Osiloskop bantgenişliği ve örnekleme hızı gerçekte ne anlam ifade ediyor?

Başlatan lordsandman, 22 Nisan 2012, 17:18:06

lordsandman

Örneğin 100MHz, 3GS/s örneklemeli bir osiloskop var. Bununla pikosaniye mertebesindeki periyodları rahatlıkla ölçebiliyorum, mesela 20ps. Bu nasıl oluyor, yazılımsal olarak falan mı? Fosfor ekranın hızı için yatay kazançları falan var tamam ama, tam olarak bantgenişliği ve örnekleme hızının benim ölçebileceğim limiti nedir?

ferdem

20ps da bir hata olmasın? 20ps demek 50 GHz demek. Bant genişliği osiloskopun gösterebildiği en yüksek frekansı söylüyor, örnekleme sayısı da bu bant genişliğini sağlamak için kullandığı örnek sayısı. 100MHz, 500MSps bir osiloskop ile 100MHz 1GSps osiloskop en fazla 100MHz lik işaret gösterebilir ama birisi bunu 500 MSps ile diğeri 1 GSps ile yaptığını söylüyor. 1GSps bir cihaz 500MSps cihazdan herzaman daha iyidir diye ben genelliyemiyorum.

lordsandman

20ps derken, her kare 0.1ns'ye kadar düşebiliyor diye hatırlıyorum. örnek sinyal görüntülerime baktım fakat bu koşullarda bulamadım şöyle bir sinyalim var ama:

Scope Tektronix, modeli tam hatırlamıyorum ama 100MHz 3GS/s olduğundan eminim. hatta 1ns/div skalası olduğunu da iyi hatırlıyorum. zaten bunu soruyorum nasıl oluyor bu iş diye