mikroC ve PIC18F4550 kitabımız hakkında

Başlatan kemalserkan, 26 Nisan 2012, 09:10:04

TA7R

Hex dosyaları verilmemiş zaten. Ayrıca kitaptaki bazı kodlar hatalı sanırım .Sayfa 381 daki uygulama pic-ks108 lcd derlenemiyor.

TA7R

Düzeltiyorum , hatalı kod yok , benim mikroc yazılımımla ilgili bir sorun vardı , düzeltince derlemeler sorun olmadı.

remzi

CCS C de kodun başında hangi entegreyi hangi frekansta çalışacağını gösteren kodları yazıyoruz.
Mesela
#include <12F675.h>
#FUSES WDT                      //No Watch Dog Timer
#FUSES INTRC_IO                 //Internal RC Osc, no CLKOUT
#FUSES CPD                      //No EE protection
#FUSES PROTECT                  //Code not protected from reading
#FUSES NOMCLR                   //Master Clear pin used for I/O
#FUSES NOPUT                    //No Power Up Timer
#FUSES NOBROWNOUT               //No brownout reset
#use delay(clock=4000000,RESTART_WDT)
void main()
{
}

void main()'den önceki kodlardan bahsediyorum.

mikroC'de ise

void main() 
{
  TRISA = 0;           
  TRISB = 0;
  .
  .
  .
}

diye devam ediyor.
Kullanılacak entegreyi frekansı daha kod'a başlamadan derleyicide belirliyoruz.
Ben mikroC'de CCS gibi programda entegre,frekans vs... kodla tanıtmak istiyorum.
Yani giriş kısmı CCS gibi olsun. Nasıl yaparız?

serkan_gursoy

Merhabalar Serkan hocam, çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum.
Öğrencilerimize ütü yöntemi ile pic programlayıcınızı ve deneme kartını yaptırmak istiyoruz ders içerisinde.
Hikmet hocam daha önce forumda kitaptaki programlayıcısı pdf olarak paylaşmıştı
Acaba deneme kartının pdf dosyasını paylaşmanız mümkün mü?
Şimdiden teşekkürler.
Bilgi Güctür.

ismail.cal

merhaba serkan hocam bölüm 4 uygulama 7-8 lcd uygulamasını yaptım ama lcd ekrana veri gönderemiyorum. fuses ve kodlar sizin kitapta vermiş olduğunuz aynısı ama bir türlü ekrana yazı yazdıramadım
// LCD module bağlantıları
sbit LCD_RS at RD2_bit;
sbit LCD_EN at RD3_bit;
sbit LCD_D4 at RD4_bit;
sbit LCD_D5 at RD5_bit;
sbit LCD_D6 at RD6_bit;
sbit LCD_D7 at RD7_bit;

sbit LCD_RS_Direction at TRISD2_bit;
sbit LCD_EN_Direction at TRISD3_bit;
sbit LCD_D4_Direction at TRISD4_bit;
sbit LCD_D5_Direction at TRISD5_bit;
sbit LCD_D6_Direction at TRISD6_bit;
sbit LCD_D7_Direction at TRISD7_bit;
// End LCD module bağlantıları

void main(){

ADCON1 |= 0x0F;
   CMCON  |= 7;

Lcd_Init();
   Lcd_Cmd(_LCD_CURSOR_OFF);
   Lcd_Cmd(_LCD_CLEAR);
   Lcd_Out(1, 1, "PIC18F4550 ve");
   Lcd_Out(2, 1, "MikroC");

}

sorun ne olabilir.Proteus ortamında çalışıyor.

ozgurelkt

Kitabınızı yeni aldım. USB Pic_OS Pic programlama kartı devre şemasında hata olduğunu düşünüyorum. resmi buraya ekleyecektim izniniz olmadan eklemek istemedim. Devre şemasında  VPP ve FB isimli iki uç var  ve hiçbir yere bağlı değiller. Aynı zamanda şemada RA0/AN0 ucu boşta görülürken , verdiğiniz baskı devresinde bu uç boşta değil. Semada RC2 bağlı Q4 şaseye bağlı değilken Baskı devrede şaseye bağlı görünüyor. Kartın baskı devresinden takibini yapıp bazılarını çözdüm ama yinede emin olamadım.
   Bu kartı yapmak istiyorum. Bu şekilde yaparsam çalışmayabilir diye bıraktım.

ismail.cal

Alıntı yapılan: ozgurelkt - 30 Aralık 2015, 10:07:51
Kitabınızı yeni aldım. USB Pic_OS Pic programlama kartı devre şemasında hata olduğunu düşünüyorum. resmi buraya ekleyecektim izniniz olmadan eklemek istemedim. Devre şemasında  VPP ve FB isimli iki uç var  ve hiçbir yere bağlı değiller. Aynı zamanda şemada RA0/AN0 ucu boşta görülürken , verdiğiniz baskı devresinde bu uç boşta değil. Semada RC2 bağlı Q4 şaseye bağlı değilken Baskı devrede şaseye bağlı görünüyor. Kartın baskı devresinden takibini yapıp bazılarını çözdüm ama yinede emin olamadım.
   Bu kartı yapmak istiyorum. Bu şekilde yaparsam çalışmayabilir diye bıraktım.

bu kitabın bir çok uygulaması gerçekte çalışmıyor. yazarla sanırım sadece proteus ortamında bu kitabı yazmışlar.

orduluutkukaya

Oncelikle kitabin yazarlarina boyle bir eseri  izlere kazandirdiklari icin cok tesekkurlerimi sunuyorum. Hocam benim 1 sorum ve 1 istegim var bu konuda bana yardim ederseniz cok memnun olurum. Sorum ven rtc uygulamasini kullanmak istiyorum. Lakin hazir ryc (ds1307 monte devre) aldim sizin programlamayla yaptim ve kristal ayarlarini 20 mhz ayarlamaya calistim ama bir turlu calistiramadim. Bununla ilgili olarakdevre uzetinde calisan bir rtc uygulamasi yaparak bizimle paylasirmisiniz. 2 istegim. Hocam ben vb.net kullanicisiyim c# bana sikintili gelmekte sizden ricam usb uygulamalarini vb.net ilede yapip paylasirmisiniz . Benimle ilgilenirseniz cok memnun olurum saygilarimla

temha02

Merhaba arkadaşlar .Usb ile led kontrolü -1 uygulamasını proteusta çalışıyor ama gerçekte (breadboard ) üzerinde usb tanımadı diyor çıldıracağım. buna açıklık getirecek biri var mı..teşekkürler