların tamamını yazarsanız daha net anlaşılabilir.

Genelde doğruluk ya da hassasiyet diye kullanılır accuracy. Bu parametre çeşitli biçimlerde ifade edilebilir. Full scale üzerinden de olabilir ama yeni tip gelişmiş cihazlar "(range + reading)% + count" biçiminde olur. tabi bu da hassasiyetinizin relative mi absolute mi olduğuna göre falan da değişiyor diye biliyorum.

tahminim; (okuduğunun binde biri + göstergede görünen son iki basamağa 15 ekle) gibi.

200μA uyguladığınızda : 200.35 ile 199.65 arasında birşeyler göstereceğini taahhüt ediyor üretici.

cemilkendir

tamamı derken neyi kasteddiğini anlamadım bütün parametrelerde bu şekilde göstermiş doğruluğunu
ut71d ölçü aletine bakıyorum bu arada

şaşkın

internetten baktığım kadarıyla haklısınız daha net bir açıklama yok ama dediğim gibi bu yüzde oranının reading mi range mi olduğu en azından belirtilmeli aslında. belki cihazı aldığınızda gelen dokümanlarda yazıyor olabilir.

mesela http://www.fluke.com/fluke/trtr/Digital-Multimeters/Fluke-117.htm?PID=55996 adresinde fluke 117 için;

Kademe:    600.0 mV
Çözünürlük:    0.1 mV
Doğruluk:    ± ([okuma %'si] + [sayım]): 0.5% + 2

şeklinde ilk parametrede değerlerin ne ifade ettiğini yazmışlar. bunun gibi bişey kastetmiştim ama ben de göremedim muhtemelen buna benzer durumdur.
Gerçi bu çok büyük bi değişiklik değil el tipi multimetrelerde falan fazla fark etmez. Daha çok lab. için 8508A-01 reference multimetre gibi 3458A DMM gibi cihazlarda önemlidir.

berke_42

''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

cemilkendir

teşekkürler arkadaşlar olay anlaşılmıştır