Elektronikçi için hangi Linux...?

Başlatan Veli B., 22 Nisan 2012, 23:24:55

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: diot - 23 Ekim 2012, 09:48:05
Bende bir ara windows tan linux a geçmek istedim. Tabiki bu windows un kötülüğünden değil. Kul hakkı konusundan dolayı. Ubuntuyu kurdum. Bana linux çok şaçma ve ters geldi. Kullandığım lisanslı programları linux sürümü olamayınca birde linux a yabancılık var, sildim attım.
Bilgisayar teknik servis olarak çalıştığımdan dolayı windows üzerindeki hakimiyetim ve alışkanlıklarım linux a geçmemi zorlaştırıyor açıkçası. Bir çok işletim sistemi kullandım şu ana kadar ama bana en kolayı windows geldi şu ana kadar.
kullandığım XENIX, CPM,DOS,NOVEL, CTOS WINDOWS, MACOS gbi işletim sistemlerinin içinde karar kıldığım windows. Neden derseniz en yaygın donanım ve yazılım uyumluluğu windows da.Neden dir bilmem ama linux hep midemi bulandırdı şu ana kadar ve hiç ısınamadım doğrusu.

tercih meselesi bende ubuntuyu (linux) en az 4-5 kez kurup hosuam gitmeyip sildim sonrasinda okulda mecbur olunca kullanmaya bir alisdim su an windowsu is yeri haricinde hic kullanmiyorum sirf macbookum ve üzerinde vmware olan linuxum :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mehmet

Bir arkadaş Slackware'i sormuştu. Stabil ve sağlam. Ancak çok fazla hazır paketi yok. Kaynak kodları var tabi. Kaynak kodlarından kurmak biraz uyuz. İlişkili paketleri ikaz etmez. Sizin bilmenizi bekler. Ama kurulumu yaptığınızda kolay kolay başınız ağrımaz. Uzun zaman kullandım.
Şimdi Fedora ve Pardus kullanıyorum. Kurulum ve update kolay. Pic ve Avr için neredeyse geliştirme ortamları hazır. Ufak tefek paket kurulumlarıya geliştirme ortamları emrinizde.
Ayrıca pcb, 3d çizim programları, basit simulatorler de var.
Saygılar...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

MC_Skywalker

Ben 1 ay süresince şirkette ki PC'ime deneme amaçlı ubuntu kurdum.  bir ya boyunca gayet güzel kullandım. HP printer ler ile yaşadığım sorun yüzünden win7 ye geri döndüm.

Gülümsetmek için aşağıdaki satırlarıda ekleyeyim
Alıntı Yap

"I sense much NT in you, NT leads to Blue Screen. Blue Screen leads to downtime, downtime leads to suffering. NT is the path to the darkside."

- Unknown Unix Jedi

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 23 Ekim 2012, 16:24:14
Ben 1 ay süresince şirkette ki PC'ime deneme amaçlı ubuntu kurdum.  bir ya boyunca gayet güzel kullandım. HP printer ler ile yaşadığım sorun yüzünden win7 ye geri döndüm.

Gülümsetmek için aşağıdaki satırlarıda ekleyeyim

ubuntuda yazici kurmak windowsdan daha kolay :D tecrübe ile sabitdir ip yazici kac kez kurduk hic sorun yasamadik bu kadar basit hata yüzünden windowsa dönmeniz yazik olmus
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Erdem

Aynen ben de yüzde 99,5 oranla Richard Stallman'ın bu konudaki görüşlerine katılıyorum.

Bazı işletim sistemleri kullanıcının bilgisi olmadan casusluk için bir arka kapı bırakıyor. Siz istemeseniz bile yazılım sürekli istediği gibi kendini güncellebiliyor. Bu yazılımları kullanan arkadaşların bu hususları da göz önünde bulundurmalarında fayda var.

Richard Stallman'ın bu konuda copyleft felsefesini anlattığı bir konuşması var.  İlk insanlar mağara duvarlarına yazarak, kitapların elle çoğaltılarak bilgi insanlar arasında paylaşıldı. O zaman hiç kimsenin de benim bir kitabı paylaşmama sınır koymasına izin vermemeliyim diyor. Hatta konuyu sadece özgür yazılımla sınırlandırmıyor, kullandığımız donanımların da özgür olması gerektiğini savunuyor.

ei

PARDUS'u neden düşünmüyorsunuz? Türkçe teknik desteği var, arkasında TÜBİTAK var..

Tagli

Alıntı yapılan: ei - 23 Ekim 2012, 23:06:36
...arkasında TÜBİTAK var..
O eskidendi, artık yok. Şu anda arkasında sadece topluluk var diye biliyorum.

Zamanında biraz KDE'ye alışamamadan (gerçi galiba başka masaüstü ortamları yüklemek de mümkünmüş), ama asıl sebep paket çeşitliliğinin rakiplerine göre az olması nedeniyle bırakmıştım. Pardus'u son kullanışım 2009'un ilk yarısında oldu.
Gökçe Tağlıoğlu

kralsam

@Tagli arkadaşında dediği gibi arkasında malesef tübitak yok. Geliştiren bir topluluk. Orada da sağolsunlar ellerinden geleni yaptılar,yapıyorlar ama yeterli olamıyor. Bir kaç denememde sistem durduk yere göçtü gitti hiç bişey anlamadım. Belki şimdi iyidir ama bilmiyorum.

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 23 Ekim 2012, 22:08:06
ubuntuda yazici kurmak windowsdan daha kolay :D tecrübe ile sabitdir ip yazici kac kez kurduk hic sorun yasamadik bu kadar basit hata yüzünden windowsa dönmeniz yazik olmus

kurmak sorun olmuyor ki. sorun kurulan sürücülerde. Yazdırmak için saç baş yoldum. yinede yazdıramadım. tüm ayar seçeneklerini denediğim halde. sorunu çözemedim. 3 değişik HP printer ile denedim 3 printerde aynı sorunlar oldu.

Alıntı yapılan: ei - 23 Ekim 2012, 23:06:36
PARDUS'u neden düşünmüyorsunuz? Türkçe teknik desteği var, arkasında TÜBİTAK var..

pardus projesi dağıtıldı. şuan enson sürümü geliştiren ekip kendi çabası ile bir sürüm çıkartıyor.  işin içinde develet yanibürokrasi olunca işler kolay yürümüyor. şuanki TÜBİTAK Debian tabanlı ve Fatih borjesi ile entegre bir sürüm üzerinde çalışıyor.  şuanki Pardusu bu adresten takip edebilirsiniz. ----> http://www.pardus-linux.org/

Ubuntu üzerine code sourchery  kurma için yaptığım çalışmların ekran görüntüsü.