Uni-Trend UT61E multimetre almayı düşünüyorum. tavsiye edermisiniz...

Başlatan remzi, 19 Nisan 2012, 12:51:41

remzi

UT61E 22000 count. baya hassas bir ölçü aleti. true rms özelliği var. Türkiye içinde 80 usd'ye bulabildim. Yurtdışında 62 usd civarında. neyse daha önce bu ölçü aletini kullanan oldumu? ölçme süresi nasıl hızlı bir cihazmı?
dez avantajı varmı?
İyi çalışmalar...

serhat1990

Hocam dediğin ürünü bilmiyorum ama bende 70A serisi var gayet memnunum ölçümleri güvenilir arada pek fazla fark yok heralde onu önerebilirim sana. İyi çalışmalar.

remzi

Alıntı yapılan: serhat1990 - 19 Nisan 2012, 13:01:14
Hocam dediğin ürünü bilmiyorum ama bende 70A serisi var gayet memnunum ölçümleri güvenilir arada pek fazla fark yok heralde onu önerebilirim sana. İyi çalışmalar.

bu tip bir ölçü aletim var zaten...
onun yerine bunu almayı düşünüyorum...

t2

Alıntı Yapneyse daha önce bu ölçü aletini kullanan oldumu? ölçme süresi nasıl hızlı bir cihazmı?
dez avantajı varmı?
Alet yanımda, sormak istediğiniz şey olursa belki cevaplayabilirim.
bu aletin fonksiyonlarını ve doğru ölçüm  yapıp yapmadığını test edebileceğim başka bir alet mevcut değil. Sanki elimdeki diğer ölçü aletleri bundan daha iyi ölçmez diye düşünüyorum.

1kohm direnci ölçersem gerçekten 1kohm diye gösterir.
frekans vs de aynen belirtildiği şekilde ölçülür. yani kılavuzunda tolerans ne dediyse odur. bazı kafa karıştıran yerler  var onu anlamadım.
DC volt dc milivolt  gibi çeşitli kademelerin hepsinde ufak olarak Hz yazmış. yani bu kademedeyken sarı düğmeye basarsak ayrıca frekansı göreceğiz galiba. peki ozaman Hz kademesini niye yapmış? Hz kademesinde ayrıca sarı olarak % yazmış bu ne olaki? % ne?  belki de bunu kullanmak için benim zekam yetersiz kalmış olabilir. kendimi akıllı zannediyordum. şimdi gidip kılavuz mu okuyayım.? gerekirse bakarım

https://320volt.com/multimetre-olcu-aleti-semalari/

remzi

Siz kaça almıştınız cihazı?
Ölçme süresi nasıl. Hadi ölçde okuyalım gibi bir sorun olmuyor herhalde...

t2

saniyenin 4te biri gibi sürede direnci ölçtü. bence yeterli. galiba daha önceki aletler 3 te biri sürede ölçüyordu. ölçme hızıyla ilgili sıkıntı duymadım. ben 2. el olarak aldım. ama sıfır gibikutulu idi. bu forumdan bir arkadaştan aldım.  fiyat aklımda değil makul fiyat idi. % kısmını şemaya bakınca anladım.
Hz/duty demiş. yani sabit bir pwm varsa onu ölçebileceğiz. şimdiye kadar lazım olmasa da , yararlı bir şeye benziyor.

remzi

Fiyat/performansı iyi bir cihaz. fluke alcaktım ama biraz tuzlu. üstelik 6000 count fluke 175.
Alıcam galiba bu cihazı...

remzi

t2

bilgisayara bağlanıyor optik izolasyon filan var. usb kablo vasıtasıyla sanal port açıp verileri aktarıyor galiba. cdsi var. hiç lazım olmadı

şimdi baktım kablosu usb değilmiş. sadece seriportmuş. bu şekilde bağlanıcakmış

Tagli

Bende de aynı multimetreden var. Eskiden elimde MY-62 midir nedir ondan vardı. En sonunda pes edip bunu aldım. Aldıktan sonra pek kullanmadım gerçi, ama güzel bir alete benziyor. Seri port olayı bence biraz gereksiz gibi ama yine de belki işe yarayabilir. Bana göre tek eksisi, ayrı bir açma kapama düğmesi bulunmaması. Açıp kapama işi kadran ile yapılıyor. Örneğin sürekli direnç ölçecekseniz, aç-kapa için sürekli kadranı çevimek gerekecek. Bu belki ömrü azaltabilir.

Ben cihazı ebay'den aldım. 3 haftada geldi. Gümrükten geçsin diye paket üzerine "connector" yazmışlar ve değerini 10 dolar göstermişlerdi.
Gökçe Tağlıoğlu

Sdttn

UNI-T UT61E auto ranging

OEM 2*18650 Lithium Battery Charger (SKU 13820) does not terminate charge!!

şu videolar fikir verebilir ölçme hızı hakkında.

Seri porta sadece ekrandaki bilgiyi gönderiyor grafik felan çizmek için.
Mesela pil den çekilen akımın grafiğini çizmek için.
Yada gelen bilgiyi programı yardımıyla exel dosyasına aktarım oradan daha şık grafikler çizebilirsiniz.

aslan_korhan

Ben kullanıyorum, gayet güzel ve hassas. Küçük bir işlem ile ekran aydınlatması ilave edilebiliniyordu buna. Pek kullanılmayan "HOLD" tuşuna modifiye yapılıyordu.
Tek saçma olan şey ise RS232'den devamlı bilgi göndermesi. Yani açıp-kapama özelliği yok. Bu durumda Pil çabuk biter diye tahmin etmiştim fakat birkaç aydır kullanıyorum ve sorun yok...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

remzi

Alıntı yapılan: aslan_korhan - 19 Nisan 2012, 17:09:42
Ben kullanıyorum, gayet güzel ve hassas. Küçük bir işlem ile ekran aydınlatması ilave edilebiliniyordu buna. Pek kullanılmayan "HOLD" tuşuna modifiye yapılıyordu.
Tek saçma olan şey ise RS232'den devamlı bilgi göndermesi. Yani açıp-kapama özelliği yok. Bu durumda Pil çabuk biter diye tahmin etmiştim fakat birkaç aydır kullanıyorum ve sorun yok...

sizde yurtdışındanmı aldınız?

aslan_korhan

Yok ben piyasadan aldım. Aslında bir tane öylesine 20-30TL'lik alacaktım fakat dayanamayıp bunu aldım...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

t2

Bu makine iyi bişey demekki, gereksiz yere kızmayayım. neden kızdığımı da bilmiyorum ama  belkide çok düğmesi var diye.