mikroC ve PIC18F4550 kitabımız hakkında

Başlatan kemalserkan, 26 Nisan 2012, 09:10:04

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: hikko - 18 Haziran 2013, 13:38:57
GSM (SIM900), Touch Panel ile Kontrol, XBee, USB RF, Web Tabanlı Kontrol, vb... gibi projeler olacak!
Hocam yeni kitabınız eminim faydalı olacaktır. Eğer gsm konusunda gprs ile ilgili detaylı uygulama olursa tadından yenmez. Bi kaç örnek var Türk sitelerinde ama şeytan ayrıntıda gizli.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

hikko

SIM900 ile SMS alma ve gönderme ile arama ve aranma ok! GPRS'i şu anda düşünmüyoruz, fakat ilerde belki. Zamanımız kalırsa GPS ve GPRS ile ilgili projelerde koymayı düşünüyoruz. Ancak bir projeyi gerçekleştirmek bile uğraşanlar bilir, insanın günlerini alıyor. Çünkü bu projeleri ancak boş zamanlarımızda yapabiliyoruz ve çok fazla boş vaktimiz olmuyor.
Saygılar..               

Mr.Java

Şu kitabı çıkarın alalım hikko hocam.GPRS'te eklerseniz tamamdır.Bu yaz çıkarın biran önce başlayalım.Seneye kadar bende çözerim konuları gerek kalmaz kitaba :)

omereliusuk

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 18 Haziran 2013, 18:03:32
Şu kitabı çıkarın alalım hikko hocam.GPRS'te eklerseniz tamamdır.Bu yaz çıkarın biran önce başlayalım.Seneye kadar bende çözerim konuları gerek kalmaz kitaba :)
aynı fikri paylaşıyoruz. ben kitabı almıştım ama gprs tcp ip  internet vb ile ilgili unsurlar eklenmişse ve denenmişse tekrar kitabı alabilirim. aksi halde birbirinin aynı konuları basıp duruyorlar. ha o ha bu. usb haberleşmeyi ben kitaptan öğrenmedim. kitapta acaba usb haberleşme için neler var diye aldım. zaten böyle giderse pic i Allah bildiği gibi yapsın deyip atmele geçeceğim. en azından örnek kod istemediniz kadar. varsın cavırca olsun. kod koddur...
http://www.aliexpress.com/item/2PCS-LOT-AVR-JTAG-ICE-USB-emulator-metal-shell-over-current-protection-wide-voltage-buffer-chip/851550311.html
debug yapıyor
iki tanesi 30 tl
sadece programcısı ~10tl
pic e bakıyorum. en ucuzu ~45tl
ayrıca atmel studio gibi bir editörü var ki visualstudio gibi çalışıyor.

Mr.Java

Alıntı yapılan: omereliusuk - 18 Haziran 2013, 20:59:36
aynı fikri paylaşıyoruz. ben kitabı almıştım ama gprs tcp ip  internet vb ile ilgili unsurlar eklenmişse ve denenmişse tekrar kitabı alabilirim. aksi halde birbirinin aynı konuları basıp duruyorlar. ha o ha bu. usb haberleşmeyi ben kitaptan öğrenmedim. kitapta acaba usb haberleşme için neler var diye aldım. zaten böyle giderse pic i Allah bildiği gibi yapsın deyip atmele geçeceğim. en azından örnek kod istemediniz kadar. varsın cavırca olsun. kod koddur...
http://www.aliexpress.com/item/2PCS-LOT-AVR-JTAG-ICE-USB-emulator-metal-shell-over-current-protection-wide-voltage-buffer-chip/851550311.html
debug yapıyor
iki tanesi 30 tl
sadece programcısı ~10tl
pic e bakıyorum. en ucuzu ~45tl
ayrıca atmel studio gibi bir editörü var ki visualstudio gibi çalışıyor.

Doğru diyorsun da ne gereği var atmelin.Türkçe destek PIC kadar yok.Komut yapısı farklı.Atmelin Kralı 18F serisine denk geliyor.PIC'te ugraştığın şey neticede ona harcayacağın enerjiyi ARM işlemcilere ayır en azından geleceği parlak bir işlemci.

