Acer Aspire 5100 Resource Conflict Sorunu

Başlatan Tagli, 18 Nisan 2012, 16:24:48

Tagli

Elimde bir Acer Aspire 5100 var, 2007'de almıştım. İçinde Windows XP ve Xubuntu yüklü. Açılış sırasında "Resource Conflict" diye bir hata veriyor. F1'e basarak devam etmek mümkün, ancak bu durumda Windows hiç açılmazken, Xubuntu'da ise internet çalışmıyor, galiba kablolu ve kablosuz ethernet cihazlarını görmüyor.

Daha önceleri de bu hatayı alırdım, ama bilgisayarı kapatıp açınca düzelirdi. Zaman zaman da bilgisayar DVD yazıcıyı görmez oluyordu. Hatta bazen de DVD sürücünün yazma özelliğini görmüyor, sadece okuyucu olarak çalıştırıyordu. Bu sorunlar esrarengiz bir şekilde ortaya çıkıyor ve sonra bir süre sonra (mesela birkaç gün) aynı şekilde ortadan kayboluyordu.

Şimdi bu hatayı sürekli alır oldum. Dediğim gibi, Windows tarafına hiç giremiyorum, Xubuntu'da ise internet yok.

İnternette araştırdım, bu sorunla karşılaşan çok var ama işe yarar bir çözüm öneren olmamış. Fikri olan var mı diye bir sorayım dedim.

Hatanın ekran görüntüsü şöyle:
Gökçe Tağlıoğlu

silentslayer

anakartında sorun var ondan yapıyor.. malesef.. :(

matraks81

mrb arkadaşım silentslayer arkadaşın dediği gibi %99 anakartın arızalı ben bilgisayarcıyım aynı zamanda int.cafe çalıştırıyorum 2-3 sefer bu gibi problemli bilgisayarlar geldi hiç birini anakart değiştirmeden halledemedim yalnız onlar masa üstü pclerdi ama problem aynı...

Tagli

Anakart değişimi tahminen kaça patlar? Şimdi ebay'e baktım, kartlar 45 $ civarında ama bir o kadar da kargosu tutuyor. Kendim takabilir miyim ondan da pek emin değilim ama riske girmektense yeni bilgisayar almak daha mantıklı olabilir. Zaten bataryası da ölmüştü.
Gökçe Tağlıoğlu

matraks81

notebooklarda anakart arızalarına müdahele etmiyorum izmirde bir firma var oraya gönderiyorum şimdiye kadar bir problem yaşamadım eğer anakartının yapılabilme ihtimali varsa 1 hafta uğraşırlar genede yaparlar işçilikleri iyidir.yurt dışından veya 2.el satış yapan sitelerden araştırmaya bakın çünkü yenileri tr de çok pahalı 200 $ civarı tabii bulunabilirse oda...mesela şuan onlara gönderdiğim bir müşteri notebook u var anakart problemi var onunda değişmesi gerek ama anakart bulamıyorlar 1 aydır ellerinde bekliyor...yanlış anlamayın ama nacizane fikrim artık onu emekliye ayırmanız

Elektroemre

Bendede aynı modelden vardı. Geçen 2 yıl önce anakart değişimine 300 TL aldılar. sadece 3 ay 3 gün dayandı.

Maalesef bu serinin anakrtlerı ile ilgili bir çok kronik sorun var. Benimki klavye usb sorunundan gitti. Aynı arızayı yaşayan 100 lerce kişi var.

Tavsiyem imkanın varsa yeni bir laptop alman. Bu makine yarı yolda bırakır.

Tagli

Evet, yeni bilgisayar almak daha mantıklı gibi gözüküyor. Aslında 5 sene iyi dayanmış bana :)
Gökçe Tağlıoğlu

Tagli

Aradan uzunca bir süre geçti, bilgisayar tamire gitti geldi (ben götürrmedim, dayım halletti). Adam sorunu ısınmaya bağlamış, bilgisayarı açıp içini iyice temizlemiş. Şimdi sorun ortadan kalkmış gibi gözüküyor. Kullanım sırasında işlemci sıcaklığı normaldi. Belki de fazla ısınan chipset olabilir. Ama bilgisayar açılır açılmaz bu hatayı vermesi ısınma sorunu mantığına uymuyor bence.

Biraz kullanayım bakalım sorun tekrarlanacak mı...

Yeni bilgisayarı da boşa almış gibi oldum sanki.
Gökçe Tağlıoğlu

Elektroemre

Boşa olur mu, her compile işleminde 2 saniye farketse dünyanın zamanı eder birde bu yönden bakmak lazım  ;D

ArGeMaNiA

Bilgisayardaki toz bu tarz probleme yol açar mı?Isınma haricinde kısa devreye sebep olur mu?
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

striger

anakart gibi gorunuyor sorun arkadasların dedigi gibi bir de bios update i deneyebilirsin cozum olabilir biraz riskli zaten sorun lu makina yarıda kalırsa bidaha hic acılmayabilir

2009 da guncellemis acer en son dos tan yada windows tan guncellenebilir
http://support.acer.com/product/default.aspx?modelId=44

Tagli

Sanmıyorum. Böyle olsaydı masaüstü bilgisayarım çoktan bozulurdu. Kartlarının üstü toz tabakasıyla kaplı.
Gökçe Tağlıoğlu

ArGeMaNiA

Benimki bazen sapıtıyor.Dediğiniz gibi üstü tozdan geçilmiyor.
Biraz kabloları kurcalayınca normale dönüyor.Acaba
diyorum kurcalayınca tozlar dökülüyor normale mi dönüyor?
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.