Kitap için ise hikkonun tam net tarih vermesi gerekiyor.Yok şimdi yaz sonra ramazanlık sonra sonbahar derse işiniz rast gelsin derim.Hazır müşteri kitlesi oluştu bile.Karar sizin !

djmalan

Sayın hocalarım iki kitabınızıda aldım ,okudum internetteki başka kaynaklarıda okudum.Assembly ve proton ile çalışma yapmış biri olarak maalesef C ye adapte olamıyorum.Kitapların ikisindede bulunmayan birkaç şey soracağım,eğer cevaplarsanız emin olun en azından assembly ve proton ile yazmış olduğum daha önceki uygulamaları Mikro C ile yazabileceğime inanıyorum.

1)İç içe fonksiyon kullanımı ile ilgili birbirine değerler aktaran karmaşık program örnekleri rica ediyorum,özellikle void kullanılmayan ve global değişkenliler tercihim(main ve interrupt dahil).En karmaşığı olursa sevinirim.

2)Fonksiyonlar geriye değer döndürürken birtanemi döndürmek zorunda?

3)Geriye dönen değerler aynı türdenmi olmak zorunda?

4)Goto komutu 16f lerde bazen gerçekten hayat kurtarıyor.Lütfen goto komutlarının kullanıldığı bir kaç karmaşık örnek.
Başarılarınızın devamını diler,verdiğiniz hizmet için teşekkür ederim...

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: djmalan - 22 Haziran 2013, 23:31:15
2)Fonksiyonlar geriye değer döndürürken birtanemi döndürmek zorunda?
pointer değişkenler ile gelen değişkenin değerini değil adresini alıyoruz ve aldığımız adrese yeni değer alınca otomatikman yolladığımız değişkenin verisini değiştirmiş oluyoruz.
void fonksiyon(int& a,int& b)
{
    a=2;
    b=3;
}

int main()
{
   int d1=1,d2=2;
   //  d1 in değeri 1, d2 nin değeri 2 dir.
   fonksiyon(d1,d2);
   //  d1 in değeri şimdi 2, d2 nin ise 3 oldu
   return 0;
}

3)Geriye dönen değerler aynı türdenmi olmak zorunda?
void fonksiyon(int& a,int& b)

kısmındaki int değişken türünü değiştirebilirsiniz.

4)Goto komutu 16f lerde bazen gerçekten hayat kurtarıyor.Lütfen goto komutlarının kullanıldığı bir kaç karmaşık örnek.
Başarılarınızın devamını diler,verdiğiniz hizmet için teşekkür ederim...
goto komutu çok basittir.
   i=0;
   buraya_gel_bakalim:
   i++;
   printf("%d",i);
   if(i<10) goto buraya_gel_bakalim;

16f lerde hayat kurtarıyor demişsiniz de goto sadece yukardakinden ibarettir. Ya yukarıdaki örnek gibi, daha önceden geçtiği bir yere yöneltir, ya da daha aşağıdaki kodlara yöneltir hepsi bu.  Lütfen yanlış anlamayın ama hayat kurtaracak kadar bilgiye sahipseniz bu soruyu neden sordunuz :D
https://www.picproje.org/index.php/topic,46931.msg353195/topicseen.html#msg353195

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

djmalan

Geriye değer döndürmekten kastım ,hani şu return ile dönen var ya o işte.İçine değer alırkende sizin verdiğiniz örnekte int olarak vermişşiniz,biri int diğeri char olamazmı ,aynı şekilde return ile dönerken eğer birden fazla dönebiliyorsa birbirinden farlı iki tane olabilirmi onu öğrenmek istemiştim.

Goto komutunun basit kullanımını o şekilde bende biliyorum ama ben aslında alt alta stack yapılarından nasıl çıkarız onu merak ediyorum ve hem benim açımdan nasıl hayat kurtarır onu da açıklamış oluyum;Mesela alt alta 7 tane alt program kullandık ve daha ileri gidemiyoruz veya  dönerken aynı yolu tekrar dönmek zorundayız ama goto ile sadece iki komut çevriminde istediğimiz yere ulaşabiliriz ,zamanın önemli olduğu uygulamalarda bi üst sınıf işlemciye geçmeme gerek kalmıyor (ticari kaygı yüzünden),o yüzden zaten 16 F serisinden bir türlü kurtulamıyorum:)
Çok bilgili biri değilim biraz ASM ve biraz Proton ile işgörüyorum ve C öğrenmeye çalışıyorum ezbere olan yeteneksizliğim yüzündende 3 senedir hala program yazarken kitap ve datasheet  kullanmaktayım  o yüzden sorun değil yanlış anlamam zaten fazladan ne öğrenirsem kardır mantığı ile yaklaşmaktayım.:)

Aslında konuyu bu bölüme yazmamım amacı Kitabı yazan hocalarımdan kitaptaki yüzeysellğin neden olduğu veya benim C yi bilmemem den kaynaklanan yeterince yararlanamama durumuna çare olacak örnek leri bizzat kendilerinden almaktı ama ,siz cevaplamışsınız ,teşekkür ederim ve saygılar sunarım bu arada siteniz de bir harika oradan da yararlanıyoruz.

muhittin_kaplan

Alıntı Yaphala program yazarken kitap ve datasheet..........
Bu Güzel Bu Alışkanlığınızı yada ezbere olan zaafınızı (sizin sözünüzle) bırakmayın.

bymerag

Kemal ve Serkan hocam kitabınızdakileri yapmaya çalıştım yanlız bir sıkıntı var simülasyon çalışmıyor.
Başka kaynaklardan bulduğum kodlar la derleme yapıp çalıştırdığım zaman simülasyon çalışıyor.
Kitabınızdaki anlatımınıza göre yaptıklarım

Hocalarım bu yaptıklarımda herhangi bir terslik varmı
Yardımlarınızı bekliyorum.

temelal

kolay gelsin.
kitaptaki örneği denedim. 14. bölüm usb başlığı altında "led kontrol byte" isimli proje. hex i yükledim ve sorunsuz çalıştı. program tarafından pic algılandı.
yalnız projede iki tane ".c" dosyası var.sorun şu ki; proje dosyası yok. microc de sıfırdan dan proje oluşturdum. kristal değeri 4.000 falan. öteki "USBdsc" isimli dosyayıda dahil ettim. library manager den usb de seçili. zaten derlerken bir sorun yaşamıyorum. hex oluşuyor ama bu sefer bilgisayar tanımıyor. herhangi "cihaz arızalı" gibisinden hata da almıyorum. örnek projelerdeki hex i yükleyince yine tanıyor ama aynı kodlarla oluşturduğum benim hex imi tanımıyor.
nedeni ne olabilir acaba
teşekkürler
(bizzat devrede deniyorum herşeyi, simulasyon falan değil)

temelal

USBdsc ayarlarındaki pid aynı olmasına rağmen tools menusundeki HID terminalle tekrar ayarlayınca düzeldi.

SIRRI

hocam kitap güzel emeğinize sağlık fakat mikroc derleyici olarak zorluyor açıkcası. Ya da bendeki ilaçlı olmadığı için kaydettiğim dosyanın hex. dosyası çıkmıyor.

btltk

sd kart projesinde sizin kodunuzu aynen kopyalıyorum build ettiğimde(Not enought RAM ve CMCON=7)' de hata veriyordu dosyayı kapattım başka açtım yine aynen kopyaladım sizin kodunuzu şimdi çalıştı ama baud rate hatası veriyor yinede sonuç olarak çalıştı kod ama proteus çiziminizi ekleyip bütün ayarları kitabınızda anlattığınız gibi yapıyorum,o da sorunsuz çalışıyor ama ne LCD bi sonuç gösteriyor ne de VTERM den bi şey yazıyor.Görüntülerini ekledim lütfen yardımcı olabilir misiniz.Proteus 8.0 kullanıyorum.

NamTech

Arkadaşlar

kitabın 14. bölümündeki usb ile led kontrolü 1 proğramını 18f2550 işlemcisi ile denemeye kalktım fakat ne yaptı isem sistemde bir türlü çalıştıramadım. Bilgisayar devreyi bir türlü algılamıyor. aynı devrede yine bu sitede bulduğum kitabın derlenmiş örneklerini denediğimde devremi bilgisayar algılıyor. Usb konusunda çok yeniyim. Mikro C versiyonum 5.61 crackli bunun bir etkisi varmıdır?

şu an itibarı ile mikroc orijinal alabilecek durumda değilim. Konuya biraz hakim olabilirsem orijinal proğramı alacağım.

Şimdiden tüm arkadaşlara başarılar diliyorum.
Kim Ne Derse Desin Alelade Birisi.